18.6.2018 | Svátek má Milan


GLOSA: Verdun

23.2.2016

I sto let poté hrozí bitvy, které by neměly smysl

Matka všech bitev je známý výrok Saddáma Husajna. Kdo však hledá „matku všech nesmyslných bitev“, najde ji u Verdunu. Před sto lety tam začala německo-francouzská řež: trvala téměř 300 dnů a vyžádala si přes 300 tisíc mrtvých. Prý vyhrála Francie, ale zkuste to doložit na postupu armád. Bilance bitvy dokládá cosi jiného, něco, co stojí francouzským a německým lídrům (i Hollandovi a Merkelové) za setkávání na pietních místech té řeže.

Verdun se stal symbolem nejzbytečnější bitvy novějších dějin. Od 21. února do 20. prosince 1916 se tam v nevelkém areálu navzájem pobíjel výkvět mladé generace Francie a Německa, aniž by to k něčemu vedlo. Jen proto, aby se pozice pohnuly o pár metrů. Za deset měsíců tam padlo 300 tisíc lidí, tedy asi tolik, kolik v Sýrii za pět let občanské války.

Verdun je symbolem „mlýnku na maso“. Symbolem tuposti vojevůdců myšlenkově ukotvených ještě v 19. století – zahájili bitvu v době, kdy bylo už rok jasné, že celá Velká válka zamrzla v zákopech. V Německu se nyní připomíná mimo jiné toto. Ještě dlouho po Verdunu, když už byly dostupné archivy, paměti či deníky vojevůdců, si historici mysleli, že z těch materiálů vyčtou, jaký smysl bitvě dávali její proponenti. Žádný nevyčetli. Pouze úvahy typu, že Německo přivodí Francii takové ztráty, až Paříž složí zbraně. To snad generálové ve svých pamětech nemohli myslet vážně.

I proto Verdun slouží jako zdroj interpretací a poučení i po stu letech. Je podobným symbolem jako Titanic či atentát v Sarajevu. Před čtyřmi lety se hledalo poučení z výročí zkázy Titaniku (z toho, jak lidé tančili na potápějící se lodi). Před dvěma lety se hledalo poučení z výročí začátku první světové války (z toho, jak ochotně šly kultivované evropské národy do boje). Teď se hledá poučení z výročí Verdunu. Filmař Alexander Kluge (84), autor dokumentárního projektu, tvrdí: „Kdo dnes mluví ohledně Donbasu, Sýrie či Spratleyho ostrovů o válce, nepochopil lekci Verdunu.“ Je to názor, který se každému nezalíbí, ale odráží jistou zkušenost.

LN, 20.2.2016Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


J. Jaroš
16:29
23.2.2016

J. Kanioková
1:08
23.2.2016

J. Babicka
5:24
23.2.2016

B. Rybák
0:06
24.2.2016

počet příspěvků: 5, poslední 24.2.2016 12:06

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.