23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Vypálení Columbie v únoru 1865

aneb The Night They Drove Old Dixie Down

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Dalmi 19.6.2015 10:35

HANKO!

Teprve dnes jsem se dostala k tomuto článku a chci Ti ho moc pochválit. Moc moc zajímavý, velmi mě to bavilo. Prohlížím rajče a pouštím tu písničku. Dík

R. Enatae 18.6.2015 23:26

Hanko, skvělý článek

krásně jsi to napsala! Zíta přečtu ještě jednou, aby mi v té hlavě něco zůstalo :)

Z. Vave 18.6.2015 23:01

Hani, důležitá otázka!

Píšeš:

"Když bylo jasné, že Columbia padne, Konfederace chtěla většinu bavlny přesunout na sever, aby se toto „jižanské zlato” nedostalo do unionistických rukou."

Beda se ptá, kam vlastně chtěli tu bavlnu odvézt, co je míněno tím "severem". A když se Beda ptá, tak já nad tím bádám taky. Chtěli ji ukrýt někde v horách? Lika střelila od boku Kanadu, je to možné?

Děkuju moc za odpověď.

H. Williamson 19.6.2015 0:55

Re: Hani, důležitá otázka!

vave, "sever" v tomto pripade byla Virginie, kde general Robert E. Lee velel Armade Severni Virginie, coz byl posledni velky bojeschopny vojensky utvar a teoreticky, a pouze teoreticky, by mohl zvratit vysledek valky. Hlavni mesto Konfederace Richmond se tez nachazi ve Virginii. Zajimave na tom je, ze Richmond je kousek od Washingtonu.

Z. Vave 19.6.2015 6:13

Re: Hani, důležitá otázka!

Děkuju moc, Hani, záhada je rozluštěna. Je vidět, že o tom vím starou belu, študovala jsem včera večer mapu Severní Ameriky, ale Virginie mě nenapadla. Pořád mám ještě mezeru ve vzdělání, Jih proti Severu jsem sice sehnala, ale teprve začínám číst, prostě nemám čas. :o(

Hani, piš určitě dál! O strýčkovi nebo o Jihu či o svých zážitcích, je to jedno, čím začneš. :o)

O. Joklová 19.6.2015 11:43

Re: Hani, důležitá otázka!

já už se fakt přestanu ptát, ale aspoň se chichotám - ptáte se čemu?

Hanči píše - "Virginie, kde general Robert E. Lee velel Armade Severni Virginie, coz byl posledni velky bojeschopny vojensky utvar a teoreticky, a pouze teoreticky, by mohl zvratit vysledek valky."

takže Armáda Severní Virginie zřejmě patřila k Jihu (s velkým J)

jo a už jsem si konečně i já našla geopolitickou mapu Ameriky :-DDDDDDDDD

D. Ruščáková 18.6.2015 22:16

Hanči, to je úžasnej článek!

zatím jsem ho jen přelítla, mám dnes dost natřískanej den, ale zítra se k němu vrátím a pořádně si ho přečtu podruhé. Jsi skvělá, že ses do toho spisování dala! (srdíčko)

H. Williamson 18.6.2015 21:38

Jeste bych chtela dodat

Kdyz jsem se v r. 1986 prestehovala do Columbie, tak mi to mesto prislo divne - melo v centru takove nelogicky umistene proluky nebo hnusne novejsi budovy mezi krasnymi starymi domy. Tohle mesto v centru uz nikdy nebude vystavne stare mesto. Ale zaziva renesanci, restauruji se stare budovy, vcetne zajimaveho vyuziti skladist.

M. Crossette 18.6.2015 18:38

a ještě něco

dívala jsem se na internet, jestli tam není něco laicky srozumitelného a našla jsem tohle Youtube. Jen se na to asi musíte podívat víckrát, abyste stihli postřehnout všechna ta dala (vlevo)a vybarvování států (mapa). Na konci videa je pak další film na toto téma, ale na to já nemám čas se dívat, tak nevím, jaký je. Ale Sharku by to mohlo zajímat, včetně dalších odkazů, co jsou vlevo.

http://1url.cz/L5ZE

M. Crossette 18.6.2015 18:34

a pro BEDU

Bedo, já se ti to pokusím velmi zjednodušeně vysvětlit (tedy ne že bych to uměla i složitě). Důvodů k válce bylo několik, ale ten nejvíce použivaný - otroci. Jih pěstoval bavlnu, k její sklizni používal otroky. S vynálezem "ginu", který "odstředil" z bavlny semena se bavlna začala pěstovat opravdu ve velkém, zakládaly se nové plantáže. K tomu bylo třeba více otroků. Ti byli "Severu" už dříve trnem v oku a nátlak na zrušení otroctví sílel. Jenže tak, že "osvoboďte otroky, ale ne abyste je poslali k nám". Přesto právě tam se pak hodně těch osvobozených vydalo :). No a jižním státům došla trpělivost, "svého práva" se nehodlaly vzdát. A nejen otroků, měli pocit, že "průmyslový sever" už začínal příliš zasahovat do jejich "jižansky-nóblesního" způsobu života, jejich tradic. Už v r.1776 (vyhlášení USA) se jižní státy staly dobrovolnými členy Unie(Federace), presto se další roky "sever a jih" mezi sebou haštěřily. Takže "s otroky", jakoby pomyslný pohár přetekl a jižní státy se rozhodly vystoupit (tzv. "secession") a vznikly "Confederate States of America" (CSA) zkráceně "Confederacy". Federace a konfederace je si svým způsobem uspořádní podobná, ale podle mne "con" také zanemná "contra", tedy "proti". A protože státy, které zamýšlely odtržení už ve federaci byly, já osobně bych si myslela, že "Confederation" by mohlo znamenat (přesně jak se sama domníváš) "proti federální", tedy v opozici existujících vládních nařízení (otroctví v ústavě myslím zahrnuto nebylo). No a tahle "rebelie" se pochopitelně Severu nelíbila a "pro zachování celistvosti Union (Federace) bylo třeba "vzpupnost Jihu" zarazit. No a byla z toho ta nesmyslná válka (1861- 1865) . Jih ji prohrál a "odtržené" jižní státy byly zase postupně během let začleněny zpět do Unie.

H. Williamson 19.6.2015 7:45

Re: a pro BEDU

Konfederace je termin, ktery davno predchazi americkou obcanskou valku. V podstate znamena volnou alianci suverennich subjektu. Narozdil od federace, ktera ma silnou centralni vladu.

O. Joklová 19.6.2015 11:40

Re: a pro BEDU

hurááááá, a je jasno!! :-))))))))))

M. Crossette 18.6.2015 18:24

Hanko skvělý článek

O vypálení Columbie jsem sice věděla, ale jen že to bylo další město, které Sherman vypálil. Takže díky, žes to sepsala podrobně. Jako v každé válce, tak i v téhle měly obě strany své hrdinné generály, které obdivovali, později jim stavěli sochy a jejich jména dávali svým synům. V severních armádách byli asi nejznámější Grant, Sherman, Custer, v těch jižních generálové Lee a Jackson. Ovšem Sherman se ve vypalování pokořených měst, musel přímo vyžívat, když je opouštěl "chtěl vidět plameny za sebou". To muselo být pro místní jak sypání soli do rány.

Kdysi jsme v Mississippi zajeli do dvou měst - Vickburg a Natchez. Vickburg byl v dobé války strategicky velmi důležitým jižanským městem, které ale statečně odolávalo unionskémým vojskům (gen. Grant a Sherman). Po skoro dvou měsíčním obléhání (Vickburg siege) se nakonec vzdalo. Z města zbyly trosky, ze kterých se dlouho a ne příliš úspěšně vzpamatovávalo. Ještě při naší návštěvě tam nebylo nic moc k vidění. Naopak Natchez (něco přes 100km od Vickburgu) se vzdal téměř okamžitě, nebyl zničen a dnes je to jedna z perel "anebellum architektury". Statečnost se někdy nevyplácí.

Ještě v r. 89, kdy jsme se přistěhovali do AL, na špici vládní budovy (State Capitol) hl.m. Montgomery vlály na stožáru tři vlajky - US, státu AL a "confederate flag" (rebel flag). Pak celou budovu včetně kopule opravovali a vlajky na tu dobu sundali. Po opravě se zdvihla velká vlny protestu ze strany černochů, právě tu třetí vlajku vrátit a "rebel flag" už tam nevlaje. Pro bílé Jižany je to vlajka identity, pýchy, pro černochy znak otroctví. Přesto je tu tahle vlajka stále běžná - hlavně na motorkách, pick-upech, na bundách apod. Přímo na domech už čím dál méně.

A Hanko, skvělá fotodokumentace, Columbie je hezké město. Také v Montg. se take nádražní budova (vzhledem velmi podobná vaší) změnila v restauraci.

H. Williamson 18.6.2015 16:45

Mili pratele

Dekuju za krasne ohlasy na historii meho kousku zeme. Jih je opravdu zajimavy tim, ze byl a je konfliktni. Jsou veci, ktere jeden miluje a obdivuje, a jsou veci, nad kterymi jednomu rozum stoji (a to nemluvim jen o sobe)a s kterymi se rozumny clovek nemuze ztotoznit. Ale kazdopadne je to kraj razovity. :)

Z. Jenny 18.6.2015 18:16

Re: Mili pratele

Hano díky!!! Klobouk dolů, máš můj obdiv. Vskutku pohnutá historie.

Jih musí být zvláštní a někdy se zdá, že nic není zapomenuto a ve skrytu duší přebývá ten kdysi dávný Jih.

Z. Tora 18.6.2015 16:25

Úžasné čtení

Milá Hano,

velice děkuji za velmi dobře zpracovaný článek. Přečetla jsem jej jedním dechem a dozvěděla jsem se z něj spoustu věcí. Historii Ameriky znám opravdu jen "z vlaku", i když jsem se snažila dočítat a různé informace zjišťovat. Toto mi bylo předloženo jak na zlatém táců a já za to opravdu moc děkuji. Perfektní článek!

A. Bytová 18.6.2015 15:53

Děkuji

za doplňující pohled. Dějiny, jak známo, píší vítězové a jest někdy složité dopátrat se nečernobílého vidění.

A až teď jsem pochopila, proč se tank typu Sherman jmenuje po tomto, ech, vskutku průrazném a nelítostném generálovi.

Nemohu si pomoci, odvaha a jednání Wade Hamptona je mi veskrze bližší.

H. Williamson 18.6.2015 17:13

Re: Děkuji

Jo, on ten Sherman byl takovy krapet zapskly vseobecne, a ve vztahu k Jizni Karoline specialne. Kdyz za mlada slouzil v Charlestonu, tak mel pocit, ze ho jako dustojnika mistni smetanka neprijala. No, ona cast mistni smetanky v Charlestonu je dodnes ponekud snobska, a zbytek statu si z toho dela krapet soufky. Ale hlavne se tam tehdy Sherman zamiloval a nejak mu to nevyslo. Udajne ke konci valky mu jeho byvala mila psala, at Charleston usetri. Usetril, ale asi ne kvuli ni. Charleston byl tak zdevastovany po ctyrech letech bombardovani z more, ze tam uz nebylo moc co ponicit.

Jo, a Wade Hampton byl frajer.

A. Bytová 18.6.2015 17:26

Re: Děkuji

Dík Hano, to jsou přesně ty drby, chtěla jsem říct zákulisní informace :), co dějiny přibližují a dovysvětlují.

Co se týče Wade Hamptona, obzvlášť nadšeně oceňuji onen výkon a důvod v jízdě na koni po schodech.

Z. Verenka 18.6.2015 15:51

Hanka,

dnes si mi "zahrala na veľmi blízku strunku v mojej duši.Mám nesmerne rada historiu všetkého druhu-len vedomosti značne neusporiadané.Toto tvoje rozprávanie je čtivé,zaujímavé a ..a ešte bneviem aké,len proste báječné,Mnoho nových informácií som dostala veľmi zaujímavou formou.O gen.S.som dosť vedela,tá scénka s jeptiškou učiteľkou nemá chybu.práve  takýmito  drobnými historkami  si  človek zapamätá i to podstatné.Vieš dobre písať už teraz sa teším na ďalšie obrázky z Juhu.

PS.Rhet Buttler bude pre mňa vždy ideál muža/tvrdý chlap a jemné dlane/No a špičkovanie medzi Bedou a Sharkou tiež lepší náladu v tento zamračený deň-Preto som si dala záležať na veľkom písmene v slove juh.

O. Joklová 18.6.2015 17:00

Re: Hanka,

Verenko, jsem moc ráda, pokud jsme ti trochu zvedly náladu :-)))

jasně že my se takhle popichujeme, akorát že ty mé všebourající neznalosti jsou skutečné a jelikož sharka se právě v historických "klubech" pohybuje, tak ji to přivádí k šílenství, zoufalství a beznaději

nechej si od ní někdy vyprávět, jak jsme se pokoušely rozklíčovat pro mne Bitvu u Slavkova, Bitvu tří generálů, jo a ještě v tom nějak bylo zapojeno Maroldovo panorama, tak to jsme se dobraly, že to snad jsou Švédové v Praze, no a taky Bitva na Bílé Hoře v tom nějak byla zapletena a mám pocit že ještě nějaká bitva, to už si nevzpomenu která

to jako FAKT!!!!! nepíšu to jako smyšlenou historku pro obveselení - bohužel (chicht)

O. Joklová 18.6.2015 17:26

Re: Hanka,

už vím!!!

to třetí byla Bitva u Lipan!

sharka brala nerva že se klidně pohybuju 400 let sem, 400 let tam, a ani o tom nevím :-(((((((

Z. Jenny 18.6.2015 18:19

Re: Hanka,

Hihi, Bedulko, co to je 400 let, jen mrknutí v kontextu časů země a věků.

Š. Matyášová 19.6.2015 6:58

Re: Hanka,

to ano,ale když to nemusíš Bedě vysvětlovat, dá se to přejít úsměvem...

H. Williamson 18.6.2015 18:03

Re: Hanka,

Verenko, tu jeptisku jsem tam zamontovala na posledni chvili prave proto, ze to to doda lidskou dimenzi.

Z. Matylda 18.6.2015 15:40

Hanko,

v tvém podání je historie hned stravitelnější :) Pokud jde o stravitelnost, tak se mi líbily i doby, kdy jsi nám napsala pár jižanských receptů- nebylo by zase něco? Jambalaya je u nás horký favorit :)

H. Williamson 18.6.2015 17:34

Re: Hanko,

Jsem rada,ze jambalaya stale chutna. Jo, neco by bylo; ale studuju ted jidla, ktera maji prevazne krevety, ustrice, okru a podobne. Ne prilis prakticke pro stredni Evropu. Jo, ale neco dam dohromady. Ono to, co mam v hlave, je povidani o Jihu, stare i nove fotky a jidlo.

Z. Nítkovská 18.6.2015 15:34

Skvělé

skvělé skvělé skvělé čtení.

Díky.

A už "fčilejky" se těším na další článek.

H. Williamson 18.6.2015 18:05

Re: Skvělé

Budou, ale ono trva vsechno si overit, zjistt a predat v "citelne" forme.

A. Lex 18.6.2015 14:28

Hanko, senzační!

Díky za populárně přiblížená historická fakta! I s Tvým typickým humorem. Moc pěkně se to četlo! Mám opět otevřené mapy a sleduji :-).

Neli! Ještě ke včerejšímu článku. Moc pěkné povídání a fotky. Znám Tvou minizahrádku, opečovávanou, barevnou a košišáckou - díky Tvým mejlům. Je prima, že jsi se se svými poznatky podělila s ostatními.