Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PSI: Bona Rosa Velký Dar - tři roky strakaté čubizny

Zdena Jůzlová
diskuse (118)

"Vyberte tu největší a nejtlustší, to je životaschopné zvíře. Vy tomu houby rozumíte a potřebujete štěně, které si poradí..." Také jsme přečetli spoustu naučných příruček od "Máme doma štěně" až po "Chování problematického psa". Jenže teorie a život - no znáte to. Jůzlová Bony 3

Rada pana doktora nás ovlivnila. Vzali jsme tu nejtlustší holčičku, co byla v nabídce. Dostali jsme i kus "rodné hroudy", tedy kus deky, na níž štěňata vyrůstala. Také jsme dostali do začátku granule, na které byla Bonynka zvyklá.

Řídili jsme se radou paní chovatelky, krmili doporučenou stravu + sem-tam mléčné mlsky, postupně jsme střídali vařenou a suchou stravu; u toho zůstalo dodneška. Zvířeti jsme vyčlenili pelíšek - holčička spala nejdřív u páníčkovy postele, aby ji mohl podrbat, kdyby v noci kňourala a pak jsme jí přesunuli na pelíšek pod psací stůl v ložnici. Do postele? Nic takového!!

Příručka pravila, že vychovaný pes neloudí. I nedávali jsme štěňátku žádné mlsky od talíře, nic mimo pravidelné hodiny krmení - jen přivolávací a odměňovací mlsky při splnění povelu.

Chytré knihy se shodly na tom, že necvičený pes strádá. To jsme si vzali k srdci, takže na cvičák začala chodit, když jí bylo půl roku. To byla taky prima akce: nejdřív jsme se tam šli představit. Štěňátko českého strakatého psa bylo středem pozornosti. Cvičitelé si navzájem říkali:" Pocem, vole, budeš cvičit králíka, hehe". (Český strakáč = na vesnici vždycky králík).

První lekce byly zejména pro manžela krušné, protože jiná štěňata a jiní psi, to bylo NĚCO a Bonynka lítala s vyvalenýma očima a vyplazeným jazykem od jednoho k druhému a páníček byl naprosto nezajímavý. Nějaké přivolání a posezení? Ani omylem.

Teď budou naší slečně Bony tři roky. Měla by tedy - jak jsem se dočetla v příručce - být zcela dospělá a psychicky stabilní. Vycvičená a vyrovnaná. Takže:

Narostla nám, děvenka, do výšky mužné, je z ní dlouhonohá krasavice. Narostla tak, že jí nečiní žádný problém strčit packy na stůl nebo kuchyňskou linku a čenich k nim. Psí pelíšek pod psacím stolem v ložnici ocení jedině v zimě, kdy se může přitulit k radiátoru, jinak preferuje křeslo, gauč a když se to povede, není nad postel. Do postele smí legálně jen na chalupě (když byla štěňátko, tak aby nám nenastydla a už u toho zůstalo), doma se to běžně netrpí, ale, jak říkám, když se zadaří… Zejména když páníček vstává dřív, tak panička přituleného psíka nevyžene.

Čubizna moc dobře ví, že u stolu se neloudí. Jenže taky přišla na to, že kdo neloudí, nic nemá a kdo nic nezkusí, nic nedostane. A tak je to u nás jak v té reklamě na nějaké sušenky nebo na co, prostě "nikdy nejíš sám". Čubizna se přihrne jak potravinářská kontrola a doufá, že aspoň poslední soustíčko si páníčkové odtrhnout od huby, aby psík hlady nepošel. Když páníček nemá náladu a Bony slyší ostré NE, sebere se a odšourá se pryč. Když panička říká NE, čubizna pro jistotu vydrží, protože panička si taky může rozmyslet.

Na cvičáku se Bony propracovala k vlastnímu kotci a je z ní starý mazák. Cvičák miluje, protože tam vždycky bude nějaký starý kámoš z původní štěněcí party a bude honička. Standardní poslušnost cvičí s potěšením, řady jí nedělají problém, revíry umí a překážky miluje. Jediné, co se jí ne-lí-bí, to je střílení z poplašňáku. To se asi nezmění, tak jí toho páníček raději ušetří.

Teď jsme o víkendu navštívili jejího dědu Akima a tetu Emču. Své příbuzné naše čubizna přerostla skoro o hlavu, dědovi je ale neuvěřitelně podobná. V neznámém prostředí se chovala přímo vzorně, dokonce poslechla, když jsme jí zakázali vstup do domu, kam místní psi smějí, a dodržela to. Vypadala jako dokonale vyrovnané a vycvičené zvíře, i když paní domu orazítkovala tlapkami.

Tak, to jsme se pěkně pochlubila úspěchy a někdy příště napíši o tom, co jsme nezvládli. To vydá na pěkně dlouhý článek…

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Rusko stáhlo všechny své válečné lodi z Azovského moře, uvedlo ve středu večer ukrajinské...

Josef Kopecký
25. 7. 2024

Zrušení zaručené minimální mzdy v soukromých firmách schvalují ve čtvrtek senátoři. Když to projde,...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Dojednáno, schváleno. NBA oznámila podpis lukrativního jedenáctiletého kontraktu s třemi...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Klimatičtí aktivisté ve čtvrtek ráno narušili provoz na největším německém letišti ve Frankfurtu...

Tomáš Macek
25. 7. 2024

Francouzská policie vzala včera do vazby čtyřicetiletého Rusa. Podle prokuratury „dodával...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz