22.10.2018 | Svátek má Sabina


GLOSA: Střídání moci

20.10.2017

Proč se Rakousko nebojí vládní účasti Svobodných

Že se o rakouských volbách mluví více než před čtyřmi lety, je logické. Mnozí v nich hledají zobecnění, ba inspiraci. Píše se, že socialistický kancléř Kern zjistil totéž co neúspěšný socialistický kandidát Schulz v Německu: že voliči bohatých zemí touží po sociální spravedlnosti a rovnosti šancí méně než po bezpečí a řádu. Na tom hodně je. Ale přes to vše je rakouská zkušenost téměř nepřenosná.

Tak jako se mluvilo o „francouzské výjimce“ v EU, může se mluvit o výjimce rakouské. Spočívá v konstatování, že Svobodní (FPÖ), ač bývají nálepkováni jako pravicoví populisté, xenofobové i extremisté, mohou utvořit vládu s vítěznými lidovci. Zkuste si to představit v Německu či ve Francii: že po tamních volbách vyjde najevo, že Alternativa pro Německo či Národní fronta jsou s to utvořit vládu s vítězem. To je nemyslitelné a dost možná by to vedlo k nepokojům.

I Svobodní jsou protisystémovou stranou. Ale Rakousko již má s jejich vládní účastí zkušenost (2000–2006) a ví, že nenarušila ústavní řád ani liberální demokracii. O tuto zkušenost se opírá „rakouská výjimka“ i poznatek, že všechny strany označované za pravicové populisty nelze házet do jednoho pytle. Německá AfD – která se ještě ani nerozhodla, zda chce být kritická vůči EU, či výslovně nacionalistická – představuje velké riziko a vyvolává obavy. Rakouští Svobodní už tolik ne.

Respektive ano, ale hlavně u lidí, kteří liberální demokracii chápou jako navždy zaručenou vládu levicových a multikulturních liberálů. Jenže liberální demokracie není vláda liberálů, ale vláda pravidel, zákonů a svobodné soutěže stran i názorů. Sama o sobě neusnadňuje vznik kabinetů, ale usnadňuje jejich střídání. Právě střídání moci patří k jejím definičním znakům. V Rakousku vládla do roku 2000 levice ve velké koalici, potom pravice se Svobodnými, pak zase levice ve velké koalici a teď se opět otvírá cesta lidovcům se Svobodnými. Je na tom střídání něco nedemokratického, nenapravitelně osudového, natožpak zavánějícího totalitou?

LN, 18.10.2017Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Diskuse


M. Malovec
10:38
20.10.2017

R. Morava
9:23
20.10.2017

I. Schlägel
7:39
20.10.2017

P. Lenc
10:18
20.10.2017

J. Pospíšil 402
2:18
20.10.2017

počet příspěvků: 6, poslední 20.10.2017 10:38

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.