20.3.2023 | Svátek má Světlana


ZANINY CESTY: Náš masopustní víkend

27.2.2023

Jako čistokrevný Pražák jsem tuhle tradici objevila až v době… ehm, značně pokročilé dospělosti. Vlastně před několika lety.

Masopust v zámku Ctěnice 1

A tak letos – po covidových pauzách - jsme se rozhodli zase strávit jeden únorový víkend na masopustech. V neděli se konal pražský - na zámku Ctěnice (to je ještě v Praze, i když už na jejím okraji). Tam to byla akce docela roztomilá, ale spíš jednodušší. Stánky s jídlem (známý pražský řezník tedy dost zklamal), spousta lidí, hezký průvod. Ale celé to bylo poměrně pasivní – prostě jsme se přišli podívat na masopust. Určitě to bylo příjemně strávené půldne, ale možná jsem čekala trošku víc.

Masopust v zámku Ctěnice 2

Sobotní akce byla právě ono „trošku víc“. Masopust v Roztokách u Prahy vznikl před víc než dvaceti lety z iniciativy místních lidiček. Jenže shodou šťastných náhod mezi nimi byly osoby nesmírně nadané – ať už výtvarně nebo organizačně nebo jinak.

Roztocký masopust 1

Dnes je to obrovská záležitost (prý i několik tisíc lidí), která si nicméně pořád uchovává kouzlo něčeho společného. Totiž – třeba většina lidí (ti, co tu nejsou poprvé jako my) přichází v masce. Takže zdejší masopust není o průvodu, na který obecenstvo kouká, ale o tom, že člověk je součástí toho všeho.

Roztocký masopust 2

Zároveň na některých maskách je vidět ruka výtvarníka. Průběžně hrají polo- nebo zcela profesionální muzikanti, třeba neuvěřitelná skupina bubeníků (tuším z Holandska).

Roztocký masopust 3

Drobná nevýhoda - akce se odehrává převážně na louce, tzn. dav za chvíli vytvoří parádní bláto (ale kam to množství lidí dát…).

Při pohledu zpět říkám: bylo to báječné, napřesrok bych se ráda doopravdy účastnila. Jen vymyslet tu masku!

V Tichém údolí

Když jsme po nějaké době odešli (netušili jsme, že roztocký masopust trvá celý den) přes Tiché údolí do Únětic, zjistili jsme novinku - na Únětickém potoce se usadila bobří rodina!

Ten výlet neměl chybu.

Foto: Zana. Další fotky najdete tady na Rajčeti. Upozorňuji, že to jsou fotky ryze reportážní, focené často v tlačenici, žádné estetično v tom nehledejte.

Zana Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !