29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Vypálení Columbie v únoru 1865

aneb The Night They Drove Old Dixie Down

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Williamson 18.6.2015 18:14

Re: Hanko, senzační!

Nase mama taky studuje americkou historii s mapama v ruce. Nedavno si cetla Chesapeak Bay od Mitchenera; misto jen "kousek" nad nama. Detaily jsme konzultovaly pres Skype.

A. Lex 18.6.2015 14:21

Hanko, senzační!

Z. Yga 18.6.2015 11:07

Výborně, Hanko

Budu se opakovat s předpřispěvateli, ale opravdu píšeš skvěle, článek jsem přečetla jedním dechem. Samozřejmě písničku Dixie znám - a ještě mám doma schovanou klasickou LP desku s jižanskými písničkami z období občanské války. Hmm - akorát si už nevzpomenu, jak se jmenovala, ani kdo je nazpíval (je anglicky) ...

Z. Vave 18.6.2015 10:22

Děkuju, Hanko,

po krátké čtecí pauze pokračuju v putování dávným Jihem. Tohle je neobyčejně silný dílek do mozaiky, kterou si léta skládám. Článek je tak nabitý, že si ho budu muset doma přečíst znovu v klidu. Dtto se týká fotografií.

Děkuju ještě jednou, píšeš skvěle a já doufám, že budeš pokračovat - piš o čemkoli. :o)

Přeju všem dobrý den. <3

Z. Lika 18.6.2015 10:00

Skvěle popsaný kus historie

Hance se to podařilo napsat, jako by tvořila tapiserii - barvitou, živou, fascinující. Čtu se o tom dobře, takhle s časoprostorovým odstupem.

Novinkou pro mě je, že Sherman dostal prostřední jméno po indiánském náčelníkovi. A že je po něm pojmenovaný tank, to jsem sice věděla, ale o té obří sekvoji jsem neměla tušení.

Z. Jitur 18.6.2015 9:54

ještě jednou...

přečetla jsem a díky za obsáhlé vyprávění o těžké době v historii a krásnou píseň, Jitka

O. Joklová 18.6.2015 9:51

a dvě otéčka při čtvrtku

Kaštan už je z JIP-ky na normálním pokoji a dokonce se jí podařilo dostat na dnešní Dedeník, takže tam zanechala zprávu, kterou sharka hezky poslala i na Hady - takže kdo chcete vědět víc, určitě to někde najdete (srdíčko)

a taky dnes vyšla pravidelná Vaví 105-ka, takže ještě další čtení... my toho dneska máme, ó my se máme!!!! :-))))

http://www.vave.biz/index.php/105-x148/-2015/396-male-kameny

H. Williamson 18.6.2015 17:48

Re: a dvě otéčka při čtvrtku

Uz jsem gratulovala a stesti prala na hadech a u Dede, ale tak i tady. Kastanku, drz si dusevni pohodu. Furt na tebe myslim.

O. Joklová 18.6.2015 9:46

ach, historie

nevím, zda se sharka bude smát nebo bude zuřit, ale - je to marno, je to marno, je to marno... :-((((((((

já jsem totiž mimořádně tupá na "dějepis" a co se přece jen do hlavy propracuje, nemá bohužel šanci tam dlouho zůstat - nevím jestli je to nějaké specifické poškození mozku nebo co, ale prostě to tak mám... takže pokud jde o Občanskou válku, nikdy, prostě NIKDY neudržím v hlavě déle než několik minut, kdo je vlastně Sever a kdo je Jih... vždyť si to vemte - unie, federace, konfederace, a já už marně přemýšlím, kdo je kdo, vždyť přece USA byly federace řady států, tak kde se vzala konfederace, a tak dál a dál

ostatně když z Columbie (podařilo se mi v průběhu čtení zapamatovat si na chvíli, že je na Jihu) prchají vlaky na Sever, už to je pro mě divné... anebo potom dál (cituji) - "Konfederace chtěla většinu bavlny přesunout na sever, aby se toto „jižanské zlato” nedostalo do unionistických rukou." ... jak můžou z jihu něco přesouvat na sever, aby se to nedostalo do rukou severu???? (je doufám Unie Sever)... prostě - je to marno, marno, marno

ale slibuji, že se pokusím článek si přečíst ještě jednou, napsané je to mimořádně pěkně a srovnávačky na rajčeti je velmi zajímavé - Hanči, díky!!!!! :-))))))))))

Š. Matyášová 18.6.2015 10:05

Re: ach, historie

zabít je tě jednodušší. Tebe by dějepisci umlátili.....

Sever s velým S je Unie (modří), Jih s velkým J je Konfederace (šedí)..jede-li vlak na sever s malým s, je to světová strana!!!

O. Joklová 18.6.2015 10:40

Re: ach, historie

no moment, tohle vím - teda až na ty barvy, tos mi to ještě víc zamotala... hm, anebo ne, tuto informaci prostě hned zapomenu

no ale Sever je předpokládám na severu, nééééééééé???????? takže to vezou směrem k nepříteli, tak jsem to myslela

jo a proč zove Jih Konfederace? to aby se odlišili od Severu, který je federace??? myslím geopolitickým uspořádáním

Š. Matyášová 18.6.2015 11:36

Re: ach, historie

to nemá cenu...

Z. Lika 18.6.2015 15:41

Re: ach, historie

Bedo, já myslím, že by ses měla přidat k příslušnému klubu aktivní historie, a až se zúčastníš rekonstrukce některé bitvy, zapamatuješ si to už navěky věkův .-)

O. Joklová 18.6.2015 16:53

Re: ach, historie

buééééééééééé, tak já se sem ženu a těším se, že sharka mi to určitě nějak přehledně mezitím vysvětlila - a ona mě takhle odepsala :-((((

odcházím zemřít do houští....

Z. Vave 18.6.2015 17:15

Re: ach, historie

Bedulko, Ty jsi tak roztomilá, že rozhodně hlasuju pro to, aby Tě Sharka nechala žít. :o)

Hele, představ si třeba Jižní Čechy. I ty mají svůj sever a svůj jih, stejně jako Severní Čechy. Takže i v Jižních Čechách (na Jihu) můžeš jet na sever. :o) Je to jednoduché, něco jako na pólu. Prostě uprostřed Jihu je místo odkud můžeš jít na sever či na jih Jihu. Ovšem na rozdíl od pólu tam musíš udělat čelem vzad. :o)

Jsem na sebe pyšná, jak dobře jsem Ti to vysvětlila .... alespoň doufám. ;o)

J. Jovo 18.6.2015 17:50

Re: ach, historie

Vave, to je tak krásně polopaticky vysvětleno, že by jásal i Jára Cimrman. (:-)))

H. Williamson 18.6.2015 18:17

Re: ach, historie

Jou, ano! :)

O. Joklová 18.6.2015 17:51

Re: ach, historie

Vaví, vysvětlila jsi to moc hezky, až trochu Cimrmanovsky kouzelně, ale zároveň i doopravdy přehledně

JENDŽE

jendže to neodpovídá na mou otázku, už jsem z toho zoufalá

cituji - "Když bylo jasné, že Columbia padne, Konfederace chtěla většinu bavlny přesunout na sever, aby se toto „jižanské zlato” nedostalo do unionistických rukou"

takže moje otázka zněla - proč přesouvali cenný náklad na sever (s malým s), když tam sídlil nepřítel, takže to vezli de fakto do rukou Severu (s velkým S)???????????????

Z. Lika 18.6.2015 17:57

Re: ach, historie

Já to vidím na Kanadu...

O. Joklová 18.6.2015 20:40

Re: ach, historie

ježiš moment, to myslíš vážně??????

jako že by to nějak (nevím jak) provezli "skrz" Sever (s velkým S) ještě dál na sever (s malým s)?????????

já fakt tu otázku myslím vážně

Z. Lika 18.6.2015 20:58

Re: ach, historie

Jauvajs, nemyslím to vážně :-) Což mě přivádí k myšlence, že Kanada snad vznikla až po zde probírané válce, musím se mrknout...

O. Joklová 18.6.2015 21:19

Re: ach, historie

no jo, kde jsou ty časy, kdy jsem se šprtala anglo-americké reálie... :-((((((((((

Š. Matyášová 19.6.2015 7:03

Re: ach, historie

vezli to na svůj sever v Konfederaci, ne na sever Severu :-D kdyby to vezli vstříc Unijním vojskům, to už tu bavlnu mohli nechat ve skladech doma.

O. Joklová 19.6.2015 11:17

Re: ach, historie

no prááááááááááávě!!!! přesně proto mi to bylo furt divný!!! ano, že to by mohli nechat rovnou kde to bylo

hm, takže na sever v rámci (své) Konfederace - tomu rozumím... akorát mi to furt přijde, že "cestou" by museli nějak někde ty Seveřany stejně "potkat"

ale to už je nejspíš otázka, kde byla v té chvíli vlastně "fronta", ono se asi nebojovalo "našířku" (hehe, tedy od východu až na západ, obé s malým písmenem) celým územím

Š. Matyášová 19.6.2015 7:00

Re: ach, historie

to si jenom myslíš Vaví...ještě jí řekni,kde má sever a jih doma a dorazíš jí úplně :-D

Z. Vave 19.6.2015 7:12

Re: ach, historie

Šiškote, ale já nevím, kde má Bedulka doma jih a sever, Sharko. ;o)

Bedí, kde svítí sluníčko, tam je jih. Tedy, pokud tam svítí ráno nízko nad obzorem, tak to bude východ, ne jih. A pokud tam svítí večer nízko nad obzorem, tak to bude západ. Sever je, kde sluníčko není. :o)

Z. Lika 19.6.2015 7:55

Re: ach, historie

To mě přivádí k jednomu úsloví o místu, kam slunce nikdy nezasvítí. Z čehož vyplývá, že sever je v zadeli :-)) Chudák Sherman, kdyby mě tak slyšel!

O. Joklová 19.6.2015 11:20

Re: ach, historie

nááááááááhodou!!! to já přesně vím, kde mám doma jih!!! protože obě (rovná se všechny) okna mám na jižní stranu, a tudíž mi do bytu prakticky celý den svítí sluníčko :-))))))))))))

obzvláště příjemné ve dnech tropického vedra, kdy mě např. Karolína - nevím proč - nenavštěvuje :-DDDDDDDD

T. Zana 18.6.2015 9:12

Hanko, to je skvělé!

Jen jsem článek v rychlosti přeběhla a moc se těším, jak si to večer pořádně všechno přečtu a prohlídnu. Víš sama, co se tady o téhle době učilo a jaké informace byly k dispozici - dnes už by šlo si to najít, ale nějak nezbývá čas a energie, takže tohle mi udělalo radost.

Díky a piš dál!

Z. Jitur 18.6.2015 8:29

Ahoj, Hani,

tak jsem zatím jen otevřela Zvířetník, projela článek odshora dolů myškou, ale už se těším, jak si počtu a dozvím se leccos zajímavého, co vůbec neznám, dík! :O)))