27.1.2020 | Svátek má Ingrid


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Chřipka - epidemie na obzoru?

Je prasečí chřipka hrozící katastrofa? Nebo je to jen nafouknutá bublina farmaceutických společností, sloužící ke zvýšení jejich výdělku? Pokusím se o více méně nezaujatý pohled člověka, který je profesí virolog a není napojen na žádnou farmaceutickou firmu ani na politickou stranu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
5.11.2009 7:11

Dobré ránko!

Evo dík, že sis dala tu práci a sepsala to dohromadyR^

5.11.2009 7:03

hezký den

hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům :-), těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej VV

Evo - doufám že se dneska holky fletky budou s tobou moc a moc mazlit a tulit. Aby tak poděkovaly za nás paničce, že napsala tak stravitelné a výživné čtení ;-P

5.11.2009 8:03

Re: hezký den

Fletky na moje psaní kašlou. Ája využila situaci a rozvalila se v mém křesle. Když prý sedím u počítače..;-P;-D;-D

Jinak mě holky poctivě omývají (nevím proč, ale hlavně uši) a pořád se diví, proč nejdeme ven, když jsem doma. Ale možnost se kolem mě povalovat větší část dne vítají.

5.11.2009 6:00

Skvěle napsáno pro obyč lidi

Ve většině článků se mi nějak nedostávalo pořádných informací, byl to jen bulvár, poplach nebo přihřívání polífčičky. Tohle je vysvětleno, shrnuto, podtrženo- přeposílám členům rodiny. Dík!:-)

5.11.2009 1:10

Evo, ta tvoje pozáručka

vůbec není marná ;-). Jedním dechem jsem dočetla a konečně mám představu, o co vlastně jde. Klobouk dolů za srozumitelnost a čtivost. Díky!! V

5.11.2009 7:20

Re: Evo, ta tvoje pozáručka

Připojuji se k Louk. Takové osvěty není nikdy dosti. :-)VV

5.11.2009 7:57

Re: Evo, ta tvoje pozáručka

Nojo, když člověk nemá co dělat ;-);-D. Ale poděkujte Dede, ta mě k tomu vyprovokovala

5.11.2009 0:54

Jestliže v dnešní době...

...jezdí každý po světě sem a tam a tam a sem, není se proč divit jakékoliv pandemii.:-/ Na to není potřeba žádné vědecké práce. Na to stačí selský rozum.:-/

5.11.2009 7:36

Re: Jestliže v dnešní době...

No, ony se ty epidemie a pandemie šířily i dříve a ne zas tak pomalu, jak by se čekalo. "Francouzská nemoc" nebo též syfilis, nebo lues - té stačilo k rozšíření po Evropě pouhých 10 let. A to se přenáší méně snadno, má delší inkubaci a tudíž pomalejší šíření. Bylo to v 16. století;-). Takže nic nového pod sluncem. Angličani dělali (už dříve) modelovou studii, jak dlouho by se (jako ostrovní stát) udrželi bez chřipky, kdyby v době ohrožení udělali kompletní blokádu pohybu zboží a osob, kromě životně důležitého zboží. Zjistili, že by to prodloužili o 3 týdny (to není překlep). Prostě "morové rány" lidstvo provázely dříve a není a asi nebude lépe. Jen máme větší možnosti, jak proti nim bojovat. Ale boj hned tak neskončí.

5.11.2009 8:10

Re: Jestliže v dnešní době...

Evi, já už nevím, ve kterém časopisu jsem četla zajímavý článek o rychlosti šíření pandemických chřipkových vln po I.světové válce. Údaje byly v km/dny. S rozvojem dopravní techniky se to urychluje. 

5.11.2009 9:11

Re: Jestliže v dnešní době...

To jistě. Já jen, že není moderní cestování jedinou příčinou šíření. Samozřejmě masovost a rychlost vše urychlí. Ale jediné infekce, za které opravdu může moderní globalizace jsou ty, které se objevují z tropických pralesů (jako třeba Ebola). Ty se dříve rozšířit nedokázaly. Ostatní "morové rány" moderní doba jen urychlí.

5.11.2009 9:34

Re: Jestliže v dnešní době...

A vlastně máte pravdu EvoŽ. Proč vlastně neurychlit to co nás čeká a nemine.

5.11.2009 0:19

Evo, díky!

Právě mám za sebou tvorbu aktualizace pandemického plánu naší nemocnice. Ten článek přišel opravdu ve správnou chvíli.

5.11.2009 1:07

Re: Evo, díky!

diky moc za velmi zajimavy clanek. ja taky pracuji v nemocnici, kde mame zdarma poskytnute ockovani, tak jsem si minuly tyden nechala naockovat proti chripce a praseci chripce, dva dny jsem byla nemocna potom, ale myslim, ze to stalo za to, protoze od nasich pacientu vzdycky dostanu kazdy virus co chodi v zime okolo.

5.11.2009 2:30

Re: Evo, díky!

JA ÁSE  NECHÁVÁM OČKOVAT  PROTI OBYČEJNÉ   KAŽDOROČNĚ. MÁM OČKOVÁNÍ ZADARMO. SVÉMU JIŘÍMU VŠAK  VAKCINACI PLATÍM. STAČILO MI  JEN JEDNOU, ŽE JSME  NEBYLI OČKOVÁNI ANI JEDEN KVŮLI HLOUPÉMU KAŠLI A JÁ  TO  MÁLEM ZAPLATILA  ŽIVOTEM. TĚCH 14 NA  ARU  A  POD   TRVALÝM  PROUDEM ŽIVOTADÁRNÉHO  KYSLÍKU BY  MYSLÍM STAČILM KAŽDÉMU. OBOSTRANNÝ ZÁPAL PLIC, CHYCENÁ POHRUDNICE  A  VODA NA PLICÍCH BY   MJĚLY  DOSTATEČNĚ  PŘESVĚDČIT KAŽDÉHO  ODPŮRCE  OČKOVÁNÍ. Z  TOHO HNUSU JSEM SE  TOTIŽ JAKO  TĚŽKÝ KARDIAK  S NĚKOLIKA DALŠÍMI  RIZIKOVÝMOINONEMOCNĚNÍMI SBÍRALA PŘES POLOVINU  ROKU. MYSLÍM, ŽE VAKCINACE  PROTI  CHŘIPCE  SE NÁM  OBĚMA VYPLÁCÍ. NÁSLEDKY  RODĚLANÉ NEMOCIMJSOU DLOUHODOBÉ A NEPŘÍJEMNÉ.LKETOS PODLE  LÉKAŘE BYLO  SLOŽENÍ VAKCINY NĚJAK ODLIŠNÉ, TAKŽE POPRVÉ JSEM ÚPOCÍTILA  REAKCI. MĚLA JSEM SICE  CCA 3 DNY  ASI 37 °C, AVŠAK  RPOT PŘI OPRAVDU PRODĚLANÉ  CHŘIPCE  JE  TO  LEGRACE. A TRVALO TO POUHÉ  TŘI DNY. EVI, DĚKUJU MOC ZA    SROZUMITELNÝ  A NENUDNÝ   ČLÁNEK. PŘEPOŠLU  HO  SVÝM   DCERÁM A ZNÁMÝM, KTEŘÍ NA ZVÍŘETNÍK NECHODÍ.

5.11.2009 7:54

Re: Evo, díky!

DÍKY, LENKO, MÁŠ ÚPLNOU PRAVDU

5.11.2009 7:30

Re: Evo, díky!

Díky. Právě pandemické plány jsou největší slabinou. Mohu prozradit, že za vzorovým plánem, který nakonec přijalo i ministerstvo (co jim zbývalo), je můj dobrý kolega a kamarád z infekce.

5.11.2009 8:13

Re: Evo, díky!

Zaplaťpánbu, že se podaří v dnešní době protlačit na ministerstvo myšlenky rozumného člověka.

5.11.2009 9:11

Re: Evo, díky!

Jde to ztuha;-P;-D

5.11.2009 0:14

Dík,

skvěle napsáno!