26.4.2024 | Svátek má Oto


ARCHITEKTURA: Gočár se blíží

16.11.2010

V těchto dnech se na pultech knihkupectví objeví nová kniha, nazvaná prostě Josef Gočár. Přiblíží životní osudy a dílo jednoho z nejvýznamnějších českých architektů Josefa Gočára (viz též zde). Gočár se narodil před 130 lety v Semíně u Přelouče ve východních Čechách a zemřel před 65 lety.render2 Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Jana Kotěry. Za 40 let vytvořil řadu zásadních děl: z období moderny je to především na tehdejší dobu novátorský Wenkeův obchodní dům v Jaroměři (1909-10), v krátké kubistické epizodě ho nejvíc proslavil dům U Černé matky Boží v Praze na Ovocném trhu (1911-12), v poválečné euforii národního dekorativismu pak zejména jeho Legiobanka v Praze na Poříčí (1921-23), poté ve stylu holandského racionalismu školy v Hradci Králové a ještě jako starší pán dokázal ve spolupráci se svým žákem Aloisem Wachsmanem navrhnout krásný kostel sv. Václava v Praze na Čechově náměstí (1929-30), vysvěcený právě před 80. lety (viz zde).

Gočár byl ovšem také urbanista, který vytvořil moderní centrum Hradce Králové, projektoval rovněž mosty, výstavní pavilony, továrny i církevní stavby. Po léta spolupracoval s Baťovou firmou. Byl předsedou spolku Mánes, rektorem AVU, kde vychoval řadu předních architektů. Byl velmi oblíbenou osobností, nejen žáky a spolupracovníky ctěný gentleman, jehož znali i z pražských kaváren, kde sedával s nezbytným doutníkem v ruce.

Ještě za jeho života vyšla v roce 1930 k jeho padesátinám v Gentu malá monografie z pera Zdeňka Wirtha, v témže roce velká obrazová publikace Josef Gočár: Hradec Králové. Pak už jen katalog posmrtné výstavy (1947), útlá knížka Marie Benešové (1958) a dva malé výstavní katalogy + jedna monografická příloha časopisu Architektura (1971). Velká práce o Gočárovi tedy stále chyběla, ač byl experty v anketě označen za nejvýznamnějšího českého architekta XX. století.

Vše výše zmíněné zachytit v knize není ovšem snadné, přesto jsme se o to pokusili. Je členěna do několika částí. První, na níž jsem spolupracoval s Pavlem Panochem, je věnována architektonickému dílu. Další autorsky připravila Daniela Karasová a seznamuje čtenáře s jeho interiérovou tvorbou a návrhy bytových zařízení. Jíří Tomáš Kotalík připojil stať o Gočárově spolupráci s výtvarníky, návrzích hrobek a pomníků. Kniha obsahujerender1 podrobný přehled všech realizovaných děl a řadu dodatků, které tvoří soupisy díla, přehled žáků a jejich portréty, vzpomínky pamětníků, přehled literatury, résumé v angličtině a rejstřík.

Na 450 stranách najdeme samozřejmě také desítky originálních černobílých fotografií z archívu NTM i novou dokumentaci, jež je dílem Ester Havlové, Štěpána Bartoše a Pavla Friče. Kniha vychází v designersky avantgardní grafické úpravě Studia Pixle v nakladatelství Titanic v pečlivé redakci Yvony Fričové a Jiřiny Bulisové, vytiskly Tiskárny Havlíčkův Brod. Iniciátorem a mecenášem celého díla je pan Michalis Dzikos.

S vydáním knihy je spojeno několik akcí. Tisková konference se bude konat stylově v prodejní galerii Kubista v domě U Černé Matky Boží na rohu Ovocného trhu a Celené ulice v centru Prahy dne 22. listopadu v 11 hodin, setkání s autory rovněž v „Matce“, ale o patro výš v rekonstruované kubistické kavárně Grand Café Orient týž den od 17 hodin. Křest knihy se uskuteční samozřejmě u sv. Václava na nám. Svatopluka Čecha ve Vršovicích 26. listopadu v 19 hodin, následovat bude mše, věnovaná architektovi a celebrovaná P. Stanislawem Górou. O Gočárovi budu také přednášet v Grand Café Orient dne 9. prosince rovněž od 19 hodin.

A ještě pozvánka na druhou podzimní Psí vycházku do Podskalí. Sraz tuto sobotu 20. 11. v 10 hodin u Mařatkova pomníku legionářům na nám. Pod Emauzy (kousek od zastávky tramvaje Palackého náměstí a metra trasy „B“ Karlovo náměstí (výstup Palackého nám.). Koná se jen, nebude-li pršet.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998