26.4.2024 | Svátek má Oto


MLSOTNÍK: Šťávy a předsnídávky pro zahradničící Zvířetníky (a nejen pro ně...)

11.8.2006 22:59

Šťáva ze zbytků ovoce po odšťavňování rybízu, malin nebo ostružin (z trochy měli s pecičkami) Zbytky jakéhokoliv ovoce s pecičkami a zbylou mělí nevyhazujeme. Vezmeme velké sklenice od okurek a zbytky rovnoměrně do nich rozdělíme. Pak do každé sklenice vsypeme 3 rovné polévkové lžíce kyseliny citrónové a do poloviny každou sklenici naplníme obyčejnou pitnou a vodou přímo z vodovodního kohoutku.

Pak sklenice povážeme hadříkem a necháme je 24 hodin v klidu stát. Kdo chce šťávu silnější, může vše nechat stát 48 hodin. Po této době vzniklou tekutinu přecedíme přes kus gázy a pečlivě vymačkáme. Pak vzniklou tekutinu odměříme, odměřenou nalijeme do většího hrnce, kde ji zahřejeme k bodu varu. Na každý litr tekutiny přidáme 1 kg cukru (písek nebo krystal) a jen necháme už bez vaření a za stálého míchání rozpustit.

Vzniklou a ještě horkou šťávu nalijeme do dobře vymytých a sterilovaných, šroubovacích láhví ty láhve ihned uzavřeme vyvařenými víčky. Láhve dobře chytí, pokud je šťáva opravdu horká a nemusí se už nic zavářet.

!!! Pozor!!!

Nedělejte šťávu ze zbytků angreštu a ani jeho zbytky nepřidávejte k ostatnímu ovoci. Angrešt moc rosoluje a takovou šťávu byste z láhví nevydolovali...

Rebarborový džem

1kg očištěné a asi na 2 cm kousky pokrájené rebarbory, 1kg cukru (písek, krystal), 3 větší banány, 2 velká kiwi, konzervační prostředek" dr. Oetkera".

Postup:
Kousky rebarbory zasypeme 500 g cukru a necháme asi 2 hodiny stát. Pak tuto směs vaříme 7 minut. Poté dodáme zbylý cukr a opět 5 minut vaříme. Přimícháme na drobné kousky pokrájené a oloupané banány a kiwi, zase vaříme 5 minut. Nakonec dodáme pektogel a dle návodu přivedeme jen k varu. Můžeme (ale i nemusíme) poprášit hladinu džemu konzervačním prostředkem. Horký džem plníme do čistých a krátce sterilovaných sklínek, uzavíráme vyvařenými šroubovacími víčky a obracíme dnem vzhůru.

Jednoduchá ovocná přesnídávka nejen pro batolátka 5 kg syrového a jakéhokoliv omytého sezónního ovoce (letní a jakákoliv zdravá, ale neloupaná jablka a hrušky bez jádřinců, různé zbytky ovocných protlaků z rybízu i angreštu, ringle, švestky a špendlíky (samozřejmě odpeckované), zkrátka vše, co ještě z ovoce najdeme na zahrádce, lze přidat i očištěnou mrkvičku, 2 l vody přímo z vodovodu, v níž jsme rozmíchali 4 pudinkové vanilkové neb ovocné prášky a 500g cukru písku neb krystalu.

Postup:
Ovoce očistíme, nakrájíme na drobné kousky, jemně rozmixujeme. Přidáme vše ostatní- vodu s cukrem a pudinky a vše ve velké nádobě jen dobře rozmícháme. Pak hmotou naplníme v mikrovlnce (2 minuty na plný výkon) vysterilizované sklínky a uzavřeme vyvařenými víčky. Sterilizace a vyvaření víček je bezpečnější. Do hmoty nepřidáváme žádnou chemii ani konzervační látky, takže by se mohl výrobek při uskladnění zkazit. Uzavřené sklínky dáme do zavařovacího hrnce a při 80°C sterilujeme po dobu 15 minut.

Pak už jen v zimě otevíráme a baštíme.

NIJAK NEVAŘÍME!

Lenka Svobodová