4.8.2020 | Svátek má Dominik


MLSOTNÍK: Oběd pro návštěvu, když je horko

23.6.2017

I přihodilo se mi, že k nám měla zavítat na oběd návštěva, a to za horkého počasí. O návštěvě je známo, že je mlsná, spoustu věcí nejí a je založená tradičně. My bydlíme v bytě, takže nějaký sekt s jahodami nebo grilované maso nepadá v úvahu (totiž terasa nebo zahrada vynahradí až 80 % kuchařiny). Co si počnu, když se mi v tom horku nechce něco vymýšlet?

Pomalu upečená kachna s novými bramborami v páře

Pomalu upečená kachna s novými bramborami v páře

Rozhodla jsem se pro pomalu pečenou kačenu (!!!). Tentokrát bez knedlíků a zelí, ale s novými bramborami na páře a okurkovým salátem. Vyhřátá kuchyň mi nevadí, hlavně že nemusím stát u plotny a něco míchat.

Kačenu jsem jen okmínovala a osolila, celou jsem ji zašoupla ráno v 7 hodin do plynové trouby, zapnula na nejnižší možnou teplotu (v zakrytém pekáči, podotýkám) a pekla bez dozoru pět hodin.

Vyšla, jako vždy, bezchybně (podrobnější traktát na téma pomalého pečení doporučuji zde).

Dezert se sušenkami, pudinkem a smetanou

Dezert se sušenkami, pudinkem a smetanou

Po obědě měla tradičně přijít kávička. No jo, upozorňuje návštěva, je přece horko. Tak jsem narychlo vyrobila z turka koncentrát a ten po dvou minutách přecedila a zasypala kostkami ledu. Káva se rychle ochladila, naředila na běžnější hustotu a byla výborná a opravdu ledová.

A co jako dezert? Vzpomněla jsem si, že jsem před spoustou let dělávala skládaný moučník ze sušenek Bebe. Zalovila jsem na internetu a našla jsem vylepšenou - a moc dobrou verzi. Vrstva sušenek, vrstva kakaového pudinku, vrstva sušenek, a nakonec vrsta zakysanky smíchané s ušlehanou šlehačkou (ta by tam ani nemusela být). Nahoru posypat kakaem. Nechat vychladit přes noc. S ledovou kávou chutnal moc dobře.

Pomalu upečená kachna s novými bramborami v páře, okurkový salát, plzeň

Pomalu upečená kachna s novými bramborami v páře, okurkový salát, plzeň

Přeji vám méně tradiční návštěvy a dobrou chuť, ať už budete vařit cokoliv :-) Ale pokud máte recept na takovou návštěvu, sem s ním!

Foto: archiv Lika

Lika Neviditelný pes