22.1.2020 | Svátek má Slavomír


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Chřipka - epidemie na obzoru?

Je prasečí chřipka hrozící katastrofa? Nebo je to jen nafouknutá bublina farmaceutických společností, sloužící ke zvýšení jejich výdělku? Pokusím se o více méně nezaujatý pohled člověka, který je profesí virolog a není napojen na žádnou farmaceutickou firmu ani na politickou stranu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
5.11.2009 21:50

Re: Bezva článek

Za málo ;-D. Vzhledem k tomu, že moje banda je poslední dny dost ve formě a jedna líbeznost střídá druhou, našminkovaný Olda mě rozjařil. Jednoho chlácholí, že v tom nelítá sám ;-D.

5.11.2009 22:16

Re: Bezva článek

V;-D;-D;-D

6.11.2009 0:26

Re: Bezva článek

Kytko, mně Borůvka rozžvejkala tu nejdražší tužku na oči, co jsem si v posledních letech pořídila. Umí si vybrat, holka, po aušusu nejde...;-D;-D

5.11.2009 18:29

EvoŽ díky

Moc poučný článek a velmi srozumitelný i pro lajka. Potvrdil mi to, co jsem tušila, že je potřeba základní opatrnost , ale hlavně nepanikařit. Jinak všechno už napsaly moje předpísařky, takže bych se jenom opakovala. Ale ještě jednou  moc děkuji!!

5.11.2009 17:42

Díky !

Díky Evo Ž za článek, který dokážu po jednom přečtení lehce zopakovat, protože mu rozumím. :-)

5.11.2009 17:11

nevýlet...

;-D chtěla jsem jet s Betkou na "noční" výlet a páník nám to zakázal... Jel pracovně do jakési malé vísky do Lužek a já si tam našla okruh po značce mezi rybníky... Pravda, nikdy jsem tam nebyla, vystoupila bych z auta kolem páté a nastoupit bych mohla nejdřív kolem sedmé... Prý může být mlha, bude tma, svítit se nikkde kvůli mně nebude a on nás nebude v noci hledat ;-D Tak jsme musely jít procházkovat tady...

Ale alespoň jsem se mohla vyřechtat neštěstí druhých. Malý klučík (předškolák) v holínkách se ráchal v kalužích a hrnul přehrádky listí, malý načesaný štěník (asi bišoník) mu šel nadšeně pomoct. Maminka volala (spíš řvala), ať kluk z louže vypadne, on klidně odvětil, že přece v této obuvi (fakt to řekl) může. Ona se hlavně snažila přivolat to bílé klubíčko, ale nestihla to - v mžiku z něj byla malá bahnitá spihlá myš... a mladík maminku ještě dorazil poznámkou - ale ještě tě moc neposlouchá, viď ;-D

5.11.2009 17:25

Re: nevýlet...

AAAAUUUU, ano, ano. Při takové situaci se vyplatí pevně se chytnout stromu a nepustit. Jinak by moli být chlapečko vé i bišonci v dvojnásobném množství. VV

5.11.2009 18:36

Re: nevýlet...

Zvláštní... Teď jsem byla v Tescu a potkala tam jakéhos tatínka dvěma dítky. Holčička  "v rozkošné módní jeansové sukénce" tak 3,5 roku a chlapeček tak 2,5. Evidentně svobodně vychovávané - Tesco jim nestačilo. A mleli .... a mleli .... a pusu nezavřeli .... a holčička navíc byla vybavená správným jedákem .... slyšela jsem jí ještě na druhé konci haly. Budila ve mně dojem velikého komára ... ííííííííííííííííííííííííííííí......;-O

5.11.2009 19:47

Re: nevýlet...

;-D;-D;-DR^R^

5.11.2009 19:52

Re: nevýlet...

Chichi, ale ještě tě moc neposlouchá, viď je vélmi slušná náplast na zatrhnutý výlet ;-D. Jó, Herodes... ;-D

Hele, Xerxová, procházka v tomhle čase nečase a v neznámých končinách?!? 8-o Propána, nekaž si seriózní pověst, na blbé nápady jsou tu jiní ;-DVV

5.11.2009 20:01

Re: nevýlet...

