26.4.2024 | Svátek má Oto


BLÍZKÝ VÝCHOD: Krize v pásmu Gazy...

2.4.2012

... a zhoršení vztahů Hamasu s Egyptem

Obyvatelé pásma Gazy se pokusili o vlastní verzi arabského jara a svolali na čtvrtek na Facebooku generální stávku. Příčinou je sedmitýdenní energetická krize, která vyvolala slovní válku hned mezi čtyřmi stranami – Hamasem, Egyptem, Izraelem a palestinskou samosprávou. Doplácejí však na ni obyčejní Gazané.

Krize vypukla v polovině února, když Egypt nečekaně zarazil pašování pohonných hmot podzemními tunely, kterými Gazané získávají všechno, co potřebují k životu. Egypt má ale sám nedostatek paliva a svým obyvatelům je dotuje. Palestinští pašeráci je kupovali za státem subvencované ceny a prodávali Gazanům se ziskem, a tak Egyptu došla trpělivost.

Gaza pocítila důsledky brzy – její největší elektrárna, která zásobuje 60% obyvatel, zastavila provoz a lidé jsou až 18 hodin denně bez proudu. Egypt vzkázal Hamasu, aby palivo a elektřinu nakupoval od Izraele, ale to hnutí rezolutně odmítlo. Jeho cílem je napojit gazanskou rozvodnou síť na egyptskou a zrušit závislost na Izraeli, ale Káhira nechce zodpovědnost za pásmo Gazy převzít. Obě strany si už několik týdnů stojí na svém a řešení je v nedohlednu. Minulý týden Gazany dočasně zachránil Izrael, který jim poslal 450 000 litrů dieselu řádně zaplaceného palestinskou samosprávou. Palivo se však brzy spotřebovalo, krize se vrátila a elektrárna v Gaze v neděli znovu ukončila provoz – od poloviny února už počtvrté.

Zavřená jsou i benzinová čerpadla, pekárny pečou jen pár hodin denně, provozuschopná je sotva třetina sanitek a hasičských vozů a řidiči jezdí na olej na smažení. Navzdory hněvu Gazanů však pokus o generální stávku nevyšel, protože nikdo se proti Hamasu neodvážil vystoupit. Hnutí už předem zadrželo asi 120 lidí jen za to, že řekli, že za energetickou krizi může Hamas, a dalo jasně najevo, jak případný protest skončí. A tak si ho lidé raději rozmysleli.

Hamas prožívá hořké zklamání. Po pádu egyptského prezidenta Mubaraka se radoval, jak se jeho vztahy s Egyptem zlepšily a Káhira otevřela hranice v Rafáhu – jenže ne nadlouho. Brzy začala příval Gazanů regulovat a cestování komplikuje i nejvyšším představitelům Hamasu. Jeho spřízněné Muslimské bratrstvo sice ovládá egyptský parlament, ale v zemi stále vládne Nejvyšší vojenská rada a ta považuje za představitele Palestinců samosprávu Mahmúda Abbáse a nechce si rozhněvat ani Spojené státy, od kterých dostává jednu a čtvrt miliardy dolarů ročně.

Egyptští generálové sledují s nelibostí i aktivitu Hamasu na Sinajském poloostrově, kde si hnutí zřídilo skladiště zbraní a vojenské výcvikové tábory. I když vojenská rada nehoří láskou k Izraeli, nelíbí se jí, že na něj Palestinci útočí z egyptského území, ale zatím se jí nepovedlo teroristy vypudit. Vzájemné vztahy zhoršuje i pašování drog a kradených egyptských automobilů do Gazy a vláda viní Hamas i z padělání amerických dolarů, které se v Egyptě dostaly do oběhu. A tak oteplení vztahů dlouho nevydrželo.

Hamas trucuje, na řešení energetické krize nespolupracuje a ani do Káhiry nevyslal zástupce na víkendové jednání Egypťanů s palestinskou samosprávou. Egyptu vyčítá, že Gazu vydírá, samosprávě, že na krizi vydělává inkasováním celních poplatků od izraelské vlády, a nezapomíná zdůrazňovat, že za všechno stejně může Izrael. Víkendovou dohodu o výstavbě plynovodu, který má do Gazy dodávat egyptský zemní plyn, tak podepsaly jen Egypt a samospráva, která pásmo neovládá.

Hamas má i další problémy – slábne jeho vojenské a mocenské postavení. Jak ukázala nedávná přestřelka s Izraelem, ztratil vliv na ostatní teroristické skupiny, které uprostřed energetické krize odpálily za pět dní skoro 300 raket. Mocný soupeř mu roste v Islámském džihádu, kterému teď dává přednost Írán a zásobuje ho penězi, zbraněmi i vojenskými experty. Teroristé i obyčejní Gazané Hamas obviňují, že se odklání od svého programu ozbrojeného boje proti Izraeli, a Palestincům se rovněž nelíbí, že couvl od usmíření s Fatahem, které si přeje drtivá většina obyvatel pásma Gazy i Západního břehu Jordánu. Mahmúd Abbás ve čtvrtek poprvé veřejně přiznal, že smiřování je ve slepé uličce – plánovaná vláda národní jednoty nevznikne a nebudou se ani konat volby. Podle současných průzkumů by je Hamas prohrál.

Hnutí však nechce dělat žádné zásadní kroky před květnovými prezidentskými volbami v Egyptě, od kterých si slibuje zlepšení situace. Možná bude zase moci pašovat pohonné hmoty. A tak zatím neřeší ani energetickou krizi a Gazané se v nejbližší době elektřiny ani benzinu nedočkají.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6