26.4.2024 | Svátek má Oto


PSÍ ROZCESTNÍK: Yoda na Sicílii – IV.díl: arabsko-normanské památky

2.5.2023

Předchozí díl najdete zde.

V roce 2015 se na seznam památek UNESCO dostalo deset staveb, spojujících vlivy Západu, Byzance a muslimského světa z období normanských sicilských králů z let 1130 až 1194.

Na úvod trocha historie. Po pádu Říše římské ovládly ostrov kmeny Vandalů a později Ostrogótů. V roce 535 se stala Sicílie součástí Byzantské říše. V devátém století postupně celá Sicílie podlehla arabské invazi a počala vláda Saracénů.

Nastala doba podpory zemědělství (Arabové zavedli pěstování citrusů, datlí, bavlny), těžby nerostů a mezinárodního obchodu. Palermo se po Cordobě stalo druhým největším městem Evropy (mělo přes 300 000 obyvatel). Panovala nevídaná náboženská tolerance – křesťané jen platili vyšší daně. Sicílie vzkvétala ekonomicky i kulturně.

V roce 1059 uzavřeli Normané z jižní Itálie dohodu s papežem, že pokud vyženou Araby ze Sicílie, dostanou ji v léno. Pod vedením krále Rogera I. začala normanská invaze, v roce 1061 padla Messina, o dalších deset let později i Palermo.

Období vlády Normanů patří mezi nejslavnější období sicilské historie. Převzali od Saracénů systém správy země, jejich služeb využívali nadále. Udrželi i tradici náboženské tolerance. Byli spojenci papeže, byli křesťany, ale dvůr udržovali orientální, panovníci dokonce měli i harém… U dvora se mluvilo řecky, arabsky a francouzsky.

Normanští králové vládli v Palermu jen krátce. Přesto architektonické skvosty, které nechali zbudovat Roger II. a jeho vnuk Vilém II. Dobrý, opravdu stojí za vidění. Podivuhodná kombinace arabských architektů, byzantských mozaik, evropské gotiky není nikde jinde k vidění. A zachovala se v celé své nádheře až do dnešních dní.

Před pěti lety jsme měli smůlu. Cestou jsme se zastavili v Cefalὐ, no – vlastně nezastavili, neboť nikde nebylo ani jedno místo na zaparkování. Místo toho jsme tedy vyjeli do Monrealu – a pro změnu se trefili do „poledního klidu“ – který je velmi dlouhý. A čekat dvě hodiny jsme prostě nemohli.

Tak až v Palermu jsme stihli navštívit alespoň dva malé vedle sebe stojící kostelíky San Cataldo a La Martorána. Nejslavnější Palatinskou kapli jsme ale také vynechali. Báli jsme se dlouhých front a navíc bychom museli jít postupně, neboť Nighta přivázat v centru velkoměsta na delší dobu by jistě nešlo.

Letos byl plán velký – cílem bylo navštívit osm z deseti slavných staveb arabsko-normanské architektury 12. století. Do plánu se nevešel jen palác Zisa na předměstí Palerma a most Ponte dell’Ammiraglio.

Katedrála v Cefalὐ

Cefalú, Sicílie. Březen 2023

Tak tentokrát se podařilo po více než dvou tisících kilometrů dojet do Cefalὐ včas a dokonce i zaparkovat. Živým městem jsme spěchali ke katedrále, kterou dal vybudovat Roger II. v roce 1131 a která je proslulá mozaikovou výzdobou. Přivázala jsem psa ke kovové bráně, vstoupila krásnými dveřmi… a začala se nahlas smát. Slavná mozaika byla celá ukryta za neprůhlednou plachtou – probíhá totiž restaurování zlaté nádhery.

Katedrála v Monreale

Monreale, Sicílie. Březen 2023

V sobotu jsme na letišti vyzvedli vnoučata, pokochali se výhledem na Palermo z vrcholku Monte Pellegrino a vyrazili do kopců nad městem – do městečka Monreale. Tam nechal Vilém II. vybudovat v roce 1174 katedrálu, která měla být krásnější, než katedrály vybudované jeho předky. Katedrála s impozantním středověkým křesťanským mozaikovým cyklem představuje vrchol arabsko-normanského období.

