17.5.2024 | Svátek má Aneta


ROZCESTNÍK: Projížďka po zátoce Port Jackson

26.1.2010

A tak vyvstala nouzová situace kam s potomky. Jana chodí do školky, ta je v pohodě ale Fynnovi ještě škola nezačala. To mu vypukne až ve čtvrtek 28. ledna, kdy půjde poprvé do školy. Všechno co bude potřebovat už má. Některé nezbytnosti dostal pod stromeček. Ano, u klokanů jsou hlavní školní prázdniny přes Vánoce a Nový rok a koncem ledna začíná nový školní rok. Švehla - Austrálie - Jana

Letošní Vánoce a i počátkem ledna jsme tu měli jaksi podivné léto. Žádná vedra, teploty jen maximálně ke třicítce, ale zato patřičné vlhko. Vzdoušek jako v sauně a po obědě, nebo později k večeru, skoro každý den zabouřilo a spadla voda. Tedy vlhko a pro některé jedince skoro nedýchatelno. Podobné počasí jako v tropech. Takže tradiční suchá vedra se na letošní Vánoce nekonala, ale dostavila se nyní. Venku, ve stínu a chládku, máme už třetí den přes 40°C, aby se přes noc ochladilo na 29 - 30°C, což bylo dnes ráno před východem sluníčka. Jen však vystrčilo očička nad obzor, tak hned bylo přes 35°C.

Minulý týden Míla hlídala vnoučata od středy do pátku. Napakovala si kabelu s dámskými nezbytnostmi, já ji dovezl na "naše" nádraží v sousední osadě jménem Blaxland, odkud jela jako penzistka za $2,50 vlakem na hlavní nádraží v Sydney. Odtud pak dál autobusem až před domeček kde bydlí naše mladá rodinka v Botany u zátoky Botany bay. Zastávku mají rovnou před domkem. Tedy panstvo, cesta obnášející kol stovky kilometrů za $2,50 je bratru za stávající situace téměř zadarmo. Výhody zdejších penzistů.

Ve čtvrtek, až byla Jana ve školce a oba rodiče v práci, vyjela Míla s Fynnem na výlet. Bylo azuro a teplota se už začala šplhat nad 35°C. Od domku jeli opět autobusem do City a k přístavišti místní lodní dopravy jménem Circular Quay. Toto leží kolem Sydneyské zátoky Sydney Cove, dřívějšího střediska lodní zámořské dopravy. Nyní je centrem rekreační plavby a místní lodní dopravy obstarávanou přívozy zvanými "ferry".

Švehla - Austrálie - Sydney - projížďka zálivem 1Zátoka Port Jackson je známa jako jedna z nejkrásnějších na světě. Jak svojí členitostí, tak i proměnlivým pobřežím. Klene se nad ní pověstný Harbour Bridge spojující Severní Sydney s City. V jeho blízkosti, na Bennelong Point, zdobí pobřeží sydneyská opera svými krémovými střechami připomínající vzedmuté plachty lodi. A právě mezi těmito dvěma dominantami leží Circular Quay odkud vyjíždějí lodičky místní lodní dopravy ke svým destinacím v Port Jackson. 

Také tu je přístavní molo, kde dříve přistávaly zaoceánské parníky které dopravovaly nejen cestující, ale i četné přistěhovalce, zvláště po druhé světové válce. Nyní zde občas zakotví výletní loď zvaná Cruise ship. Takový plovoucí luxusní hotel pro turisty. A právě takový tu kotvil, když Míla s Fynnem vystoupili z autobusu. Takže si nejdříve patřičně prohlédli toto plovoucí luxusní monstrum jménem "Rhapsody of seas" a pak se vydali na "ferry".

Míla vybrala pro Fynna cestu do čtvrti Manly, která je dosti dlouhá, asi půl hodiny, a při které jsou pěkné výhledy po okolí. Jak vypadá takové přistání lodi u přístavu na Manly je vidět na tomto krátkém videu. Po přistání se trochu prošli po okolí a Fynn dobil baterky u Mc Donalda, kde mu Míla koupila "nuggets". Na zpáteční cestě se pomalu přibližovala silueta mrakodrapů v City, Hrbour bridge a nakonec i Opera house. Švehla - Austrálie - Sydney - projížďka zálivem 2

Cestou také míjeli bývalou pevnost a vězení Fort Denison, která má zajímavou historii a nyní je otevřena turistům jako atrakce. Původně to byl jen 15 metrů vysoký skalnatý ostrůvek z pískovce nedaleko břehu Sydney Cove, známý pod jménem Rock Island, tedy Skalnatý ostrov. Již roku 1788 byl využit a trestanec Thomas Hill strávil v železech na tomto ostrůvku týden o chlebu a vodě.

Proto se ostrůvku pak začalo lidově říkat "Pinchgut", asi od toho jak se trestancům v době tam strávené svírala břicha hlady. Po čase byl ostrůvek srovnán. Trestanci tam těžili, pod vedením kapitána George Barneyho, jinak stavebního inženýra, pískovcové kvádry k výstavbě právě vznikajícího a nedalekého Circular Quay.

Na zbylé skalnaté plošině byla pak roku 1796 postavena šibenice, na které měl tu čest se první zhoupnout Francis Morgan. Jinak darebák a násilník, který byl odtransportován do trestanecké kolonie do konce svého života za zločin vraždy. V této kolonii byl pak tento šibeničník pověšen za to, že 18. října 1796 v Sydney utloukl k smrti muže.

Švehla - Austrálie - Sydney - projížďka zálivem 3Roku 1839 pod pláštěm noci objely dvě americké válečné lodi ostrůvek Pinchgut a tehdejší správa kolonie usoudila, že obrana kolonie je mizivá a rozhodla na ostrůvku Pinchgut postavit pevnost. Navíc měla strach z invaze imperiálního Ruska v době Krymské války. Stavba se táhla od roku 1841 do roku 1857. Takže žádný kvalt. Pevnost byla pojmenována po tehdejším guvernérovi NSW Sirovi Williamu Thomasovi Denisonovi, Fort Denison.

Pevnosti dominuje věž typu Martello, jediná v Austrálii a poslední postavená v britském impériu. Na stavbu bylo použito 8000 tun pískovcových kvádrů, těžených v nedaleké Neutral bay. Stěny věže jsou od 3,3 do 6,7 metrů tlusté u základu aby u vrcholu měly co do tloušťky pouhých 2,7 metrů. Za věží pevnosti byly ubytovací prostory pro posádku 24 mužů a jednoho důstojníka.

Výzbroj tvořily tři osmipalcová (200mm) děla ve věži. Dvě desetipalcová (250mm) děla, z nichž jedno bylo na vrcholu věže otočné plných 360°. Druhé bylo na opevněné baště, na druhé straně ostrůvku. Celou tuto srandu podporovalo dalších dvanáct kanónů v baterii mezi patou věže a přilehlou baštou. Byla to jen třiceti dvou liberní (15kg) tintítka.

Nakonec ferry přistála opět na Circular Quay, Fynn i Míla přestoupili na autobus a příjemně unaveni se vydali k domovu. Výlet se podařil a doufám, že i vám se toto blábolení dobře četlo.

Další fotky najdete zde

George Švehla



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !