8.10.2022 | Svátek má Věra


MLSOTNÍK: Sonet o letním večeru a mátová limonáda

28.7.2006 22:41

Smutno je, smutno nad horami,
když já a kližka jsme tu sami.
A jelikož chlap nebulí,
oloupal jsem si cibuli.

Na kostičky ji nakrájeje,
(sliny už kanou, zrak se směje)
ač nejsem děvče v rozpuku,
nasypal jsem ji do tuku.

S paprikou už se maso dusí.
Kdo nezná, ať to ruče zkusí
zahustit chlebem strouhaným.

(z lesů i z hrnce stoupá dým)
Kdo nemravnosti nepáše,
ať dá si hrnec guláše!!!

A přídavek pro horké letní dny - Mátová limonáda

D. R.

Máte čerstvé bylinky, je vám vedro, už vás nebaví vás pít donekonečna vodu a nesladké čaje, jelikož si hlídáte váhu? Máte chuť na něco šmrncovního? Tak je tu pro vás mátová limonáda!

Název není úplně přesný, protože já používám při její výrobě i meduňku. A dělá se to tak:

Koupíte si bublinkovou neslazenou vodu, druh si vyberete podle své chuti. Zaběhnete do zeleniny pro pár citronů, které pečlivě omyjete - když už to stříkají nějakými sajrajty. A vyrazíte na zahrádku nebo na okno pro bylinky.

Já mám velmi dobrou mátu, s temně zelenými listy, maličko s citrónovou příchutí. Otrhám něco lístečků - aspoň 4 velké a nějaký ten vršek. Potom vezmu meduňku a přidám ji zhruba ve stejném poměru.

Citrony nakrájím podle jejich podélné osy na "lodičky", dost úzké, aby prošly hrdlem láhve. Na jednu 1 1/2 láhev počítám asi půl citronu. Může být i víc, záleží na vašich chutích.

Otevřu vodu a trošku odleju - pokud je výrobce tak štědrý, že naplní láhev hodně do vrchu. (U aquily to nebylo nutné...:)) a nastrkáte bylinky i citron do lahve. Pečlivě zavřete a položíte do lednice. Položit je lepší než postavit, protože bylinky nezůstanou nahoře, ale hezky se rozprostřou po lahvi.

Necháte nějaký čas odležet - já dělám limonádu večer, aby byla ráno k dispozici. Je to lahůdka, ale pokud vám chybí trošku sladkého, doporučuji s tímto nápojem ředit stoprocentní džus. Mně nejvíc chutná pomerančový, ale záleží na vás. Když to pijete večer a máte chuť se trošku odvázat, přidejte alkohol a dostanete celou řadu zajímavých nápojů...:)))

Nezkoušela jsem takto modifikovat kupované sladké limonády (vyhýbám se cukru v nápojích), ale určitě by to šlo také.

Výsledek je osvěžující a překvapující - třeba pro návštěvu. Jelikož se to uchovává v lednici, je to v těchto dnech úžasný životabudič. Jenom s množstvím bych to nepřeháněla, je to přece jen z opravdových bylinek a ne umělé. Ne, že bych s tím měla někdy problém, ale jeden nikdy neví.

Tak až zase budete žehrat, že jako věčný řidič máte život jako vyléčený alkoholik a na pití si vůbec nepochutnáte, zkuste tohle. Po vší té vodě to přijde náramně k duhu...

Láďa Pícha (Lapil) a D. R.KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !