22.1.2020 | Svátek má Slavomír


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Chřipka - epidemie na obzoru?

Je prasečí chřipka hrozící katastrofa? Nebo je to jen nafouknutá bublina farmaceutických společností, sloužící ke zvýšení jejich výdělku? Pokusím se o více méně nezaujatý pohled člověka, který je profesí virolog a není napojen na žádnou farmaceutickou firmu ani na politickou stranu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
5.11.2009 12:23

EvoŽ

díky za článek! Téma velmi aktuální. Vytiskla jsem si ho a věnuji ho své matičce, která panikaří převelice. :-) V

5.11.2009 13:01

Re: EvoŽ

Evi, díky za článek. Ono se tomu líp věří, když o problému napíše někdo, koho známe. Prostě, náš člověk. Nevadí Ti, doufám, když to přepošlu po rodině? Smím?

5.11.2009 13:39

Re: EvoŽ

Přeposílejte podle libosti. Ono sice někdy i ministerstvo řekne pravdu, ale chápu, že nezávislé články jsou důvěryhodnější. Nikdo nedokáže být na 100% objektivní, na to toho víme příliš málo. Tak každý vychází z toho, co ví.

5.11.2009 11:02

en techniká ke kýchání

ne aždý, kdo kýchá a smrká, je nakažený chřipkou a nezodpovědný. Já jsem dost silná alergička a kýchám a smrkám celoročně - pyly, prach, plísně, roztoči, chladová alergie.... Jezdím příměstským vlakem a přes léto jsem se tam vždy rozkýchala a rozsmrkala - byla zapnutá klimatizace. A samozřejmě na mě občas někdo kouká dost škaredě, že roznáším viry. No jo, ale co mám dělat? Alergie přenosná není.......

5.11.2009 11:43

Re: en techniká ke kýchání

Samozřejmě, navíc rýma k příznakům chřipky nepatří. To byla jen ilustrace

5.11.2009 11:55

Re: en techniká ke kýchání

Já to píši spíš pro ostatní, aby si uvědomili, že ne každý kýchající a smrkající je nezodpovědný, mě to docela trápí....párkrát se do mě pustila nějaká ženská ústně docela neomaleně :-(.

5.11.2009 11:55

Re: en techniká ke kýchání

Myslím, že rozumnému člověku to můžeš vysvětlit. Třeba já bych takovou informaci docela ráda a s klidem akceptovala, byla bych v klidu - mimochodem v poslední době také skoro pořád kýchám a vím, že toto není nakažlivé, ale na co jsem alergická (tedy kromě šéfa;-P), to zatím nevím.

Jenže na druhou stranu mě letos počátkem léta nakazila jedna slečna ve vlaku, která si sedla přímo naproti mě a nepřetržitě kašlala a smrkala (tak co 20-30 vteřin jedno nebo druhé). Vydržela jsem to 40 km, pak jsem si přesedla. Výsledek - byla jsem skoro tři týdny marod s nějakou virózou, která nebyla na totální lehnutí (teploty tak 37,2 - 37,6). Trvalo více než dva týdny, než jsem se teplot konečně zbavila a dalších několik dní než mi bylo skutečně dobře. Sice jsem to přechodila (nemůžu 3 týdny marodit jen kvůli viróze, kde bych na to vzala?), ale dávala jsem si velký pozor, abych lidi, pokud možno nevystavovala riziku nákazy. Čili jen do práce a domů, v autobuse do rohu, nos pod límec a hlavně nekašlat, v práci jsem se také izolovala od ostatních a každého upozornila, ať se se mnou moc nebaví. Prostě jsem se izolovala od ostatních, jak to šlo, třeba jsem věci řešila po telefonu a podobně. Dávala jsem pozor, abych se nějak ovládla a nekašlala v menších prostorech (spolykala jsem hromadu strepsilek) a hlavně jsem nechodila nikam zbytečně. Nejela jsem navštívit příbuzné, nešla jsem oslavovat vlastní narozeniny jen, abych někoho nedostala do problémů. Výstavu bych v takových podmínkách neabsolvovala především s ohledem na ostatní, to není nezbytná záležitost.

5.11.2009 10:17

Očkování těhotných?

Zdravím,hlásím se mezi takřka každodenní tiché příznivce zvířetníku...možná,že bych mohla dostat odpověď na otázku,zda se nechat nebo nenechat očkovat ve 2.trimestru-mám strach právě z toho rychlého uvedení léků do oběhu a případných vedlejších účinků.Díky Š.H.

5.11.2009 11:55

Re: Očkování těhotných?

Stepi2 - tak to je spíš otázka pro tvého lékaře - buď gynekologa nebo obvoďáka - možná taky na hygienickou stanici. V každém případě přeji pohodové těhoteství bez jakýkoli komplikací a pak hlavně zdravé mimisko. VV

5.11.2009 11:57

Re: Očkování těhotných?

Pokud vím, tak se nedoporučuje, spíš vyhýbat se rizikovým místům (kina, divadla, shromáždění davu atd). Taky držím palečky.

5.11.2009 11:59

Re: Očkování těhotných?

Na to je velice těžká odpověď. Vakcína je zaručeně mrtvá. To znamená, že může udělat reakci (bolest, teplotu apod.), ale nemůže poškodit plod (obecně mrtvé vakcíny nejsou v těhotenství zakázány). Zvětšující se děloha zmenšuje "pohyblivost" hrudního koše a tudíž zhoršuje funkci plic, pravděpodobně proto se považuje těhotenství za rizikový faktor. Z infikovaných těhotných většina přežila bez problémů, ale úmrtnost byla o něco větší, než srovnatelných netěhotných, proto je větší obava o osud těhotných. Nešlo uvést léky do praxe pomaleji, nebyl čas. Je skupina očkovaných těhotných (momentálně nemám údaje, jak velká), u kterých se žádné velké vedlejší účinky neprojevily. Ale zaručit, že je jakýkoliv zásah bez rizika nedokáže nikdo. Je větší riziko očkování, nebo chřipka. Vzala bych v úvahu bydliště, zaměstnání, způsob cestování do práce, věk, zdravotní stav. A podle toho bych volila, která varianta bude menší riziko. Z očkování strach nemám, ale chápu obavy, v těhotenství je to velmi pochopitelné. Můžeš pro podrobnosti mailnout na volny, před zavináčem jen zampach.

5.11.2009 12:28

Re: Očkování těhotných?

Evo Ž, moc jsem byla na Vaši odpovědˇzvědavá, protože v Austrálii jsou nastávající matky jedna ze skupin obyvatelstva, jimž se očkování proti swine flu silně doporučuje. 

5.11.2009 13:11

Re: Očkování těhotných?

tak tomu nerozumím. Já se ptala dvou doktorů na očkování proti chřipce a oni mi to nedopručili a to jsem prosím pěkně riziková.

5.11.2009 13:32

Re: Očkování těhotných?

Já také ne. 

Nepatřím do žádné rizikové skupiny, ale očkování proti swine flu nechci - důvody jsou tady.

5.11.2009 13:57

Re: Očkování těhotných?

Tohle jsou novinové zprávy, kde novináři na základě jednotlivých vět odborníků konstruují článek. S jednotlivými větami lze souhlasit nebo i polemizovat, ale není to konzistentní názor odborníka Riziko přenosu AIDS a hepatitid považuji při dodržování základních pravidel za nesmysl a žádný skutečný odborník ho nemohl vyslovit (pokud nebylo třeba někde očkováno vše z jedné stříkačky, ale to je porušení základních zásad hygieny).

Navíc Austrálie je jinde. U vás je jaro, u nás je podzim. U vás se dá čekat půl roku klid, první vlna proběhla, máte oddychový čas. U nás na severní polokouli to začíná a času je málo. Člověk který není v žádné rizikové skupině si může vybrat a asi je to jedno (pokud nemá doma někoho z rizikové skupiny). Ostatní si mohou vybrat taky, nakonec nelze očkování přikázat, jsou základní práva. Jenže u rizikových to až tak jedno není. A strašení vakcínou se mi příčí. Snažila jsem se psát co nejobjektivněji. Ale pořád mi vychází, že pro rizikové osoby považuji očkování za lepší variantu, méně riskantní. U těhotných jsem se už vyjádřila, při onemocnění jsou zhruba ve 3x větším riziku komplikací, než srovnatelná netěhotná, očkování malformace plodu nedělá. Ale záruku, že ženě nic nebude, nikdo nedá, odzkoušené to dostatečně není. S praktickými doktory často mluvím, jejich informace jsou především novinové, tedy irelevantní. Volají k nám a konzultují, chodím na semináře. Proto vím, jak málo se o problému skutečně ví. Informace musíme fakt dost dolovat z různých odborných pramenů. Souhrně se bude vědět dost, až bude po všem.

Z toho je zřejmé, že zdvořile s článkem nesouhlasím.

5.11.2009 12:00

Re: Očkování těhotných?

osobně bych žádné očkování v době těhotenství neriskovala :-/ Blbý je když jedna jistá má šéfovou (ehm ehm), která kašle, má evidentně teplotu a hemží se po kanceláři! Už 3 dny, domluvy nepomáhají ;-O;-€ a neodpustím si ani tenhle ----> (Y) tak a má to!

5.11.2009 12:05

Re: Očkování těhotných?

