19.3.2024 | Svátek má Josef


SOBOTNÍ CESTY: Prodloužený víkend v Novém Městě nad Metují

20.2.2021

Vzpomínka na jeden celkem běžný výlet získala po roce nový půvab :-)

Koncem roku 2019 dostala kamarádka nápad, že bychom si obě zasloužily odpočinout a vydechnout od každodenních starostí, a tak začala hledat vhodný cíl naší cesty. Mezi nabídkami wellness pobytů jí padla do oka jedna ze zveřejněných fotografií – vzápětí si uvědomila, proč ji zaujala zrovna tahle fotografie. Na snímku byla část Nového Města nad Metují – místa, kam jezdívala na prázdniny. A bylo rozhodnuto. Ještě bylo třeba sladit datum pobytu, nakonec jsme si vybraly víkend z kraje února.

Nové Město nad Metují, únor 2020

Pokud byste se někdo rozhodl Nové Město n./M. navštívit – doporučuji vybrat jarní měsíce – jsou již otevřené památky a k vidění je toho tak více.

Z Prahy jsme vyrazily autem po ránu a před polednem byly v Novém Městě, před hotelem, kde jsme měly zajištěné ubytování. Ohlásily jsme se v recepci, odnesly si věci na pokoj. Čekaly nás tři dny příjemného lenošení. A tak jsme vyrazily na první procházku městem.

Nové Město nad Metují, únor 2020

Město leží v blízkosti tzv. Zemské branky – kudy vedla od pradávna obchodní cesta. Prošly jsme hlavní třídu a pomalu došly na Husovo náměstí, to se rozkládá v nadmořské výšce 324 m; je 143 m dlouhé a 68 m široké. V jeho západním cípu, na opukovém ostrohu, ze tří stran obtékaném řekou Metují, se nachází Novoměstský zámek s věží zvanou „Máselnice“ 54 m vysokou. Ve výšce 25 m má věž krytý ochoz, ze kterého je výhled do širokého okolí a na panorama Krkonoš i Orlických hor.

Historie zámku začíná v r. 1501, kdy bylo Janem Černčickým z Kácova založeno jeho jádro v podobě pozdně gotického hradu. Ten byl přestaven v renesanční zámek rodem Pernštejnů, Stubenberků. Barokní podobu zámek dostal za vlastnictví Waltera z Leslie v 17. století. Současná renovace je dílem brněnského architekta Dušana Jurkoviče. Jeho dílem je i zámecká zahrada s terasami s květinovými záhony, oddělenými dřevěnými plůtky.

Nové Město nad Metují, únor 2020

Někdejší nepěkný dvůr hned za severním traktem byl přeměněn v pěkný parčík s vyhlídkou do údolí. Prostor za stezkou ve francouzskou zahradu. Mimo architektonických úprav zde Jurkovič vyprojektoval vytápěný skleník a vodní systém, napájený z řeky Metuje, určený k zavlažování, k zásobování kašny a jiných vodních prvků. Nalezneme zde sochy (kopie) – karikatury šlechticů, měšťanů, úředníků i venkovanů, kterým se říká „putti“ a byly patrně vytesány v dílně Matyáše Brauna podle francouzských rytin ze 17. století.

Nové Město nad Metují, únor 2020

Mezi další Jurkovičova díla, která je možno spatřit v N. M. n./M. a okolí, patří Bartelmusova vila na Rezku a přestavba mlýna v Pekle na výletní restauraci.

K zajímavostem Husova náměstí patří jistě odkrytá studna z 16. století, která byla nalezena při rekonstrukci dokončené v r. 2011. Náměstí je na všech čtyřech stranách obklopeno podloubím, pod kterým najdete řadu krámků s dekoracemi, porcelánem, ale i cukrárnu, kavárny, které vás přímo lákají třeba na kávu a něco sladkého na zub. V dobách dřívějších míval každý z domů své znamení, některá z nich zanikla při obnovách fasád. Za povšimnutí stojí jistě i kostel Nejsvětější Trojice.

