26.4.2024 | Svátek má Oto


BLÍZKÝ VÝCHOD: Izraelský voják Gilad Šalit bude propuštěn

14.10.2011

V úterý večer přišla zpráva, v kterou už málokdo doufal – izraelská vláda a palestinský teroristický Hamas se dohodly na propuštění vojáka Gilada Šalita. Podobných zpráv už bylo hodně, ale tentokrát premiér Binjamin Netanjahu a exilový vůdce Hamasu Chálid Mišal potvrdili podpis dohody v Káhiře.

Gilad Šalit byl unesen do pásma Gazy v červnu 2006 a strávil v zajetí více než pět let – do oznámení dohody 1.934 dny. Celou tu dobu se marně jednalo o jeho výměně za palestinské vězně. Za nevalného zájmu mezinárodního společenství i zahraničních médií prožil Šalit, voják povinné služby, nejlepší léta svého života s teroristy – byl unesen v 19 letech a v srpnu mu bylo 25. Málokdo si dovede představit, co za tu dobu mezi lidmi nenávidícími Izrael zažil.

Následky si ponese celý život. Nikdo netuší, v jakém je fyzickém a psychickém stavu – Hamas k němu nikdy nepustil zástupce Mezinárodního červeného kříže a za celou dobu poskytl Izraeli jen pět důkazů, že je rukojmí naživu. Od roku 2009 už nepředal důkaz žádný.

Armáda se nikdy neodhodlala k záchranné operaci, protože byla pro Šalita příliš nebezpečná. Před 17 lety takto zkusila osvobodit vojáka Nachšona Vaksmana, kterého také unesl Hamas – Vaksman při akci zahynul a s ním další izraelský voják. V případě Šalita se navíc spekulovalo, že se ho Izraelcům nikdy nepodařilo vypátrat, že ho únosci neustále stěhují a o jeho úkrytu ví pouze velitel ozbrojeného křídla Hamasu Ahmad Džabarí.

Na dohodě se podílel její dlouholetý prostředník, představitel německé tajné služby BND Gerhard Conrad a údajně i americký ministr obrany Leon Panetta. Hlavní zásluhu však na ní má nové vedení Egypta. Hamas zpočátku za Šalita požadoval propuštění 1.400 palestinských vězňů a později slevil na tisíc. Mezi nimi však byly stovky nejkrvavějších vrahů a to byl hlavní důvod, proč k dohodě nikdy nedošlo. Jak premiér Netanjahu, tak jeho předchůdce Ehud Olmert se obávali, že jejich propuštění ohrozí životy dalších Izraelců.

Vloni Netanjahu s propuštěním vrahů souhlasil, ale podmiňoval dohodu jejich deportací mimo Západní břeh Jordánu, a Hamas ji odmítl. Teď ale udělal kompromis. Osvobozeno bude 1.027 vězňů. Izrael nejprve propustí 450 nejnebezpečnějších, včetně 280 s doživotními tresty, a Hamas převeze Šalita do Káhiry. Hnutí souhlasilo s deportací dvou stovek Palestinců do zahraničí a pásma Gazy i s tím, že další budou mít omezený pohyb. K první fázi výměny by mělo dojít už příští týden. V druhé se Šalit vrátí do Izraele a vláda pustí 27 žen a zbývajících 550 vězňů dle vlastního výběru, včetně izraelských Arabů a Palestinců z východního Jeruzaléma, které vláda dříve osvobodit odmítala.

Nejhorší teroristé osvobozeni nebudou. Ve vězení zůstane i přední představitel Fatahu Marwán Barghutí, odsouzený k pěti doživotím, nebo Ahmad Sadat, který nařídil vraždu izraelského ministra cestovního ruchu Rechavama Zeeviho. Přesto Izrael zaplatí za jediného vojáka nejvyšší cenu ve svých dějinách, a Hamas tak dohodu označil za "historické vítězství".

Netanjahu překonal svou celoživotní zásadu nepropouštět teroristy a rozhodl se přivést Gilada Šalita domů i za cenu ohrožení ostatních občanů. Svou roli sehrálo i arabské jaro a blížící se volby v Egyptě – jestli je vyhraje Muslimské bratrstvo, jak se očekává, šance na Šalitovo propuštění by se výrazně snížila. Hamas ke kompromisu přimělo jeho slábnoucí postavení v pásmu Gazy i rostoucí popularita předsedy samosprávy Mahmúda Abbáse po jeho žádosti OSN o uznání samostatné Palestiny. Významným faktorem byla i hroutící se exilová základna Mišala v rozbouřené Sýrii a omezení finančních prostředků z Íránu. Navzdory značným ústupkům však dohoda Hamas posílí a oslabí Abbáse, jeho největšího politického rivala. A padne-li syrský režim, Hamas možná najde nové exilové sídlo v Egyptě.

I když drtivá většina Izraelců výměnu za teroristy podporovala, kritické hlasy se ozývají. Přestože větší ústupky udělal Hamas, Izraeli se může dohoda krutě vymstít – přestože bezpečnostní služba Šin Bet ujistila vládu, že propuštěné vězně nejtvrdšího kalibru nespustí z očí, představují obrovské bezpečnostní riziko.

Zato rodičům Gilada Šalita, kteří posledních pět let zasvětili kampani za synův návrat domů, se splní životní sen. A pro miliony Izraelců je dohoda důležitým potvrzením tradiční izraelské zásady, že vláda nenechá žádného svého občana v nouzi. Izraelský voják se vrátí ze zajetí živý poprvé po 26 letech.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6