26.4.2024 | Svátek má Oto


EGYPT: Cenzura ve Faraónské vesnici

20.6.2015

Možná jste ji někteří sami navštívili. Faraónskou vesnici v Gíze – živé muzeum starověkého Egypta. Jeho součastí jsou i výstavy. A právě ta poslední způsobila obtížně pochopitelný problém.

Jde o výstavu soch a obrazů (fotografií) významných žen, které ovlivnily chod světa – v kladném i záporném smyslu. Od významných žen starověkého Egypta po současnost. Jsou mezi nimi královny Hatšepsut a Kleopatra, první egyptská feministická aktivistka Huda Šaarawiová nebo britská premiérka Thatcherová. Mezi sedm desítek osobností se dostala i zatím jediná izraelská premiérka, legendární Golda Meirová (v úřadu 1969 – 1974, zemřela 1978), Železná lady Blízkého východu.

Jedna z klíčových osobností blízkovýchodních (a vzhledem k jejich významu i světových) dějin, která na takto koncipovanou výstavu bezpochyby patří. Ovšem nikoli na výstavu v arabské zemi, byť té, která jako první uzavřela mír s Izraelem.

Přítomnost fotografie Goldy Meirové na výstavě způsobila v egyptských médiích a na sociálních sítích pozdvižení a tvrdou kritiku. Výkonný ředitel Faraónské vesnice Abdel-Salám Raged prohlásil, že vystavení Meirové byla chyba, které musí být napravena – a k tomu také hned došlo. Snímek uvedený níže je proto snímkem archivním. Slouží jako důkaz, že tak jako hloupost je bezmezná, je bezmezná i arabská nenávist.

Raged při této příležitosti pronesl poněkud zvláštní výrok: „Naším poselstvím je vyzdvihnout schopnosti žen, nikoli volat po normalizaci vztahů s Izraelem.“ Člověk by soudil, že vztahy mezi Káhirou a Jeruzalémem byly normalizovány uzavřením mírové smlouvy, jejíž součástí byl i návrat Sinajského poloostrova Egyptu. Zdá se, že někteří egyptští vysocí úředníci to vidí jinak. Nad tím můžeme vyjádřit politování a upřímný údiv. On ten šestatřicetiletý smluvně garantovaný mír pro ně nemá žádnou hodnotu?

Je-li pro některé Egypťany problémem fotografie expremiérky, která ještě předtím, než byla odvolána na věčnost, stihla se v Jeruzalémě setkat s tehdejším mužem odvahy, egyptským prezidentem Sadatem (jenž sám má ve Faraónské vesnici stálou expozici), pak tito lidé mají malou šanci vymanit se z okovů protiizraelských stereotypů. Ke své vlastní škodě.

Faraónská vesnice 1

Úvodní webová stránka Faraónské vesnice v Gíze

Faraónská vesnice 2

Foto Goldy Meirové (vpravo), které muselo být odstraněno

Faraónská vesnice 3

Královna Hatšepsut

Faraónská vesnice 4

Kleopatra jako bohyně. Čedičová socha v petrohradské Ermitáži

Faraónská vesnice 5

Golda Meirová a její slavný citát: „Mír nastane tehdy, až budou Arabové víc milovat své děti, než nás nenávidět.“

Faraónská vesnice 6

Meirová v družném rozhovoru s egyptským prezidentem Sadatem. Na počátku historického obratu, který vyústil v mírovou smlouvu. Vpravo pozdější izraelský prezident Šimon Peres.

Stejskal.estranky.cz