19.9.2020 | Svátek má Zita


PŘÍRODA: Sídlištní předzahrádky

15.6.2017

Na vesnicích, ale i ve vilových čtvrtích našich měst to na jaře a v létě hraje všemi barvami a všude se vznáší spousta různých vůní. Některé zahrádky připomínají svým vzhledem i výsadbou ty, které si pamatujeme z dob prázdnin u babičky – záhonky kytiček střídají záhonky se zeleninou, jahodami; jiné jsou třeba upraveny ve stylu anglických trávníků se záhony tu kvetoucích rostlin, jinde různých zakrslých odrůd jehličnanů.

Městské předzahrádky. Praha.

Městské předzahrádky. Praha.

A pak jsou tu městská sídliště se svými panelovými domy, kdy se většinou o pozemek kolem domu stará Úřad té které městské části. A někde se pak najdou i s láskou vytvořené skalky či záhonky, které jsou opečovávány zahradnickým umem obdařenými obyvateli domů.

Městské předzahrádky. Praha

Městské předzahrádky. Praha

Svou zahrádku jsem nikdy neměla, krátký čas jsem se sice mohla zahradě věnovat na chatě mého bývalého manžela, ale nepovažuji se vůbec za člověka, který má buňky na založení krásné, oku lahodící skalky. Na sídlišti před naším domem tu a tam někdo zasadil na trávník cibulky tulipánů, narcisů či hyacintu, a firma, která trávník udržuje, vždy jednou za čas trávu poseče. Bohužel jaksi nehledí na to, jestli zrovna někde mezi stébly trávy a plevelem nevykukuje třeba právě kvetoucí tulipán, a trávník seče doslova hlava nehlava.

Městské předzahrádky. Praha, Kobylisy

Městské předzahrádky. Praha, Kobylisy

A protože na skalku si netroufám, posečených květů je mi vždy na jaře líto, rozhodla jsem se, že alespoň na pruh trávníku těsně u zdi domu, oddělený od širší části trávníku chodníčkem z dlaždic, zasadím nějaké kosodřevinky, tak aby si rostly, jak uznají za vhodné. Trávník je orientován na jihovýchod, takže je zde slunečního svitu někdy až přespříliš. Proto sem bohužel nemohu například zasadit keř hortenzie, který s úspěchem pěstují obyvatelé domu na protější straně ulice, kde příliš silným paprskům stíní právě zmíněný dům.

Městské předzahrádky. Praha

Městské předzahrádky. Praha

Prozatím jsem zvolila keřík buxusu, skalníku a jeden plazivý jehličnánek. Rostliny mi pomáhala vybírat vnučka a o něco později ten den odpoledne jsme je pak společně i zasadily. Časem bych chtěla přidat keř pivoňky, nějaký menší rododendron, popř. keř růží. Již dřív jeden konec tohoto pásu někdo ze sousedů osadil trsem kosatců. Keříky jsem obložila velkými kameny, posbíranými v okolí nad retenční nádrží Borový, kterou máme kousek od sídliště. A trávu kolem budu sekat raději sama, zasazené tak bude, doufám, vidět na první pohled. A budu doufat, že se zeleni bude dařit.

Vysazený keřík

Vysazený keřík

A jaká je ta vaše zahrádka?

P. S. Poradíte někdo naprostému laikovi, jak nejjednodušeji a zároveň co nejlépe posekat, když nemám sekačku nebo jiný profesionální nástroj?

Foto: autorka. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do fotogalerie!

Jitur Neviditelný pes