25.5.2018 | Svátek má Viola


GLOSA: Merkelová miluje kvóty

26.1.2016

Poté, co zcela selhal systém rozdělování imigrantů z Itálie a Řecka podle povinných kvót, německá kancléřka přichází s tím, že „kvóty na emigraci z Turecka změní ilegální migraci na legální“.

Evropská unie a její takzvaná schengenská hranice má měsíce trvající problém. Ten se nyní více méně koncentruje na ochranu hranice v Řecku. I po uzavření dohody s Tureckem pokračuje převážení imigrantů z Turecka na řecké ostrovy. Po jednání s tureckým premiérem Ahmetem Davutoglu prohlásila německá kancléřka, že „stanovení počtů pro přicházející migranty má pomoci při boji proti převaděčským gangům“. Poté ještě autor článku dodal: „Zlepšení životních podmínek více než dvou a půl milionu syrských uprchlíků pobývajících na území Turecka je podle Merkelové jedním z klíčových bodů při snižování přívalu běženců za hranice Unie. Podle kancléřky se tak sníží jejich motivace podstupovat nebezpečnou cestu na řecké ostrovy.“

Výše uvedené jen dokládá, že Merkelová nadále „bojuje s pašeráky lidí“ tím, že jen zvyšuje cenu, za kterou se bude možné do Evropy načerno dostat. Problém není možné řešit „lepší regulací“ a podobnými opatřeními. V zásadě je nutné ukončit transfer lidí ihned, a to úplným uzavřením hranic. Turecko by nemělo být ústy Merkelové chlácholeno, že dostane slíbené tři miliardy eur na „zlepšení podmínek“ pro pobyt v uprchlických táborech. Mělo by je dostat tehdy a jenom tehdy, pokud proud uprchlíků z Turecka klesne na nulu.

Zdá se však, že místo uzavření hranic se Turecko chystá hrát s EU hru „na schovávanou“. Je jasné, že bezmála tři miliony Syřanů jsou pro Turecko velkou zátěží a pokud jich dalších pár set tisíc z Turecka přejde do Evropy, uleví se mu. Turecko tedy nemá žádnou zásadní motivaci bránit syrským i jiným uprchlíkům na cestě do Evropy, pokud mu EU bude strkat peníze za blíže nespecifikované „lepší podmínky“. Jediné, co by mohlo fungovat, je posílat tyto prostředky postupně a pouze tehdy, pokud migrace klesne k nule. Důležitou podmínkou je pak i to, že Německo současně uzavře svou náruč a přestane migranty s okamžitou platností přijímat. Žádné „kvóty“ tomu ale nepomohou. Jedinou smysluplnou kvótou je číslo nula.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czDiskuse


počet příspěvků: 12, poslední 27.1.2016 10:14

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.