Opatruj se :-) Pokud máš ještě nějakou dovču, tak sděl šéfové, že bude-li se vyskytovat nasmrkaná ve tvé kanceláři, nastoupíš hned zítra dovolenou... A nebo se dohodni s doktorem...VV

5.11.2009 12:16

Re: Očkování těhotných?

já už jí to říkala, dokonce dneska měla být doma, ale dorazila. Dovču mám, ale nechci si ji čerpat, budu ji potřebovat v prósinci. Zdravím mlžnou Betu. Včera večer jsem se koukala na nějaký dokument o štěňátkách a ukazovali tam mastifky a taky jednoho černýho dogáka :-), ale kam se hrabe na Kosatku!

5.11.2009 23:27

Kačer, nebuť labuť

a nech si napsat neschopenku! Vím, o čem mluvím.

5.11.2009 9:36

Neschopenka

Chtěla bych upozornit, že získat neschopenku bez návštěvy lékaře na začátku nemoci možné je, sama jsem to už asi 3x v životě využila, vždycky právě při chřipce. Podle naší paní doktorky je možná nejen neschopenka po telefonu, ale taky prý může napsat neschopenku až tři dny zpětně. To když si člověk nejdřív myslí, že nemoc spraví den dovolené a ono se to pak rozvine na něco většího.

5.11.2009 9:45

Re: Neschopenka

Myslím, že to není samozřejmost - rozumnej doktor to udělá, alt tuším, že nemusí, když nechce. Např. u závodních doktorů to bude asi složitější ...

5.11.2009 9:58

Re: Neschopenka

Záleží to na doktorovi, někteří to nechtějí dělat. Ale i zpětné vystavení je možné, to je pravda. Díky za upozornění.

5.11.2009 10:28

Re: Neschopenka

Asi není síla, která by doktora přinutila napsat neschopenku bez prohlídky, to je pravda. Ale neměl by se vymlouvat, že to udělat vůbec nesmí, protože to není pravda.

5.11.2009 13:23

Re: Neschopenka

Tady v Norsku můžeme zůstat doma na t.zv. vlastní neschopenku (bez návstěvy lékaře) 6x do roka na 1 až 3 dny. Na čtvrtý den už musíme mít neschopenku od lékaře. Ted, v době prasečí chřipky doporučila vláda firmám prodloužit vlastní neschopenku na 8 dní. A aby se omezila návštěva lékaře, v lékárně dostanete Tamiflu, antivirový lék na pr.chřipku bez receptu, pouze se vyplní jakési skjema. Myslím, že to je neobvykle rozumné rozhodnutí.

5.11.2009 14:15

Re: Neschopenka

Tamiflu je snad lék na každou chřipku, nejen na prasečí.

5.11.2009 19:51

Re: Neschopenka

Tamiflu je na každou chřipku, ale není na žádné chřipce podobné onemocnění, způsobené jinými viry. Na ně  nefunguje ani trochu. Přílišné používání tamiflu zvyšuje riziko rezistence viru. Proto u nás je jen na recept.

5.11.2009 9:15

Evo

jak tu už někdo (Louk?) psal, tvoje marodění si užíváme;-D. Doufám, že i ty relaxuješ:-).

Ale vážně - je to napsaný tak, jak by člověk čekal od kompetentních míst ... a když už to nefunguje, tak zaplaťpánbu za rozumnýho odborníka ze známosti;-).

5.11.2009 9:26

Re: Evo

Zano, nejsem zdaleka sama, kdo dělá osvětu. Jenže to víš, o podobné články by Blesk zájem neměl;-P;-D. Je to dlouhé a není tam ani sex, ani mrtvoly. A kompetentní místa mlčí nebo mlží, protože mají poněkud máslo na hlavě.

5.11.2009 9:43

Re: Evo

no jo, co dneska není Blesk;-P.

5.11.2009 11:06

Re: Evo

Jak to ze tam nejsou mrtvoly? "Takzvaná španělská chřipka z let 1918-19 byla pravděpodobně nejhorší. Počet obětí se udává mezi 20-30 miliony. ... Po infekci chřipkou často následovala obávaná komplikace - bakteriální zápal plic - v té době smrtelné onemocnění. Smrtnost (procento zemřelých z počtu nemocných) byla ze všech epidemií chřipky ve dvacátém století nejvyšší - asi 2-3%. ... Pandemické vlny v padesátých a šedesátých letech měly smrtnost již menší, většinou 0,5-1%, přesto v každé pandemii zemřelo několik milionů osob (odhady 2-6 milionů v každé). " To je mrtvych ...

Stacilo by pridat do toho par znamych jmen, fotku nastydle Hanychove nebo nejake podobne "hvezdy" (cim hur bude vypadat tim lip), vymyslene vyjadreni Karla Gotta o tom, ze nechal ockovat dceru a je z toho bleskovy clanek jak vino.