19.3.2024 | Svátek má Josef


COOK ISLANDS: Kokosový Rasputin 2

12.6.2018

Pitomá povstalecká episůdka se vyřešila bez jakýchkoliv krvelačností, nikoliv v nápodobě syrského precedentu, kde u kůlu přivázán a kulemi byl provrtán dřív vládnoucí tatínek mé bývalé studentky a pozdější občasné pečovatelky o našeho potomka.

Schvácen jsem se vrátil na lože, zbytek noci zobtížnila divoká bouře, již jsem původně pokládal za dělostřeleckou iniciativu netrpělivých revolucionářů.. Jenže jak by se tam potřebné kanony jejich artilérie na Rarotongu byly nepozorovaně dostaly?

V místních novinách toliko proběhla zpráva o ministrově rezignaci ze zdravotních důvodů.

- - -

Tohle se tedy událo v lednu 1978. Už v dubnu téhož roku se začal zdárně rozvíjet vztah, spolupráce s Papa Henrym. Tehdy jsem znovu letěl přes celičký Pacifik, trasa tato: Austrálie, hlavní město Canberra, poté let do Brisbane, hlavního města státu Queenslandu, odkud s jeho premiérem Bjelke-Petersonem jsem letěl na privátním letadle s výsostnými znaky Queenslandu zpět do Canberry k zasedání s několika ministry federální vlády ve věci tuze sporného Milana Brycha, geniálního léčitele nebo podvodníka. Čili znovu Rarotonga a mé nabytí funkce onoho kokosového Rasputina.

První strana novin Cook Islands News, pondělí 24. dubna 1978, největší palcový titulek

DISTINGUISHED LAWYER VISITS SIR ALBERT s dlouhým povídáním, jak že „Profesor Ulc hodně slyšel o znamenité práci sira Alberta v oblasti jižního Pacifiku. Profesor se rozhodl prodloužit svůj pobyt na Cookových ostrovech a stává se členem poradního sbory politické strany sira Alberta.”

Poněvadž tyto noviny vycházejí dvojjazyčně, nechť se český čtenář pokochá ponořením do místního polynéského jazyka. Aspoň titulek a pár vět k tomu:

„Aerenga ngaro to te aerenda o te tauturu o Sir Albert. Kua kite ua te katoatoa i te ta mataoraanga tei raveia e te Democratic Party i te Varaire a te Maanakai i topa no te taeanga mai o to ratou roia tei karanga ia e ratou e e Roia Numero Tai..... E mea umere tikai e kare i roa ana to Professor Ulc aravei anga ia Sir Albert....“

Pár dní poté na Rarotongu přilétla Priscilla se synkem, tehdy žáčkem ve třetí třídě základní školy natolik rozumné, že schválila jeho odjezd, s předpokladem, že matka bude pokračovat s výukou v podmínkách, které budou víc obohacující, než co by mohla poskytnout každodenní standardní výuka ve školních lavicích. Předbíhám s tvrzením, že takové předpoklady se stoprocentně splnily, měli jsme k dispozici domeček u mořského břehu, u toho kilometr prázdné pláže, s příležitostmi srážet kokosy, seznamovat se s všemožným ovocem, pádlovat na kanoi k lodi uvíznuvší na korálovém útesu, my ovšem v marném úsilí najít na ztroskotaném vraku nějaký poklad. Potomek posléze tvrdil, že ony dva měsíce takových zkušeností byly ty nejnáramnější v jeho dosavadním životě.

Rarotonga nás obohatila všechny tři, každého nějak jinak. Já jsem téměř denně několik hodin trávil v premiérových úředních prostorách a dumal nad užitečnostmi všelijakých novátorských nápadů, zda se do nich pustit. Užitečnou zkušeností bylo poznávání ministrů ze vzdálených ostrovů. Za studií v pražském prostředí přece značný rozdíl se dal postřehnout mezi tamějšími rodáky v porovnání s rurálními typy odněkud z Prdelákova, víc než sto kilometrů vzdáleného. Nikde ale to nebyla vzdálenost tisícíkilometrová. Já se tam v tropech potil téměř k uzoufání, zatímco ministr z atolu Pukapuka si navlékal svetr, aby mu nezáblo. A nešlo jen o kontrasty povětrnostní, ale též filozofické, ideologické. Párkrát došlo ke střetu verbálnímu, nikdy však k pěstnímu utkání, v němž se vyznamenával Henryho synovec ve funkci ministra vnitra.