Ještě, že měl klučík holiny, jeho  mamince jistě stačila "ke štěstí" ta zabahněná splihlá myš;-D. Připomněla jsi mi moment, kdy jsme si já  ve věku 5 let a má kamarádka, které byly 4 roky tak jak jsme byly oblečené sedly do dlouhé úzké louže - obě jsme měly dlouhé tepláčky, svetříčky a nějaké kožené botky (nebylo totiž žádné teplo) a pouštěly jsme si lodičky z borové kůry - u nás na zahradě se totiž kácelo a kůry bylo habaděj. Vůbec nám nevadilo sedět v té louži, jen jsme se skvěle bavily. Jen babička, když to zjistila, tak z toho byla nějaká nenadšená. Ty doby už jsou dávno pryč, kdo ví, jestli si na tuto situaci ten klučina jednou vzpomene.

5.11.2009 20:03

Re: nevýlet...

K těm nočním procházkám bych měla jeden dotaz: Vzhledem k brzkému stmívání máme noční výlety na denním pořádku - Ráchel ven musí a jako trénink vzájemné důvěry je to super. A líbí se to i Pétě  - setmělý tajemný les ve chvíli, kdy malý člověk zaujatě čte Tolkiena, to je skvělý trénink fantazie. A právě včera jsme si všimly zvláštního úkazu - v jednom místě jsou na spadaném listí světýlka. Jsou to objekty velikosti asi 1 cm2, které mají v každém rohu svítící bod. A je jich tam fakt hodně. Sbírat je nechci, co když jsou to lampičky skřítků? Ale vážně, máte pro to někdo nějaké racionální vysvětlení? Světlušky v listopadu mi nějak nesedí;-P

5.11.2009 20:35

Re: nevýlet...

co vím, tak dokáže světélkovat podhoubí některých hub (václavky myslím), světélkuje někdy  tlející listí (víc na jihu - třeba Itálie, ale i u nás) a tlející dříví (tedy nějaké brebery v něm žijící - jestli jsou to plísně či houby... nevím) některých pařezů taky svítí... Na světlušky je asi fakt pozdě, ty jsou kolem svatého Jana :-)

Já taky ráda chodím potmě venku - ale i s ohledem na zimu a hlavně zcela neznámý terén, by to asi dneska byla hloupost

5.11.2009 20:59

Re: nevýlet...

Ne ne, jsou to skřítčí domečky. Skřítkové si zásadně nechávají doma rozsvíceno, aby potmě trefili zpátky.

5.11.2009 21:29

Re: nevýlet...

Žejo?:-D Tak to tak necháme, nemusíme všechno řešit tak úplně vědeckyR^V

5.11.2009 21:40

Re: nevýlet...

Jasnačka, taky hlasuju pro lampičky :-). Kašli na vědu ;-).

5.11.2009 21:51

Re: nevýlet...

Jak to holky myslíte? To je přece úplně exaktní záležitost:-) Vy si nikdy nenecháte doma rozsvíceno?

5.11.2009 21:09

LUCKO V.

 LIUCI, TY  NEZNÁŠ   MENŠÍKOVO   "VOMÁNKOVÉ VÍNO?  NEJSEM ŽÁDNÝ ZNALEC  ANI VĚDÁTOR, ALE JÁ BYCH  SI JEDNODUŠE TY  SVÍTIVÉ OBJEKTY  VYSVĚTLILA  JAKO V  CITOVANÉM VYPRÁVĚNÍ .A BASTA.

5.11.2009 22:10

Re: LUCKO V.

ČAUKY  LENKO,  PŘEDBĚHLA  JSI  MNE   S  TÍM   VOMÁNKOVÝM VÍNEM.

5.11.2009 22:08

Re: nevýlet...

A co tak vománkové víno? (viz vyprávění V.M)

5.11.2009 16:42

Konečně jsem dočetla,

milá EvoŽ.VV Je to výborné a mám radost, že když už nekoupí článek ministerstvo zahraničí, koupí se ho alespoň jeden nemocniční časopis.VV Bravo, bravo!, děfčátka krásná! R^VVVVVV

5.11.2009 19:47

Re: Konečně jsem dočetla,

Těm to dám zadarmo, špitály platí špatně;-);-D, tak ani o moc nepřijdu

5.11.2009 16:08

Zdravím zvířetnictvo,

a zase jednou to musím vzít metodou "z jedné vody na plot":-D.

EvoŽ, díky za velice rozumné povídání, vždycky mě potěší, když objevím dalšího člověka, který je "vysvětlovací". Potvrzuje to mou teorii, že když člověk něčemu opravdu dobře rozumí, dovede to obvykle i dobře vysvětlit, bez ohledu na typ vzdělání a věk posluchačstva. Pokud jde o chřipku (jakoukoliv), velice bych se přimlouval za okamžitou šipku do kanafasu, jednak proto, že neposílám viry dál jako tichou poštu, jednak je celá chorůbka většinou bezeškodně do dvou-tří dnů ta tam. Takže není čas na hrdinství - máme ve firmě něco podobného tomu, co popisovala Jana Ba: myslím, že dovolit zaměstnanci, aby zůstal den navíc doma a neškodil v práci, kde stejně neodvede žádný výkon, je lidumilné a párkrát jsem byl rád, že tuhle možnost mám.

Ad vzteklina: ČR má statut země "vzteklinoprosté", a to bez ohledu na to, že občas tu jsou nakažení netopýři (jde o jedince)-prý je to jiný kmen a tak. Vakcinace lišek se provádí prakticky na celé severní hranici ČR, protože Polsko není vzteklinyprosté formálně ani fakticky a nakažené kusy nerespektují hranice.

Palečky: palce a drápky zapojeny pro všechny potřebné dvounožce i čtyřnožceR^ A letím dál, krásné podzimní dny přeji s celou smečkou. Mňáááúúú!!

5.11.2009 16:20

Re: Zdravím zvířetnictvo,

Dík za informaci o vzteklině. Takhle to zní rozumně, vakcinovat podél hranic, kde je riziko zavlečení. Bylo mi divné, proč by se skončilo kompletně s tak účinnou věcí, jako vakcinace lišek.

5.11.2009 16:38

Re: Zdravím zvířetnictvo,

A ještě malý dodatek - kdyby někdo chtěl vědět, jak je to právě v jeho obci či městě, tak by informace o prováděné vakcinaci (čas, místo, vzhled návnady, co dělat, když s ní přijde do styku člověk, pes) měly být na úřední desce a webových stránkách příslušné obce, a to povinně. Pokud by něco selhalo, tak Krajská veterinární správa.

5.11.2009 17:19

Re: Zdravím zvířetnictvo,

O vzteklině je něco málo tady - doporučuju hledat vždy u zdroje. :-)

Jinak pro EvuŽ - pěkný článek, dala jste si s ním práci.R^

Jo, taky existují stránky přímo chřipce věnované, asi je znáte, ale nevím, nakolik jsou aktuální nebo seriózní, naposledy jsem se tam dívala, když se u nás před časem bláznilo s ptačí chřipkou.

5.11.2009 19:45

Re: Zdravím zvířetnictvo,

Seriózní poměrně jsou (i když je znát sponzorování firmami), aktuální moc ne

5.11.2009 22:19

Re: Zdravím zvířetnictvo,

Terro, dovolím si doplnit. Vakcinace lišek se každoročně provádí také u nás na jižní hranici. A jak jsem zaznamenala, také na východní hranici. Výstražné tabulky jsou  každý rok v říjnu vylepené na stromech na kraji lesa jak v LVA, tak na kraji CHKO Bílé Karpaty.

5.11.2009 15:51

Chřipka přijde, ale jako vždy,

nebude tady věčně a zase odejde! Jistě nějaké ztráty na životech budou, ale proti černým neštovicím, nebo černému moru, zanedbatelné! Dobrá prevence je syrový česnek a pravá moravská domácí slivovice! Ovšem s těmi trnkovými kapkami nepřehánět!

5.11.2009 15:58

Re: Chřipka přijde, ale jako vždy,

Jistě, naše generace přežila už 2 vlny (tu španělskou fakt nepamatuji osobně). I když ony ani ty černé neštovice v poslední době taky neměly tu sílu. Smrtnost k jejich konci klesla nejdříve pod 10% a nakonec kolem 1%. Holt když se dobře najíme a zlepšíme tím tu imunitu, tak přežijeme víc.

Jo a místo slivovice mám radši svařák;-)