25.5.2019 | Svátek má Viola


BEST OF HYENA: Diváci byli zaražení

23.4.2010

V neděli se otevírala nová sezóna Japonské zahrady v Olešku. Zahradu vybudovali manželé Wiesnerovi - v Olešku fakticky vybudovali zahrady dvě. Jedna se jmenuje Zahrada nad řekou a druhá Zahrada tří bran. Můžete se tam ostatně sami podívat, návštěvu je třeba dohodnout telefonicky na 602 315 658 anebo mailem wiesner@bonsai-zahrada.cz. No a v neděli se zahájila sezóna - já otevíral výstavu keramiky pana Pavla Bartoně, skupina Wadaiko-Josa-Josa předváděla hru na tradiční japonské bubny, Ljuba Krbová zacvičila wu-shu včetně sestavy s wudangským mečem a bojovým vějířem a Vladimír Hotovec přivedl samuraje ze skupion Gorin a Bujinkan a předvedli ukázku kendo a samurajských akcí - v brnění a zbraněmi.

Takže jsem se dostal k jádru sdělení.
Pravděpodobně většina čtenářů viděla někdy ukázku historického šermu. Začíná to obvykle v krčmě, režie bývá zdlouhavá, herecké výkony nepřesvědčivé a pak se bojovníci na sebe vrhnou a tepou se. Výsledkem je v 80% případů nuda, která zaujme leda děti pod 10 let. Ne vždycky, pravda, je to vždycky takto gumové, viděl jsem i zápolení novodobých rytířů , kdy jsem žasl, že ti chlapi z toho vyjdou živí.
Jenže tohle jsou skutečné bojové akce, něco jako judo plus karate v brnění. Smyslem je protivníka zneškodnit, odhalit průchod brněním a pak, jak jinak to nazvat, ho podříznout jako sele.

Slavnosti se zúčastnilo možná dvě stě lidí, nepočítal jsem je. Samurajové samozřejmě vyvolali velký zájem, ale o první akci... diváci nezatleskali, stáli jako zmražení. Ono není divu. Bylo to setsakra přesvědčivé, to podřezávání... Co naplat, dokud je vše drženo v rovině stylizace, můžeme si hrát na zápasy a zabíjení, ale pak se ukáže ten holý krk a čepel projede pět centimetrů nad povrchem a to pak nás zamrazí v zádech.

samurajove 

To je ale počasí!
Luba včera natřela olejovým nátěrem palubkovou terasu před naší jídelnou. Ráno jsem se vyštrachal ven a koukám, na terase bílé fleky. Napadlo mě, jestli to není popel ze sopky Elulálije! Sáhnul jsem si - a ony to byly čočky ledu. Rozumějte - je to vypouklé, není to nějaká jinovatka. Ostatně, je to vidět na fotce:

led

Zajímavý to led. A já jahoda jsem si myslel, že je to nějaký popel. Není popelu! Je to mediální bublina, jak se ukazuje. Včera říkali v rádiu, že nebe je křišťálově čisté. Celou tu dobu bylo křišťálově čisté.... a já to psal už v pondělí v Lidovkách, takže nedělám chytrolína ex post. Po šílených kravách další šílená kravina, tentokrát se sopkou.

Jen abych se nerouhal a ta sopka opravdu nekejchla... Že prý Francouzská revoluce vypukla taky kvůli sopce, ta zasoptila, nastala zima, byl hlad a lidi, aby se nasytili, usekli královskému páru hlavu.

Další úvahy a poznámky najdete na stránkách The HyenaROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Diskuse


počet příspěvků: 1, poslední 23.4.2010 07:36

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.