Priscilla se hodně stýkala s ostrovními návštěvníky, vznikala i trvalejší přátelství, například z ruskou rodinou, která pocházela ze Sibiře, odkud unikla dlouhým putováním přes prakticky celou Čínu. Z Evropanů jí - a vlastně taky mně - nejbližší byla Češka, v Praze narozená Zdena Ryšavá. Jako mladá studentka od budování socialismu permanentně a nebezpečně zmizela v úkrytu pod železničním vagonem mezinárodního vlaku. V uprchlickém táboře našla správného muže, s ním odjela do Austrálie a pak dál na Novou Guineu, kde žila s manželem a dětmi snad deset roků, pak se z ní stala účetní v supermarketu na Rarotonze. Tam jsem ji přitáhl k nám do chaloupky, zapnul magnetofon, natáčel její zkušenosti z oblasti kanibalů, mocně jsme popíjeli novozélandský ryzlink, zatímco Priscilla ve své kuchyňce vařila, pokoušela se vytvářet české knedlíky, což se ale z nedostatku správné mouky pramálo dařilo.

Priscilla se Polynézanům líbila a nebýt její štíhlosti, tak ji pokládali za jednu svou vlastní. Občas našla chvilku se posadit a pustit se do malování.

Náš synátor si vytvořil plno zájmů - s dětmi se anglicky domluvil, kamarádil s Henryho vnoučaty. Občas jsme lezli na vysokánské kopce, též se zájmem identifikovat a zmocňovat se ovoce - tedy nejenom kokosy, ale ovšem i banány, pomeranče, grapefruity, mango, papaya, plno všemožností, co doma neměl a dřív nikdy neviděl.

- - -

V červnu se mi dostalo dvojího oficiálního jmenování a ocenění. Premier Henry vydal prohlášení: “This is to confirm that I have appointed you as a special Consultant and Advisor to the Premier of the Cook Islands on International legal matters particularly those relating to the Law of the Sea. The term of your appointment is for a period of two years initially from the day of this letter. I understand that you will from time to time make yourself available to travel to Rarotonga during the term of this appointment should I so require it.“

V druhém dekretu “My dear Professor, I am very happy to record my appreciation for the counsel you have given me during your stay in Rarotonga,” uzavřel slovy: “I sincerely hope that you will be available again in the future as my consultant on international legal matters. With kind personal regards, Yours sincerely”

Zatím co rodina se tam v ráji proháněla, všelijak radovala, moje agenda vytváření všelijakých memorand poskytovala méně povyražení. Nebudu trýznit jejich obsahem, ale pouze jejich titulem:

SOME SUGGESTIONS WITH REGARD TO THE EVENTUAL CONSTITUTIONAL CHANGES AND THE ELECTORAL LAW

SOME COMMENTS WITH REGARD TO THE ADOPTION AND IMPLEMENTATION OF THE LAW PRACTITIONERS BILL

„BRIBERY“ AND „ VALUABLE CONSIDERATION“. SOME COMMENTS

IN THE MATTER OF A PETITION BY 150 ELECTORS OF THE

CONSTITUENCY OF TE-AU-O-TONGA VERSUS SIX RESPONDENTS

SOME INFORMATION AND SUGGESTIONS CONCERNING THE INTEGRITY OF THE COOK ISLANDS

SOME COMMENTS ON A SURPRISINGLY CONSTRUCTIVE STEP OF THE NEW ZEALAND GOVERNMENT WITH REGARD OF THE COOK ISLANDS AS A SUBJECT OF INTERNATIONAL LAW

SOME INFORMATION AND SUGGESTION CONCERNING THE INTEGRITY OF THE COOK ISLANDS

THE COOK ISLANDS AND THE EXTERNAL AFFAIRS

THE FUNDAMENTALS OF THE INTERNATIONAL LAW WITH REGARD TO SOVEREIGNTY

Měli jsme s Henrym spolu letět do Venezuely, tam v Caracasu se připravovalo zasedání se snahou dohodnout se na vylepšování mezinárodního námořního práva. Těšil jsem se na příležitost setkání s reprezentanty naší znormalizované rodné země. Předpokládal jsem, že v zasedání tak značného grémia dojde ve velikánských prostorách a sedět se bude u dlouhého zasedacího stolu v abecedním pořadí. A že by to mohlo být v pořadí Cook Islands, Cyprus, Czechoslovakia a já hned tam vedle jako sousední delegát z Polynézie mohl jsem jít česky přivítat kádry ministra Chňoupka (vysloveno Čnupek), dokonale již znormalizované, a co oni by tehdy na to.

Inu, nestalo se, z důvodů, které se mi v mozkovici již nevybavují. Teď po mnohých letech se prohrabuji v papírech, aniž bych se v nich dovedl kloudně vyznat.. Dělal jsem si záznamy buď česky, nebo anglicky, takto například vypadal záznam český, 1. máje 1978: „Včera jsem šel unannounced k Premiérovi. Pobyl jsem dlouho. Dal mi dvě flašky šampaňského, z bedny, kterou právě dostal. Říkal jsem mu svůj názor na ty konstituční změny a že mu je zítra přinesu do kanceláře. Sepsané jako bylo původní mé podání stran té soudní pře. Premiérovi jde o to, co podniknout se zákonem imigračním. Chce se totiž zbavit Trevora Clarka a jemu podobných, kteří mají permanent residency. A těch je tady přes sto Evropanů..... Řekl jsem, že hledám bydlo. Mama Henry řekla, že velký barák její dcery bude možná volný. Pak ale povídá, že hnedky vedle ní Mrs.Browne má domeček a zda bych ten nechtěl. Ukázala mi to, není to tak hezké jako u Taylorů, ale značně lepší než to, co tu má princezna Ariki Karika u letiště. Řekl jsem, že to beru, v neděli odpoledne bych měl dostat klíče.“

Teď po tolika letech, jak se v tom vyznat? Na tu autentickou princeznu si vzpomínám, byl jsem tam v její chýši se podívat - něco pramálo přitažlivého. Dobře si ale pamatuji, že jsem se přičiňoval pozměnit ústavu, aby cizinci nemohli dostat místní občanstvía tudíž ani právo stát se majiteli nemovitostí. Kdyby se jim to dovolilo, brzo by tu Rarotongu zamerikanizovali k nepoznání.. Tahle má podvratná iniciativa asi byla důvodem, proč novozélandský premiér Muldoon v parlamentu ve Wellingtonu se o mně nevlídně vyjadřoval.

Včerejší zprávu s datem 1. máje jsem psal česky, tu zprávu s datem o jeden den později jsem psal anglicky, teď ji tady mám před sebou, tady je pár matoucích úryvků: “In the morning I delivered the five page report concerning the electoral changes and the constitutional changes. When I returned, The Premier called me if I could drop by before 2:30 pm. I was there at two o clock, I stayed 30 - 40 minutes.

Premier: We spend some 6 million on road etc, and between 7-8 million on the way to administer this etc. Something is wrong. I wasn’t to streamline the government, to cut off excessive fat, to make it effective and rational I asked the New Zealand government to send me an expert but they said they had noone to spare.. Yet the Constitution prohibits someone who is not a New Zealander. Sounds like Franz Kafka. Henry had a chance to get someone from Canberra from Frazer. But he would prefer someone from the state level. What about Bjelke- Petersen I reported.”

A v červenci došlo k podivnému pádu Henryho vlády. Poslal mi zeleným inkoustem psaný dopis o mnoha stranách. Ten bych moc nerad ztratil - vyjádření zakladatele státu postiženého několika hanebnými zahraničními podtrhy. Kontaktoval jsem vlivnou osobnost ve Washingtonu a s datem 14. srpna 1978 jsem na papíře s firmou naší univerzity poslal dopis - čtyři strany s hustým řádkováním, adresovaný předsedovi příslušného výboru OSN, tanzánský diplomat, arogantní sebevědomý frajer, jenže s mou předpokládanou výhodou, poněvadž to byl strýc mého studenta.

Ocituji jen adresu, první odstavec textu a jeho závěr:

His Excellency Salim Salim, Chairman, The Committee of Twenty-four, United Nations, New York, New York 10017.

Your Excellency : I received a communication from Sir Albert R.Henry, the founding father of the self-government of the Cook Islands, and its first Premier. He urges me to inform Your Committee about the circumstances under which on July 24, 1978 he and his cabinet were deposed in what amounts to a neocolonialist plot, and he hopes that an appopriate action by the Committee be undertaken so that the right of self-determination of the Cook Islanders be restored.

Nyní můj závěr: To sum up: I am a messenger of a bad news. A political plot was hatched and has succeeded to the detriment of the people in a faraway land. Sir Albert on behalf of his people asked me to notify you and so I did. If the Committee wishes to hear more from me about the matter, I can be reached in my office or at home (number 607-797-8757) and I shall be ready to appear before the Committee at its earliest convenience. Sincerely, podpis.

Adresát se neobtěžoval ozvat.

Obtěžoval se ale State Department, mě vyzývající o povinnosti se registrovat jako

Agent of a foreign government.

Odpověděl jsem potutelně: Výzvu k registraci jsem obdržel až po svržení Henryho vlády. Teď je ode mě žádáno, abych učinil kroky, které zákon nepředpokládá, nevyžaduje a ani vyžadovat nemůže - registrovat agenty svržených neexistujících cizích vlád.

Od té doby se mi State Department neozval.

Sir Albert R. Henry 1. ledna 1981 zemřel.

KONEC