26.4.2024 | Svátek má Oto


GLOSA: Řešení tolik potřebné

28.1.2013

Pan prezident udělil amnestii. Mnozí nejsou, hlavně s článkem II., srozuměni. Kritizují ho. Je sporné zda právem, nebo ne, ale určitě si u tohoto aktu hlava státu něco myslela. Co, to se všichni můžem jen domnívat. Nabízí se nasledující úvaha.

Prezident nemůže vystoupit v televizi nebo kdekoliv jinde a prohlásit: "Už mi to leze krkem, nemohu se dívat na mnohaleté protahování nejrůznějších trestních případů. Nemohu se koukat na policajty - vyšetřovatele, kteří se nevyznají a mnozí jsou i korupčníci, lezou mi na nervy státní zástupci, kteří se ani nesnaží předstírat snahu viníky obžalovat, a nesnáším soudce, kteří se neumějí prosadit ani natolik, aby vůbec dostali obviněné do soudní síně. To všechno si prezident nemůže dovolit říci. Nezbývalo tedy nic jiného, než pomocí amnestie dát signál k omezení délky soudních jednání.

Bohužel se pan prezident zmýlil a podcenil touhu veřejnosti po fungujícím právním státu. Místo aby se povolaní lidé, ale i tak zvaná "občanská společnost", chytli za nos a začali vymýšlet, co zlepšit, vrhli se všichni společně na prezidenta. Ti, kteří zprvu s amnestií souhlasili a teprv později zjistili, odkud vítr vane, svou chybu pak s o to větším, svatým rozhořčením napravili. Nikoho nenapadlo přijít s návrhy na zkrácení soudních řízení.

Korunu všemu nasadila novopečená senátorka a penzionovaná členka Ústavního soudu Wagnerová. "Od délky trvání kauz je nutno odečíst dobu, která byla zaviněna aktivitou obžalovaných," míní ta dobrá žena. Je-li toto myšlení většiny soudců, pak si lze snadno domyslet, jak asi horlivě konají všechny ostatní orgány trestního řízení. I egyptští islamisté jsou chytřejší. Bývalého prezidenta Mubaraka dopravili k jednání i s postelí. Pokud naše soudcovské elity neumí dostat obžalované k soudu, navrhoval bych, vzít si příklad v USA.

Dík mnoha filmům jistě i naši soudci znají funkci U.S. Marshals. Jde o příslušníky policie, kteří jsou kromě jiného příslušní i pro zatčení a dopravení obviněného k soudu. Prvních třináct jmenoval už v roce 1789 George Washington. Jde tedy o instituci značně úctyhodnou.

Když máme exekutory - mají je i jinde, ale se značně omezenější pravomocí - proč bychom nemohli mít marshals? Nejsem si jist, ale zdá se, že tito lidé jsou placeni od kusu: "Chytíš, dopravíš před soud a tady je odměna." Nepochybuji, že zájem by byl veliký. A ještě by to snížilo nezaměstnanost.