Dohoda byla jasná. Pepa s dětmi projde katedrálu i s přilehlým klášterem „od půdy po sklep“, já zatím s Yodou zjistím, kde je zmrzlinárna, a oni pak půjdou na zmrzlinu a já si projdu katedrálu (bez půdy a sklepa). Koupili si vstupenky a zmizeli…

Monreale, Sicílie. Březen 2023

A já s Yodou čekala a čekala, Yoda byl již totálně vyhlazen (byl atrakce mnohem větší než katedrála :o) ) a já najednou s hrůzou zjistila, že pokladní balí… A ony odpolední otevírací hodiny byly jen od 15 do 17… Naštěstí telefon fungoval, Pepa popohnal dítka, seběhli ze střechy a já jim předala Yodu.

Pokladní se smáli (věděli o mně, však jsem jim tam kroužila kolem už hodinu a půl) – a sdělili mi, že do vlastní katedrály se vstup neplatí. A že taky nemusím spěchat, že bude otevřeno, než všichni vyjdou z areálu… A tak jsem se kochala a kochala… a spadl mi balvan. Neb jsem si už říkala, že mi ty slavné mozaiky nejsou souzené.

Monreale - klášter, Sicílie. Březen 2023

A ta zmrzlina na závěr byla vynikající.

Všechny ostatní stavby jsme navštívili v Palermu. Trošku víc jsme tam dítka potrápili kulturou, protože pochopitelně nejen arabsko-normanskými stavbami živ je člověk. I na sicilské vrcholné baroko došlo… Ale do našeho vyprávění patří:

Normanský královský palác

Normanský královský palác, Palermo, Sicílie. Březen 2023

Stavbu postavili Arabové v devátém století, ale ve století dvanáctém Normané stavbu rozšířili a vytvořili z paláce jeden z nejkrásnějších středověkých dvorů, centrum umění a kultury. Dnes zde sídlí sicilský parlament. Vstup jsme měli zaplacený jen do Palatinské kaple. A jedna zajímavost – v této budově byla vydána Zlatá bula sicilská…

Palatinská kaple (Cappella Palatina)

Palatinská kaple (Cappella Palatina), Palermo, Sicílie. Březen 2023

Soukromá kaple Rogera II. vybudovaná letech 1132 až 1140 je další ukázkou mozaikové výzdoby výjimečné kvality i umělecké hodnoty. Mramor, zlato a drahé kamení všude, kam se člověk podívá.

A opět se ukázalo, jaké výhody má jarní termín výpravy. Žádné fronty na vstupenky, žádné davy. Takže jsme se úplně v klidu mohli i vystřídat, návštěva kaple (byť ve třetím patře rozlehlého paláce) nebyla až tak časově náročná.

Katedrála v Palermu

Katedrála, Palermo, Sicílie. Březen 2023

Impozantní katedrála postavená v letech 1184 až 1185 je uvnitř méně zdobná. Lze navštívit i ochozy na střeše a věže. Pohled na Palermo z výšky, krásně modré moře, okolní hory…

San Cataldo

San Cataldo, Palermo, Sicílie. Březen 2023

Tři malé červené kopule s jasně arabskými liniemi patří kostelu San Cataldo. Nejzdobnější jsou ve skromném kostelíku mozaikové podlahy. Výzdoba stěn nikdy nebyla dokončena.

Santa Maria dell’Ammiraglio (La Martorána)

Santa Maria dell'Ammiraglio (La Martorána), Palermo, Sicílie. Březen 2023

Nevelký kostelík je unikátní stavbou. Georgios z Antiochie, admirál Rogera II. ho nechal vystavět v byzantském slohu. Interiér se opět pyšní úžasnou mozaikovou výzdobou. Dodnes patří starořecké církvi.

Kostel San Giovanni degli Eremiti

Kostel San Giovanni degli Eremiti, Palermo, Sicílie. Březen 2023

Nejstarší z uvedených staveb má výrazný arabský ráz. Pět načervenalých kopulí zastřešuje kostel zbudovaný na místě mešity. Křížová chodba, rajská zahrada, staré citroníky v trochu zarostlé zahrádce. Dnes odsvěcený prostor, byli jsme dovnitř zváni i se psem – ale raději jsme se stejně vystřídali. Moc zajímavá stavba na závěr naší návštěvy Palerma.

Kostel San Giovanni degli Eremiti, Palermo, Sicílie. Březen 2023

Foto: Xerxovi. Podívejte se do bohaté fotogalerie!

Pokračování příště – třeba o Yodovi na cestách…

Xerxová Neviditelný pes