Nové Město nad Metují, únor 2020

Severní fronta domů byla po objevu původního pernštejnského řešení průčelí a štítů rekonstruována v letech 1951 až 1954. A získala tak opět svou renesanční podobu z 30. let 16. století s typickými „vlaštovčími ocasy“. Zásluhou prof. Jana Juránka bylo Nové Město nad Metují v r. 1969 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. V r. 1976 vydali prof. Juránek s ing. architektem Karlem Braným o Novém Městě nad Metují knihu.

Pod zámkem se nachází stará panská vodárna, která je od přestavby na počátku dvacátého století vodní elektrárnou, zásobující zámek elektřinou.

Na náměstí Republiky naproti budově dnešní radnice najdeme nejen v Čechách vzácný dekorační objekt – květinové hodiny. V ČR existují pouze dvoje. Tyto a v Poděbradech. Třetí, které byly v Chomutově, se do dnešních dní nedochovaly. Ve zbytku Evropy je ještě najdete například v Bánské Bystrici na Slovensku, ve švýcarské Ženevě, v německé Žitavě a v maďarském Székesfehérváru.

My jsme si s kamarádkou, kromě procházek, užily ještě i příjemného prostředí hotelu, s vynikajícím jídlem v hotelové restauraci. Odpočinuly si v sauně, vířivce a páře a trochu protáhly svá těla v bazénu s protiproudem.

V okolí Nového Města se nachází Přírodní rezervace Peklo, zřízená v r. 1997 s rozlohou 319,89 ha. Rezervaci tvoří komplex ekosystémů vázaných na hluboce zaříznutá údolí vodních toků Metuje a Olešenky v nadmořské výšce 305 – 560 m. Vyskytují se zde mnohé zvláště chráněné druhy rostlin, např. kapradina hrálovitá, vstavač mužský, pampeliška bahenní. Ze živočišných zvláště chráněných druhů jsou to např. čolek velký, mlok skvrnitý, užovka hladká, ještěrka obecná, krahujec obecný, ořešník kropenatý, rejsek horský, plch velký. V neposlední řadě je lokalita významná i z entomologického hlediska.

Příjemnou procházku si můžete udělat Hlubokým údolím Klopotovského a Bohdašínského potoka, které spojuje Nové Město nad Metují a Slavoňov. Cestou se můžete zastavit u obůrek s lesní zvěří, Mertovy díry, Čertovy díry a Čertovy šlápoty a Lesníkovy studánky. Ve Slavoňově si prohlédněte dřevěný kostel zasvěcený sv. Janu Křtiteli (první zmínka o něm je z r. 1384).

Na řece Úpě mezi Novým Městem n./M. a Českou skalicí se nachází přehradní nádrž Rozkoš o ploše 1000 ha. Nedaleko České Skalice pak můžete navštívit Babiččino údolí, zhlédnout ratibořický zámek s parkem. V Ratibořicích můžete zajít i do Hereckého muzea Viktorka (jehož součástí je také Penzion s restaurací a wellness). A přímo v České Skalici je pak Muzeum Boženy Němcové, Textilní muzeum, Barunčina škola a pomník Boženy Němcové.

Nové Město nad Metují, únor 2020

Na závěr ještě pozvání k návštěvě tohoto malebného kraje od Jana Nerudy (1834 – 1891): Pozdrav z Rezku

„Malebným zcela zvláštním hnízdečkem je to Nové Město nad Metují. Vypíná se na skále pitoreskně jako směle myšlená městečka vánočních jeslí, profiluje se co nejrozmanitější svými různými, ze skaliny shlížejícími výstupky, věžmi, branami a divoce se kupícími budovami. Kolem města otáčí se romantické šťavnaté údolí zarývající se kolem hor jako temně zelené paprsky s kadeřavými stráněmi, s kyprým dnem.“

V článku použity informace z oficiálních stránek města:

https://www.novemestonm.cz/turista/zajimavosti/

Foto: Jitur. Další obrázky si můžete prohlédnout přímo zde na Rajčeti.

Přeji pěknou sobotu a neděli a můžeme tu mít opět víkendový pokecník, a když přidáte nějakou vzpomínku na nejlepší výlet anebo nejhezčí plány, můžeme si tu zacestovat aspoň virtuálně.

A závěrem přidám pár aktuálních fotek od Jajky z Modřan, které to na zahradě - jak jinak - kvete:

Talovíny 17. 2. 2021

Talovíny o den později, 18. 2. 2021

Jitur Neviditelný pes