5.10.2022 | Svátek má Eliška


RYBY: Lojza na prázdninách

26.9.2014

Lojza je již v pořadí asi pátá bojovnice, která s námi sdílí naši domácnost. Před letošní dovolenou byla mimo jiné i nastolena otázka, co s rybou. Přežije ten týden bez jídla? Máme povolat tetu jako krmící zálohu? Může jet Lojza s námi? Protože na poslední otázku nedokázal manžel najít odpověď proč ne, zbývalo dořešit technické záležitosti a vyrazit.

Lojza

Jako přenoska posloužila půllitrová zavařovačka a jako akvárko byla nachystána skleněná koule, původně určená na květinovou vazbu. Auto bylo nacpané věcmi a Lojza dostal čestné místo ve středovém panelu mezi předními sedadly. Jako by výrobce auta tušil, že tam budeme transportovat rybu, otvor byl přesně pro zavařovačku.

Cesta z Ostravy přes Frýdek a dál na Beskydy je teď přes prázdniny opravována, všude je omezení rychlosti, jednosměrný provoz, řízený semafory, samé hupsny kvůli výměně povrchu. Lahůdka. Manžel poctivě na každé zastávce Lojzu vytáhl ven a ukazoval mu okolí –  Žabeň, Frýdek-Místek, přehrada Šance.

Po příjezdu na chalupu bylo zprovozněno akvárium, Lojza dostal exkluzivní vodu z místní studánky a ožil. Asi to bylo tím, že přece jenom na chalupě není takové horko. Teď trošku odbočím. Před dovolenou jsem se takhle jednou zamyslela a nadhodila jsem, že by bylo pěkné mít na chalupě jezírko. Jezírko manžel se synem vykopali, naplnili vodou, osázeli kytkami. Krása.

Jezírko

Jediné, co jsme nedomysleli, byli komáři. S radostí uvítali další vodní plochu, kde můžou klást svoje potomstvo. Potvůrkami se to jenom hemžilo. Co s tím? Když tam hodíme Lojzu, přežije to? Najdeme ho potom? Co místní kočky, bude jim chutnat?

Zvolili jsme jednodušší cestu, sítkem na čaj jsem vylovila pár breberek a hodila je k Lojzovi. Ten okamžitě vypnul všechny ploutve a ukázal, že je opravdu bojovník. S plným břichem pak spokojeně kroužil po akvárku, musel, kanape na šlofíka neměl. A z tohoto ráje jsme ho vytrhli a odvezli zpátky do Ostravy. Cestou se ještě podíval do Havířova, opět oklikou, ale pak už musel do starého nudného domova. Prázdniny skončily.

Dee Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !