26.4.2024 | Svátek má Oto


GLOSA: Krize - cesta ven?

7.9.2012

Cestu k vyššímu životnímu standardu, lepším životním podmínkám, v některých částech světa alespoň k přežití, vždycky zajišťoval pokrok.

Pokrok, který přináší nové technologie, jejich efektivnější využívání a rozumnější nakládání s čím dál omezenějšími zdroji.

V současné době se akcentuje pojem krize. Ano, svět, ve kterém žijeme, má problémy. Populace roste a stárne, cena lidské práce stoupá. Současné modely kapitalismu nebo "socialismu" jsou, zdá se, vyčerpány. Neviditelná ruka trhu se mění v ruku neeexistující. Regulace jde od zdi ke zdi. Možnosti optimalizace, reengineeringu, Toyota way, balance scoreboard, kanzen a dalších metody k větší efektivitě výroby jsou prakticky vyčerpány. Jejich modifikace začínají připomínat přerovnávání křesel na palubě Titanicu. Finanční svět, jeho politika, produkty a nesmyslné finanční deriváty popírají zdravý rozum. Levná pracovní síla začíná být iluzí. Místo, abychom šetřili, si neustále vypůjčujeme. Burzy jsou ovládány spekulanty a počítači.

Přesto existuje obrovský potenciál sdílený všemi členy společnosti na zeměkouli – potenciál našich vlastních mozků. Někdo řekl, že příroda nebo bůh nás stvořili se dvěma konci, na jednom sedíme, druhým myslíme. Nastal čas využívat k myšlení efektivněji ten správný. To může každý, nejen ti starší, na které někde za rohem číhá obávaný strýc – Alzheimer. Výkonnost našich mozků zatím úspěšně překonává a zahanbí každý super počítač. Ten je ovšem ve většině případů efektivnější a rychlejší, vždyť jej nakonec naprogramovali lidé.

Nové poznatky o mozku nám odhalují jeho stavbu, centra jednotlivých činností, ale především procesy, které v něm probíhají. Je třeba respektovat jeho stavbu, ne ji narušovat. Důležité je nejen uchování a zlepšování kognitivních schopností, ale porozumění a lepší využívání procesů učení, ukládání nových vzorků, schopnosti inovovat, získávání skutečné moudrosti. Mozek můžeme trénovat a využívat jeho plasticity. Výsledky tréninku můžeme sledovat a monitorovat. Technologie nám umožňují provádět tyto činnosti velmi efektivně a dnes už s podstatně nižšími nároky. Na zvládnutí řady složitých situací, provázených vyčerpáním a stresem nepotřebujeme farmaka s jejich vedlejšími a návykovými účinky. Lidský mozek má také emocionální a sociální funkce. Jejich uplatnění a rozvoj není samozřejmostí.

Metodika vývoje nových postupů v tréninku a efektivnějšího využívání mozku se postupně rodí. Počet skutečných expertů, kteří ji pomáhají vytvořit, je zatím malý. Přibývá spíše "šamanů", kteří nás, podobně jako amatérští maséři vyškolení v kursech, přesvědčují, že náš mozek dovedou trénovat. Nicméně vývoj expertízy spojené s mozkem je bouřlivý. Některé uličky mohou být slepé, ale jistě se dočkáme i kvalitních fitness center na trénink mozku, tak jako je tomu u těla.

úryvek z připravované knihy o mozku a jeho tréninku

Převzato z Pilny.blog.idnes.cz se souhlasem autora

Autor je prezident sdružení TUESDAY Business Network