26.6.2024 | Svátek má Adriana


PŘÍRODA: Bílý trpaslík.

26.9.2019

Nebojte se, zůstaneme na matičce zemi, termín je sice použit ze slovníku astronomů, ale název se hodí i na jednu z našich, poněkud atypických, orchidejí.

Koncem června mi zavolal jeden z kolegů, že by si rád vyfotil smrkovníky a jestli nevím, kde jsou a zda kvetou. A protože jsem na obě otázky odpověděl kladně, dohodli jsme se na termínu a vyrazili do okolí Strakonic. Cesta proběhla celkem bez problémů, i objížďka rekonstruovaného mostu u Nerestců byla dobře sjízdná; zvolil jsem trasu, na kterou náklaďáky nesměly, a kousek za Čimelicemi jsme ze státní silnice č. 4 sjeli definitivně směrem na západ.

Smrkovník plazivý

Po několika kilometrech jsme zaparkovali na okraji obce a vydali se na kopeček do borového lesíka. Hned na okraji jsme našli několik, už odkvetlých, kruštíků červenofialových a pak už nastalo jen pozorné pátrání v hustém travním podrostu.

Smrkovník plazivý (Goodyera repens) u nás kdysi rostl na několika desítkách lokalit, ale v 70. letech minulého století začal mizet a několik let byl v Čechách a na Moravě považován za vyhynulý druh. Dnes jsou v Čechách známé dvě lokality na Strakonicku, jedna na Sušicku a jedna z okolí Slaného (okraj Džbánu), ve všech případech jde o mikropopulace s několika málo rostlinami.

Smrkovník je drobná, max. 8 – 10 cm vysoká rostlinka, která vyhledává zastíněná a travou porostlá stanoviště u kořenů borovic s neutrální až mírně zásaditou půdou. V půdě je mělce ukotvena oddenkem, z nějž, pokud jsou příznivé podmínky, vyraší přízemní listová růžice s 3 – 5 lístky a z ní pak květní klas se sadou drobných bílých kvítků, které obsahují nektar.

Smrkovník plazivý

Rostlinu opylují zejména čmeláci, semena roznáší, po uzrání tobolek, vítr. Rozmnožování semeny je však, jako ostatně u všech našich orchidejí, prakticky nefunkční a druh se množí hlavně vegetativně rozrůstáním oddenků.

Smrkovníky jsou, ač mají zelené listy, mykotrofní, t. j. mohou přežívat jen v tam, kde mají k dispozici nižší druhy hub, z nichž získávají živiny, které si samy neumí vytvořit. Listy jsou stále zelené a listové růžice přežívají zimu a to až do doby, kdy se začne vytvářet nová listová růžice. Rostliny se v travním porostu maskují tak dokonale, že je lze, a to ještě dost obtížně, nalézt jen v době, kdy kvetou.

Zajímavostí je i to, že smrkovník, ač by se podle jména měl kamarádit se smrky, u nás nalézáme jen pod borovicemi a také to, že je to jedna z mála našich orchidejí, kterou se povedlo vypěstovat v kultuře od semen až po květuschopné dospělce, i když to nebylo snadné a bez pomoci kvalitně vybavené laboratoře a speciálních živných roztoků by to nešlo vůbec.

Smrkovník plazivý

Měli jsme štěstí, elementálové nám byli příznivě nakloněni, takže tříčtvrtinově jasná obloha, lehký osvěžující vánek a znalost lokality slavily úspěch. V trávě se po rozhrnutí objevily první dva květní klasy a kousek vedle další tři. Kolega okamžitě zaujal polohu ležícího střelce a za nadšeného funění začal plnit datovou kartu desítkami snímků ze všech možných stran.

Vydrželo mu to skoro půl hodiny, než jsem o kousek dál našel několik dalších a o něco větších květenství, které jsem si nejprve nafotil sám a pak jsem na kolegu zavolal, aby z toho také něco měl. Následovaly další fotografické orgie, načež bylo usouzeno, že když už jsme poblíž Šumavy, mohli bychom zajet na oběd na lipany do údolí Vltavy a pak se podívat na Filipovu huť.

Smrkovník plazivý

Bohužel, lipani na jídelníčku zrovna nebyli a lokalita unikátních orchidejí na okraji Filipovy Hutě byla totálně zničena ,,ekologickou“ pastvou; pozemek byl obehnán elektrickým ohradníkem a z podmáčené louky se stalo bahniště, kde stádo koní a krav spásalo poslední ubohé zbytky trávy! Inu ekologie v praxi. Náladu nám trochu spravil unikátní nález vemeníku dvoulistého na okraji tetřevské slatě; jediná, zato statná rostlina rostla ve škarpě hned u silnice a hojný výskyt jemně skvrnitých až čistě bílých prstnatců Fuchsových.

Foto: Krakonoš

Krakonoš



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !