21.6.2018 | Svátek má Alois


ARCHITEKTURA: Psí vycházky a Psí vycházka

16.6.2015

Podivný název hned vysvětlím:

Psí vycházky 4

Minulý čtvrtek vyšla v Nakladatelství Lidové noviny čtvrtá knížečka Psích vycházek po pražské moderní architektuře, opět s barevnými obrázky Oto Palána a Pavla Hrocha a v grafické úpravě Michaely Blažejové. Trasu jsem tentokrát zvolil napříč Novým Městem. Začátek je na Senovážném náměstí, cesta pak pokračuje Jindřišskou ulicí, protíná Václavák a vede Vodičkovou ulicí na Karlovo náměstí, které obejdeme – podobně jako náměstí Senovážné – kolem dokola. 

Na trase je samozřejmě spousta zajímavých staveb od pozoruhodných, známých i již zapomenutých architektů s výtvarnou dekorací řady umělců. Z projektantů tu jsou zmíněny stavby Friedricha Ohmanna, Osvalda Polívky, Josefa Podhajského, Achilla Wolfa, Josefa Zascheho, Josefa Gočára, Josefa Chochola, Theodora Petříka, Bohumíra Kozáka, Karla Kotase, Ferdinanda Fencla a mnoha dalších. Nezapomeneme ani na pomníky na Karlově náměstí nebo na pamětní desky. Styly jsou zastoupeny téměř všechny od historismu a secese přes modernu, art deco, neoklasicismus a funkcionalismus až po příklady současných trendů.

vycházka 3
vycházka 2
vycházka 1

Správně se má zrod nové knížky oslavit, takže srdečně zvu v pondělí 22. června v 17 hodin do kavárny Cafeidoskop (vstup z nádvoří paláce v Lazarské 8). Odtud pak vyjdeme na kratší Psí vycházku po architektuře Karlova náměstí.

A na závěr ještě jedna pozvánka – na Večer dánské architektury, který se koná v kinosále Národního technického muzea ve čtvrtek 18. června od 17 hodin a který připomene vztahy mezi projektanty obou zemí – slavným Theophilem von Hansenem počínaje a současným dánským studiem arch. Lassena, který v Praze postavil palác Amazon, konče. Připomenu i další osobnosti: Arne Jacobsena, Jorna Utzona nebo Otto von Spreckelsena, kteří tuto malou zemi proslavili ve světě a ovlivnili i naše tvůrce. Kodaň je dnes navíc významným epicentrem špičkové soudobé architektury…

Hansen - Kežmarok

Hansen - Kežmarok

Foto autor

ZdenekLukes.eu

zl@zdeneklukes.eu
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998
Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.