20.10.2021 | Svátek má Vendelín


ČLOVĚČINY: Omalovánky

22.10.2019

Na dovolenou nad Dalmatinovem jsem dorazila značně vyždímaná pracovním procesem s předsevzetím, že nebudu dělat nic, co by sebeméně zavánělo nějakým duševním vzepětím. Víla, která na chalupě hnízdila už několik týdnů, mi ukázala svoje omalovánky (Animorphia, Kerby Rosanes) a odsvištěla na pár dnů k babičce do jižních Čech.

Omalovánky. To je přece naprosto nenáročná zábava, vezmu pastelku a něco vybarvím. Pak vezmu další pastelku a vybarvím ten kousek vedle. Tak takhle fungují omalovánky pro předškolní děti. Omalovánky pro dospělé, nazývané „relaxační“, jsou úplně jiné. Sice u nich svým způsobem relaxujete, ale hlavu musíte zapojit dost.

Zvolila jsem si obrázek čtyř propletených hadů, vypadal docela jednoduše. Víla mi ho schválila (kniha omalovánek je její) a napsala: „Tipuju 5-6 hodin.“ To se tedy dost spletla, myslím, že celkem to bylo tak dvakrát tolik.

Pro začátek jsem si řekla, že budu pracovat s pastelkami, je to relativně jednoduché. Víla používá i různé akvarelové barvy, klasické vodovky, anilinky, tuš a tak dále, ale na to zatím nemám. Víla mi laskavě zapůjčila svou sadu 71 akvarelových pastelek Koh-i-noor Mondeluz. Nemusíte je počítat, počítaly jsme za vás :-) Původně jich samozřejmě bylo 72, ale jedna někam zmizela. Tyhle pastelky se dají rozmývat, ale na to jsem ani nepomyslela. Dostala jsem dobrou radu – neořezávat do špičky. Ale to jsem dávno věděla, kdysi jsem se živila vybarvováním geologických map a v práci s pastelkami si opravdu věřím.

Potřeby k omalovánkám

Umělec nebo alespoň výtvarník by si asi hned na začátku rozmyslel, jaké barvy na jednotlivé části obrázku (tedy hady) použije. Já jsem si detailně rozmyslela barvy prvního hada (zelený se žluto-modrými kosočtverci). O těch dalších jsem přemýšlela postupně a až u posledního (šedý s modrými a růžovými pruhy) jsem volila barvy tak, aby mi celý obrázek doplnily.

Praktická rada: V průběhu práce si odkládejte pastelky, které používáte na jednotlivé části – viz horní část fotografie. Čím déle budete na obrázku pracovat, tím více uvidíte některé partie, kde by bylo dobré trochu přitlačit, lépe vystínovat… A hledat tu správnou použitou zelenou mezi dalšími deseti zelenými je těžké.

Omalovánky

Nejvíc práce mi dala hlava hnědého hada.

Omalovánky
Omalovánky
Omalovánky

A potom ty různé pitominky okolo – udělat je v tónech nebo kontrastní? Nakonec jsem asi tři nechala bílé, vůbec mi do obrázku nezapadaly. Použila jsem jen barvy, které jsou na hlavních motivech.

Omalovánky

Víla se také zabývá technikou „zentangle“, která by se dala asi popsat jako „vyplnění plochy drobnými vzory“. Poznáte, která část vzoru na slonovi je předtištěná a kterou vytvořila Víla? Rozluštění hádanky najdete na konci článku.

Omalovánky

Zkuste uhádnout, které obrázky Víla vytvořila pastelkami a které štětcem:

Omalovánky
Omalovánky
Omalovánky

Jedno deštivé dopoledne a pár večerů jsem si báječně užila. Omalovánky pro dospělé jsou přesně pro lidi, jako jsem já. Neumím kreslit – tedy zachytit obraz. Ale když ten obraz někdo zachytí za mě, umím mu pomocí barev vtisknout náznak života. Zkuste to taky. V Akci si budete moci vydražit moc hezké omalovánky koček a dalších zvířat :-)

A slíbené rozluštění hádanky:

Omalovánky.

Foto: RenataE

RenataE Neviditelný pes


Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...


KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více...
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !