26.4.2024 | Svátek má Oto


ASTRO: 100 let od prvního pozorování v Mikulášovicích

11.9.2014

Někdy se stane, že to, co už lidé odepsali jako ztracené, se jako zázrakem vzpamatuje a probudí k novému životu. Věřme, že se takový zvrat osudu týká i nejseverněji položené hvězdárničky v Česku.

V pátek 12. 9. čeká hvězdárnu a Mikulášovice velká sláva – oslava 100 let od prvního pozorování. Program je velice bohatý, jste srdečně zváni.

Mikulášovice jsou nevelkým městečkem v západní části Šluknovského výběžku. V současnosti počet obyvatel lehce přesahuje 2 tisíce, v dobách největšího rozmachu zde však žilo bezmála 8 000 lidí. A právě tehdy se v Mikulášovicích usadil mladý Adolf Krause. V secesním domě naproti kostelu svatého Mikuláše provozoval několik let lékárnu a když se v roce 1913 pustil do přestavby domu, pamatoval i na svého koníčka – astronomii. V rohu budovy tak vznikla malá pozorovatelna s kopulí o průměru 3 m vybavená čočkovým dalekohledem na paralaktické montáži a hodinovým strojkem.

Budova hvězdárny na dobové pohlednici Foto: Obec Mikulášovice

Pan lékárník Adolf Krause se astronomii věnoval opravdu intenzivně. Byl členem Světové astronomické společnosti, spolupracoval s hvězdárnou v Berlíně, astronomickým institutem ve Švýcarsku, byl ve výboru děčínského Spolku pro šíření astronomických znalostí. Hvězdárna často hostila nejen členy astronomických institucí, ale i zájemce z řad veřejnosti. Po smrti pana Adolfa Krauseho v roce 1939 však vše skončilo, ačkoliv hvězdárna ještě částečně fungovala až do konce druhé světové války.

Osobní známka lékarníka Mgr. Adolfa Krause z r. 1922 Foto: Obec Mikulášovice

Lékárna byla v provozu až do 60. let minulého století. Po jejím definitivním zavření se však zařízení domu – starobylý nábytek, knihy, vybavení lékárny i hvězdárny – rozkradlo a zničilo. Dům začal chátrat a zdálo se, že snad jediná existující lékárna s hvězdárnou má navždy odzvoněno…

Pan Trojan, hvězdárna Mikulášovice

V roce 2012 se starostka Mikulášovic, paní Míla Trojanová, rozhodla jedinečnou lékárnu s hvězdárnou zachránit. Budovu město od původního majitele odkoupilo s úmyslem vybudovat v ní multikulturní centrum, několik bytových jednotek a znovu otevřít hvězdárnu. S tím posledním začala paní starostka téměř okamžitě. Zásadní roli na probuzení pozorovatelny k novému životu měli manželé Procházkovi – na podzim roku 2013 se přijeli na zbytky zařízení kopule podívat, pan Procházka poté navrhl chybějící či poškozené součástky montáže, které pak nechal vyrobit a do Mikulášovic přivezl. Další součástky nechal v rumburských strojírnách vyrobit manžel paní starostky, pan Jiří Trojan. Ten také vyčistil a opravil hodinový strojek, opravil mechanizmus pro otáčení kopule, vyštukoval a nabílil zdi kopule, nechal opravit okno i velice unikátní pojízdnou židli v pozorovatelně. Na opravenou montáž byl namontován nový čočkový dalekohled Celestron Omni 102 XLT. První světlo – sluneční – do něj dopadlo 23. února 2014, kdy projekční metodou v rámci „generální zkoušky“ byly pozorovány sluneční skvrny.

Pro veřejnost byla hvězdárna znovu otevřena 4. dubna 2014. Od té doby se na hvězdárničce pozoruje téměř každý (alespoň trochu jasný) víkend. O tom, co se na hvězdárně bude dít, informují zájemce SMS zprávy, hvězdárna má také své facebookové stránky (Hvězdárna Mikulášovice).

Manželé Procházkovi, hvězdárna Mikulášovice Foto: Hvězdárna Mikulášovice
Hodinový strojek hvězdárny Mikulášovice Foto: Hvězdárna Mikulášovice

Manželé Procházkovi a hodinový strojek hvězdárny

V pátek 12. 9. čeká hvězdárnu a Mikulášovice velká sláva – oslava 100 let od prvního pozorování. Program je velice bohatý, zahrnuje přednášky, soutěže, fyzikální pokusy, pozorování (za jasného počasí) Slunce i nočního nebe a ohňostroj. Zajištěno je také občerstvení. Pokud tedy máte chuť se podívat na jednu z nejstarších hvězdáren v ČR a oslavit s námi kulatou stovku, jste srdečně zváni. Začínáme už v 16 hodin a slavit se bude do pozdních večerních hodin.

Zdroj a další informace:
www.nixdorf.estranky.cz
mikulasovice.cz

Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí

Další události komentovány na www.astro.cz
Publikováno s laskavým svolením České astronomické společnosti.

Věra Bartáková