10.8.2022 | Svátek má Vavřinec


PSI: Pomoc pro týraného psa - Brno

18.11.2009 8:54

Poslední týdny býval pes ve vile stále méně útočný, do schránky se už nevešly dopisy a reklamy, válejí se kolem. A pak kdosi vylepil na bránu, že majitel je zloděj a dluží mnoha lidem peníze a ještě tam vylepil faksimilii oznámení o insolvenci a o dražbě. No, a protože majitel domu ty dva hanopisy z brány nesundal, je jasné, že do vily nechodí, nebo je v té vile už dávno po smrti. I to se stává. A rotvajler za vysokým oplocením pláče. Je zřejmé, že strádá. Hladem, žízní...

Zavolal jsem na tel. linku ochránců zvířat a div se světe, v den státního svátku do dvou hodin přijely dvě auta. V jednom veterinář, ve druhém dva policajti. Prohlédli si terén. Veterinář konstatoval, že je to statný pes, měl by vážit 45-50 kilo, tento však má asi sotva dvacet kilo. Je vyhladovělý, potřebuje především pít. Ale v přímém ohrožení života není. Tudíž, řekli státní policajti, nemají oprávnění vniknout na pozemek.

I seběhlo se pár sousedů. Lamentovali, že ten majitel dluží všem kolem peníze, že ten pes v noci pláče a nedá se spát. Já bydlím tři sta metrů níž, nevěděl jsem o tom. Ale proč nikdo z okolí nezavolal ty chránce zvířat - bůhví. Ještě že byl hned vedlejší soused tak laskav a dal veterináři vědro s vodou, strádající pes pil jako šílený. Já pak běžel domů pro psí granule.

Výsledkem celé akce je VELKÉ NIC. Když pes bude dál trpět, mohou tak za týden policajti na radu veterináře vniknou na pozemek a doktor ho odveze, zachrání ho. Když ho budu přes plot krmit, tak to v ohrožení života nebude a tak se ani nic nebude dít. A majitel psa? Proč ho hledat, když spáchal jenom přestupek. Cituji trestný zákon v platném znění:

§ 203 Týrání zvířat

Kdo týrá zvíře, ačkoliv byl za obdobný přestupek v posledním roce postižen nebo za takový čin v posledních dvou letech odsouzen, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem.

Takže pokud to zvíře neutýráte (nezabijete) ale jenom týráte, je to napoprvé přestupek. A proč by se policie zabývala přestupky? Jo, mimochodem, já to oznámil zavolal na Ochranu zvířat, ne na policii. Ale policajt chtěl mé jméno, data narození, číslo mobilu a když za mnou na horní část ulice přišla i manželka, chtěli totéž i po ní. Už tedy chápu, proč se nikdo neobrátil nikam. Kdoví, co je to za "podnikatele" co týrá svého psa. A zda se nebude mstít těm, kteří to týrání "udají". A tak milí sousedi mlčí.

Odjel veterinář, odjeli policajti, sousedé se schovali do svých domečků. A já budu každé ráno házet hrst granulí za vysoký plot a prosit souseda, aby mi dal vědro s vodou. Snad bude tak laskav....

Co s tím? Není v naší společnosti, i v našem zákonodárství něco špatně?

Někdo tady má pomáhat a chránit. Ale koho a před čím? To tak úplně jasné v praxi není.

Peter Stoličný


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !