17.7.2018 | Svátek má Martina


GLOSA: Střídání moci

20.10.2017

Proč se Rakousko nebojí vládní účasti Svobodných

Že se o rakouských volbách mluví více než před čtyřmi lety, je logické. Mnozí v nich hledají zobecnění, ba inspiraci. Píše se, že socialistický kancléř Kern zjistil totéž co neúspěšný socialistický kandidát Schulz v Německu: že voliči bohatých zemí touží po sociální spravedlnosti a rovnosti šancí méně než po bezpečí a řádu. Na tom hodně je. Ale přes to vše je rakouská zkušenost téměř nepřenosná.

Tak jako se mluvilo o „francouzské výjimce“ v EU, může se mluvit o výjimce rakouské. Spočívá v konstatování, že Svobodní (FPÖ), ač bývají nálepkováni jako pravicoví populisté, xenofobové i extremisté, mohou utvořit vládu s vítěznými lidovci. Zkuste si to představit v Německu či ve Francii: že po tamních volbách vyjde najevo, že Alternativa pro Německo či Národní fronta jsou s to utvořit vládu s vítězem. To je nemyslitelné a dost možná by to vedlo k nepokojům.

I Svobodní jsou protisystémovou stranou. Ale Rakousko již má s jejich vládní účastí zkušenost (2000–2006) a ví, že nenarušila ústavní řád ani liberální demokracii. O tuto zkušenost se opírá „rakouská výjimka“ i poznatek, že všechny strany označované za pravicové populisty nelze házet do jednoho pytle. Německá AfD – která se ještě ani nerozhodla, zda chce být kritická vůči EU, či výslovně nacionalistická – představuje velké riziko a vyvolává obavy. Rakouští Svobodní už tolik ne.

Respektive ano, ale hlavně u lidí, kteří liberální demokracii chápou jako navždy zaručenou vládu levicových a multikulturních liberálů. Jenže liberální demokracie není vláda liberálů, ale vláda pravidel, zákonů a svobodné soutěže stran i názorů. Sama o sobě neusnadňuje vznik kabinetů, ale usnadňuje jejich střídání. Právě střídání moci patří k jejím definičním znakům. V Rakousku vládla do roku 2000 levice ve velké koalici, potom pravice se Svobodnými, pak zase levice ve velké koalici a teď se opět otvírá cesta lidovcům se Svobodnými. Je na tom střídání něco nedemokratického, nenapravitelně osudového, natožpak zavánějícího totalitou?

LN, 18.10.2017RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Diskuse


M. Malovec
10:38
20.10.2017

R. Morava
9:23
20.10.2017

I. Schlägel
7:39
20.10.2017

P. Lenc
10:18
20.10.2017

J. Pospíšil 402
2:18
20.10.2017

počet příspěvků: 6, poslední 20.10.2017 10:38

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.