26.4.2024 | Svátek má Oto


BLÍZKÝ VÝCHOD: Slovo k vraždě po únosu

4.7.2014

Sotva byli za účasti nejvyšších izraelských představitelů pohřbeni tři unesení a záhy zavraždění izraelští studenti, obrátila se mediální pozornost k ohořelému tělu nalezenému dnes (2/6) ráno v lese v západní části izraelského hlavního města.

Protože nedlouho předtím byl hlášen únos arabského mladíka (16) z východní části Jeruzaléma, existuje vážné podezření, že mezi oběma událostmi je přímá souvislost. V době, kdy jsem psal tento příspěvek (2/6 po 13. hod.), existovaly dvě verze možných motivů této tragédie. Pomsta za únos a vraždu v úterý pohřbených studentů a vyřizování účtů mezi arabskými klany.

Do věci se okamžitě vložilo nejvyšší vedení Palestinskoarabské autonomie (PA): za smrt ohořelého mladíka nesou odpovědnost izraelské úřady. Šéf PA vyzval izraelského premiéra, aby tento čin odsoudil.

Toto gesto, ve světle nedávných událostí kolem trojice unesených a zavražděných středoškoláků poněkud účelové až teatrální, si ale mohl odpustit. Izrael je demokratický právní stát, tento svůj charakter si úzkostlivě střeží a jeho premiéra nemusí nikdo k ničemu podobnému „vyzývat“.

Benjamin Netanjahu, a referují o tom také (objektivní) arabská média, vraždu odsoudil jako zavrženíhodnou, vyzval vyšetřující orgány, aby co nejdříve, jak je to jen možné, našly pachatele a zjistily motivy tohoto ohavného činu – a navíc důrazně varoval před vigilantismem, tedy před tím, aby občané v zájmu naplnění spravedlnosti (v souvislosti s vraždou studentů) brali zákon do vlastních rukou. Těmito slovy reagoval na tvrzení palestinských Arabů, že šlo o pomstu militantních Židů. Jeho slova: „Izrael je národem zákonů a každý musí konat v souladu se zákonem.“

Své k tomu řekl i Jochanan Danino, šéf izraelské policie: Úřady nedovolí, aby občané brali zákon do svých rukou. Veřejnost vyzval, aby byla v těchto dnech plných napětí a násilí zdrženlivá.

Zde je nutné upozornit na rozdíl, jak, s výjimkou předsedy Abbáse, reagovaly na únos studentů lidé ve vedení Hamasu a Fatahu a jak se k vraždě v jeruzalémském lese postavilo vedení Izraele.

Tragédie arabského (nikoli „palestinského“, pakliže pocházel z Jeruzaléma) teenagera nesmí ovšem zastínit únos a vraždu tří teenagerů izraelských. K této děsivé události se mnozí činitelé v PA stavějí mírně řečeno alibisticky. Dnes (2/6) o tom píše Ulrich W. Sahm na Neviditelném psu (Netanjahu hodlá rozbít infrastrukturu Hamásu). Připomíná „palestinský“ výklad, že k únosu studentů došlo v zóně C, která je pod civilní a vojenskou správou Izraele, takže Izraelci nemohou „Palestincům“, a dokonce ani Hamasu, nic vyčítat.

To už je argument na úrovni idiocie, neboť, jak U. W. Sahm dále uvádí, protiargument Izraele je, že útočníci přišli ze zóny A, která je (podle mírových dohod mezi Izraelem a PLO – pozn. L. S.) zcela pod kontrolou Palestinské samosprávy.

Arabský pohled na věc je stejně nesmyslný, jako kdyby (omlouvám se Němcům za uvedený příklad) součástí vládní koalice v Berlíně byla teroristická organizace Sudetské hnutí odporu, jeho aktivisté by přišli z bavorské strany hranice, unesli a zavraždili tři české středoškoláky, pohodili je na české straně Šumavy – a spolková kancléřka tvrdila, že Německo s tím nemá nic společného, protože se to stalo na území ČR.

Přesně tak vypadá myšlení těch, s nimiž je Izrael nucen v oblasti žít a s nimiž by měl, podle představ nemalé části svobodného světa, uzavřít mír.

a-teens1

Obrázek tří zavražděných studentů ve zpravodajství internetové televize listu Jerusalem Post. Vlevo od moderátorky Shully Wasserstormové Ejal Jifrach, Gilad Šaar a Naftali Frenkel

Stejskal.estranky.cz