26.4.2024 | Svátek má Oto


GLOSA: Zdražka

31.8.2010

Ústav pro jazyk český jistě zajásá, neboť díky poměrně početné skupině státních úředníků se podařilo češtinu obohatit o nové slovo. Zní sice trochu podivně, ale už se masově rozšířilo. Používají ho pravidelně výše uvedení jedinci při nákupu čehokoli pro potřeby státních institucí – zjednodušeně pro stát. To slovo je: Zdražka.

Možná, že vy, čtenáři, jste se s ním ještě nesetkali, protože vás zajímá spíše jeho opak: Sleva.

Na rozdíl od nás, „obyčejných lidí“ a všech podnikatelů, většina nákupčích z řad státních úředníků nakupuje věci a služby pro stát pouze a výhradně se zdražkou. Proč by nákupčí měli pořídit třeba kancelářský pracovní stůl pro soud, který se dá koupit v maloobchodě za blbých sedm tisíc, když ho s využitím zdražky mohou koupit třeba za pětadvacet. Nebo bonbónky, co stojí v krámě dvacku, pořídí pro ministerstvo za padesát. A tak nám díky jim ze státního rozpočtu utíkají miliardy. Zdražka je totiž hodně drahá.

Pro tyto jedince se prostě zdražka stala drogou a jsou na ní psychicky závislí. Překvapivě však má tato závislost pouze lokální a časově omezený charakter. Působí totiž jen na jejich pracovišti a v pracovní době. Ve svém volném čase se tito jedinci stejně jako my ostatní usilovně pídí po slevách. Po jakýchkoli. Sezónních či množstevních. A právě po tomto zjištění jsem došel k závěru, že synonymem slova zdražka je krádež. A kdo krade, patří za katr. A kdo krade ve velkém, tak na dlouho. Ať mi nikdo neříká, že by se úmysl nedal u soudu prokázat. Vždyť nezvratným důkazem je sama realita předražených nákupů. Co takhle použít níže uvedený paragraf?

§ 220 Porušení povinnosti při správě cizího majetku
(1) Kdo poruší podle zákona mu uloženou nebo smluvně převzatou povinnost opatrovat nebo spravovat cizí majetek, a tím jinému způsobí škodu nikoli malou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako osoba, která má zvlášť uloženou povinnost hájit zájmy poškozeného, nebo
b) způsobí-li takovým činem značnou škodu.
(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu.