8.5.2024 | Den vítězství


AUSTRÁLIE: Solár.

5.7.2022

Výroba elektrické energie solárními panely je značně kontroverzní záležitost. Ponecháme-li stranou politické bitvy, které se ohledně tohoto vedou, a nebo pocit, že zachraňujeme Zemi před změnou klimatu, snad nejdůležitější ukazatel je, kde na světě se taková elektrárna postaví. Tím myslím geograficky, zda na rovníku a nebo na pólu.

Také ponechme stranou velkou zátěž prostředí při výrobě solárních panelů a baterií a jejich likvidaci, když jednou doslouží. Jen si buďme vědomi, že je enormní a dosud problematická. Nejlépe snad bude, uvedu-li náš aktuální případ, protože náš domeček už od roku 2008 krmí elektřinou sluníčko. Snad jen bych rád předeslal, že celý ten cirkus jsme pořídili po pečlivém ekonomickém zhodnocení celé investice a nikoliv ze snahy snížit naši „carbon footprint“, tedy karbonovou stopu na naší planetě. Tedy prostě ze snahy snížit naše životní náklady, protože jsme se octli ve starobní penzi, se kterou se sice vyžít dá, ale velice skromně. Takže naše pohnutka byla hlavně ekonomická, i když ne zrovna zištná.

Domeček máme celý na elektriku, tedy žádnou jinou energii nekupujeme a nepoužíváme. Dříve nás v domečku bydlelo 5 + 3 zvířata, dnes to jsme jen dva + 2. Než jsme před dvaceti lety pořídili klimatizaci, tak jsme v létě „chladili“ tak, že jsme otevřeli všechna okna a průvan trochu pomohl. V zimě jsme přitápěli malými petrolejovými kamínky. Po zavedení klimatizace chladíme i topíme jen jí a mohu říct, že pracuje výborně. V domečku je teplota kolem 20 °C, ať je venku +40 °C a nebo kolem nuly. Takové pohodlíčko ale něco stojí, chce to svůj příkon elektrické energie. Další „žrouti“ energie jsou dva mrazáky, ve kterých by se dala zmrazit i lidská mrtvola, a velká lednice, do které je možno se i schovat. Vaření a pečení se také odehrává díky elektřině, včetně různých jiných spotřebičů jako vysavače, počítače, televize, osvětlení a podobně. Takže průměrná roční spotřeba domečku je dosti vysoká, kolem 18 kWh za den. Výkyvy jsou od 12 kWh do 28 kWh, podle ročního období a počasí. Účty za elektřinu nám chodí čtyřikrát do roka, a než jsme pořídili solár, tak se pohybovaly od $ 350 do $ 750, podle ročního období a počasí. Od té doby se cena za energii zvýšila a někteří kamarádi dnes platí kolem $ 1 200 za kvartál.

V prvé řadě jsme zohlednili, kde a jak domeček stojí. Tedy jak geograficky – je od rovníku na jih asi tak jako pobřeží severní Afriky na sever –, tak i orientačně, půl střechy je otevřeno na sever, tedy co se sluníčka týče jako v Evropě na jih. Průměrný slunečný svit za rok je zde také příznivý, hodin čtyři přehršle – 2 600 hodin. Rozhodli jsme se pro trochu větší výkon panelů, 5 kW, abychom měli zaručené 4 kW, které by za rok produkovaly 10 400 kWh. Při průměrné roční spotřebě domečku 6 600 kWh tak bude k prodeji do sítě dalších 4 000 kWhodin. Prvních pár let to nefungovalo tak dobře jako nyní, díky velice nízké výkupní ceně od společnosti, která nám dodávala a od nás kupovala elektřinu. Když jsme začínali, tak jsme platili 26 centů za 1 kWh, a za námi prodanou nám platili pouhých 6 centů za 1 kWh. Tedy loupež za bílého dne.

Abychom neprodávali „naši“ elektřinu tak levně, rozhodli jsme se pořídit si k soláru i baterii či akumulátor, a tak si svou vlastní, solárem vyrobenou energii, schovávat na dobu, kdy slunce nesvítí. Velikost, tedy kapacitu baterie jsme volili zhruba tolik, aby byla blízká průměrné denní spotřebě domečku. A tak nám vyšla TESLA POWERWALL 2, se svými 13,5 kWh. Tato nejen že dodává elektřinu, když sluníčko nesvítí, ale i tehdy, když je přerušena dodávka elektřiny ze sítě. Navíc, celý systém má app na chytrý telefon, odkud můžete sledovat celé hospodaření s elektrickou energií v domečku. O tyto baterie je celosvětově velký zájem, a tak jsme na tu naši objednávku čekali na dodání 2 roky a baterii máme od roku 2018.

Dnes je situace pro nás příznivá. Dodavatel elektřiny zvýšil výkupní cenu ze 6 na 21 centů za 1 kWh. Nám pak prodává 1 kWh za 26 centů. Takže dnes jsme celoročně v plusu a nejen že nás energie nic nestojí, ale solár nám „vydělá“ průměrně $ 300 za rok. Ano, cena celého tohoto špásu je už amortizována, tedy zaplatila se, a dnes už jen „vydělává“. Počítáme-li velmi střízlivě, tak ročně 4x800=3200 za spotřebovanou elektřinu + 300 za prodanou je ušetřených $3500. To je při dnešním kurzu zhruba 58 000 Kč, které uspoříme za rok na nákladech na elektrickou energii díky soláru a baterii.

PS: Jen v případě, že by snad někomu bylo u vás horko, posílám pár snímků z hor tady
u klokanů, když zafouká z Antarktidy, jako letos počátkem června.

Červen 2022, Austrálie, sněhomobily
Červen 2022, Austrálie, auta
Červen 2022, Austrálie, autobusy
Červen 2022, Austrálie
Červen 2022, Austrálie