18.1.2020 | Svátek má Vladislav


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Chřipka - epidemie na obzoru?

Je prasečí chřipka hrozící katastrofa? Nebo je to jen nafouknutá bublina farmaceutických společností, sloužící ke zvýšení jejich výdělku? Pokusím se o více méně nezaujatý pohled člověka, který je profesí virolog a není napojen na žádnou farmaceutickou firmu ani na politickou stranu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
5.11.2009 9:22

Re: OT - Sisinka se nelepší

Óóó - chudinka malá Sissi - držím palce a myslím na vás R^V

5.11.2009 9:29

Re: OT - Sisinka se nelepší

Držím palečky, věřím, že to sisinka zvládne.R^VVR^VV

5.11.2009 9:32

Re: OT - Sisinka se nelepší

R^Držím ji za tlapičku a hladím!VV

5.11.2009 10:15

Re: OT - Sisinka se nelepší

R^R^R^R^VVVV!

5.11.2009 11:54

Re: OT - Sisinka se nelepší

Rputí držíííííím R^R^R^

5.11.2009 12:02

Re: OT - Sisinka se nelepší

Chudinka... ale je s milující pozornou laskavou paničkou, a to moc dobře!

5.11.2009 12:08

Re: OT - Sisinka se nelepší

Chůdě malý V- a tušíš Rpuťko, co by jí mohlo být ?

5.11.2009 13:03

Re: OT - Sisinka se nelepší

Také na Sisinku budu mysletR^R^R^

5.11.2009 13:47

Re: OT - Sisinka se nelepší

Držím palceR^R^R^

5.11.2009 14:24

Re: OT - Sisinka se nelepší

Jenom probíhám ale palce držímVVVVR^R^VVVVVVVV

5.11.2009 8:11

Zdravím

jen v běhu na poradu.

Milá EvoŽ VV, článek jsem zatím zvládla jen z půlky, ale už teď Tě musím pochválit za fundovanost a srozumitelnost.R^R^R^ Myslím, že by článek od Tebe mělo koupit ministerstvo zdravotnictví a šířit ho rychleji, než se šíří viry! ;-)

A jak se cítíš? Borůfka už je vypáraná, tudíž zdravá. Doufám, že Ty taky! :-)

Přeju všem krásný den. VV A už tu nejsem. :-/

5.11.2009 8:30

Re: Zdravím

Mě nepárali, používají vstřebatelné stehy. Doma se cítím absolutně zdravá, včera, prvně venku a jen kousek, jsem ještě byla docela unavená. Hlava slouží, mohu psát;-)

No a ministerstvo?! Šílíš! Tohle jsou skoro ilegální informace;-), za které by mě moc nechválili. Oficiálně očkování není nutné (určitě ho není třeba víc, než se nakoupilo, ne?!), máme přece zásoby Tamiflu, Rath obviňuje farmaceutické firmy, že si chtějí přivydělat (to chce pochopitelně každý), a vůbec, lid nemá co kecat do odborných věcí, zvládneme to s pomocí hygienické služby (zřejmě psaním hlášení).  Ministerstvo pro šíření informací nedělá nic, pandemické plány začalo dělat až pod tlakem zdola, vakcínu objednalo pozdě a v množství zlomkovém, proti okolním zemím (myslím na západ od nás, o situaci na Ukrajině si přečtete v novinách - a taky by mě zajímalo, co je ten "ostrý virus";-P). Jediné, co funguje, chová se rozumně a koho musím vyzdvihnout je Národní referenční laboratoř pro chřipku (za všechny MUDr. Havlíčková). Kromě jiných odborných netů je to jediný relevantní zdroj informací pro terén. Ministerstvo sladce spinká (nebo to tak zvenku vypadá - rozhodně žádné relevantní výstupy neposkytuje). 

To jsem se rozšoupla, doufám, že znáte někdo případně schopného právníka;-P. Ale jsem naštvaná, že to oficiální činitelé dost podceňují. Snad hořet nezačne, pak budou strašně chytří, jak ušetřili za hasiče. Jenže chřipka se už docela šíří, Británie, Belgie, Nizozemí, teď Ukrajina...

5.11.2009 9:11

Re: Zdravím

Z té Ukrajiny mám velký strach. Ti lidé sem totiž přijedou buď nově pracovat nebo se vrátí do práce a mezitím se tam  třeba nakazí. Jejich lékařské zázemí tady je téměř nulové a kolikrát žijí v hrozných podmínkách. Ono totiž na stavbách, jak jsem zjistila přímo od nich, mají režim - 30 dní práce v kuse bez jediného dne volna, potom 10 dní volna (čímž jsou okradeni minimálně o dva dny volna, když počítám 5denní pracovní týden, o zákoníku práce nemluvím, myslím, že je tam řečeno, že volno misí nastat alespoň 1 x  za 14 dní na nejméně 24 nebo 36 hodin - nejsem si jistá těmi hodinami). Za těch 10 dní to mohou na tu Ukrajinu celkem v pohodě otočit, když potřebují.

Jinak díky za podnětný článek, myslím si to samé. Obecně vakcíny vystačí pro pár nejpotřebnějších a nejchroničtěji nemocných, zbytek populace bude chrchlat. O tom, že by lidé nejezdili nemocní do práce si můžeme nechat bohužel zdát. Budou stát na nohách, dokud se na nich udrží a mezitím nakazí celé okolí. Mimochodem jsem byla před nedávnem (těsně po říjnovém ochlazení) na výstavě o Rabi Lőwim (Jehuda Liva ben Becalel), nakonec jsem odtamtud docela znechucena utíkala - ne kvůli výstavě, ta byla hezká, ale návštěvníci sborem kašlali, smrkali, kýchali. Já ještě pochopím, že se bojí o místo a jdou do práce, ale nikdo je přece nenutí v sobotu chodit nemocné na výstavu;-O

5.11.2009 9:22

Re: Zdravím

Ukrajina není pro nás nebezpečnější, než jiné státy. Ty pracovní podmínky (včetně relativně vysokého výskytu alkoholismu) jsou nebezpečné pro ty konkrétní lidi. Ne pro rychlost přenosu k nám. Třeba v gymplu, kam chodí dcera, si přivezla prasečí chřipku tercie z jazykového pobytu v Německu. Naštěstí šlo o mladé, jinak zdravé, většina už je zpátky ve škole, žádné závažné komplikace nebyly. Problém Ukrajiny je, že pokud bude mít epidemie velký ekonomický dopad, nebudou mít peníze na ruský plyn... Ono vše souvisí se vším.

Jinak bl/bost jde ruku v ruce s neinformovaností případně sobectvím.

5.11.2009 10:09

Re: Zdravím

No, nevím, oni se totiž na stavbách setkají nejen se stavbyvedoucími a jiným odbornějším personálem, ale také s lidmi v domech - často se rekonstrukce provádějí za provozu. To ti přijdou do bytu - musíme udělat to a ono. Mezitím na tebe nakašlou nemoc a už to jede. Dále je celkem běžne vidím v mém autobusu, jezdí zásadně ve větších skupinách a to je teprve ta správná líheň. Takto to nezůstane omezené například na jednu třídu z ČB (Sice jsem nevěděla, že tam chodí tvá dcera, ale TV o tom všechny pilně referovaly), kterou je možné dočasně izolovat a šíření nemoci v podstatě ihned stopnout. Jinak ta virulence prasečí chřipky je obdivuhodná, když onemocněla polovina lidí z pobytu.

A peníze na plyn - to je zajímavá úvaha. Uvidíme. Tady myslím, že je nejvyšší čas diverzifikovat zdroje, Rusko nás může hezky vydírat a ještě se vymlouvat na Ukrajinu. Ta trocha plynu z Norska nestačí, i když lepší než nic.

5.11.2009 11:01

Re: Zdravím

My jsme na tom jeste dobre, mame celkem slusne velke zasobniky, Slovaci jsou na tom hur. Jak se ukazalo minuly rok. Mel uz davno stat cely Temelin.

5.11.2009 9:30

Re: Zdravím

Sborem kašle smrká a kýchá kdejaká studijní skupina... To bych nemohla chodit do práce, kdybych na to měla reagovat ;-). Na jednu stranu by měli ležet v pelechu, na stranu druhou tuším, že dohánět zameškanou školu je potíž... A tak vydrží doma max pár dní. Stejně jsou přenašeči dřív, než to naplno propukne... Doufám, že dlouholetý trénink v takovémto prostředí mi posílil imunitu ;-P 

5.11.2009 9:36

Re: Zdravím

S tím souhlasím, včera jsem si v jazykovce připadala jako v čekárně lékaře. Oni si to zaplatili, takže na kurzy chodí, děj se co děj. Po takovém vyučování si většinou dám malého paňáčka něčeho, hned jak se dostanu domů;-) Možná nepomůže, ale mně udělá dobře;-D

5.11.2009 9:42

Re: Zdravím

No jo, ono je to v práci stejný. Ty první tři neplacený dny marodění jsou docela finanční rána, navíc někde se i marodění nerado vidí... Rv ... většina lidí přechází snad kromě otevřený zlomeniny všecko :-(.

5.11.2009 9:40

Re: Zdravím

Fakt je, že u nás bohužel není možná omluvená pracovní neschopnost na 2-3 dny, která by v případě epidemie hodně pomohla. Protože nejinfekčnější je člověk tak 12-24 hodin před a 24-48 hodin po propuknutí nemoci. Proto se tomu nedá účinně bránit. Skutečná chřipka s horečkou 39-40 člověka skosí, ať chce nebo nechce. Běžné virózy s kašláním a smrkáním jsou každoroční součástí zimní sezóny a nejsou tak nebezpečné.

Tys utužená nejen studenty, ale i běháním se slečnou Betou, tebe může chřipka skosit na těch pár dnů, ale nezahubí tě;-).

5.11.2009 9:59

Re: Zdravím

Ale to je právě to, se sebezapřením se dá pochopit, že jdou do školy nebo do práce, i když já jsem v takovém případě stejně víceméně neschopná nějaké cílevědomé činnosti. Jenže na výstavu!!!! Kdo je nutí chodit na výstavu?

Tou prasečí chřipkou se bohužel musíme celosvětově promořit, doufejmě, že si zachová ráz běžné chřipky.

5.11.2009 9:45

Re: Zdravím

EvoŽ, dík za velice užitečný článek.  Dole přidávám pár odkazů na webové stránky s informací (anglicky) o australské situaci::

Australian Government's Health Emergency website with important information about pandemic (H1N1) 2009 influenza outbreaks in Australia

One third don't trust flu vaccine (4/11/09)

Swine flu vaccinations 'slow' (27/10/09)

5.11.2009 12:08

Re: Zdravím

Díky, mohu jen závidět velmi solidní ministerský web. Nedůvěra k vakcíně se objevuje všude. A nikde pro ni nejsou jasné důvody (jako nejsou důvody pro naprostou důvěru). Prostě riziko je obojí, vakcinovat i nevakcinovat. Každý si musí zvážit, co je větší. U nás většina lidí tu volbu bohužel nemá, vakcíny je max. pro 10% populace.

5.11.2009 12:31

Re: Zdravím

Evo Ž, tady je ještě jeden odkaz který by Vás mohl zajímat.

5.11.2009 13:08

Re: Zdravím

Evo, netušila jsem, že maroduješ (to víš, občas zalezu za ten bud víc, než je slušno). Tak jenom přeji brzké vyzravění.VV

5.11.2009 13:11

Re: Zdravím

....mělo být - za ten buk....

5.11.2009 7:45

Díky!

připojuji se k diskutujícím a děkuji za objektivně napsaný článek.

Přesvědčila jsem se na vlastní kůži (i na kůži příbuzenstva), že očkování není radno podceňovat.

5.11.2009 7:41

Zatím vám děkuji

červenám se a myslím, že té chvály je zbytečně moc. Tohle by mělo dělat ministerstvo, když ne, tak holt musí být ta aktivita zdola.

Jinak článek můžete kdokoliv komukoliv poslat. Síření mi nijak nevadí neboť jsem tentokrát volila opatrnější formulace. Tuhle kritiku státních orgánů říkáme i veřejně na odborných fórech (a moc nás za to nemilujou).

5.11.2009 7:12

Evo,

dík za odborně napsaný článek, pro nás laiky. S nadhledem a bez emocí R^R^R^

5.11.2009 7:14

Re: Evo,

P.S. Dovolila jsem si poslat adresu na článek některým přátelům.