29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

MLSOTNÍK: Brambory, kobzole, bandury, erteple...

Když jsem na Zvířetníku nedávno uviděla Blážiny slané cuketkové recepty, napadlo mne, že patrně spousta Čechů (ba ani Zvířetníků) nebude znát bezvadná a docela stará jídla, která třeba mně (jako malé a strašlivě hubené holce - ach jé, kde je ten čas mé dětské hubenosti?!) vařila milovaná babička.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
15.1.2010 16:07

Re: Bramborové placky

Ano, do těsta. :o)

YGA 15.1.2010 10:45

Re: Bramborové placky

U nás bramborové šišky se nazývali slíšky - ale my je nedělali, protože stařečkovi nelezly do krku - a co stařeček "nežhrali" (prosím, to je jejich vlastní výraz, to bych si nikdá nedovolila - chich), to mamka nevařila (;o))

ika 15.1.2010 13:28

Re: Bramborové placky

Už jsem to tady jednou zmiňovala. Babička dělala z bramborových placek rolinky. Neupečená placka se naplnila sekaným uzeným, podušeným na zpěněné cibulce. Pak se to rovnalo do pekáčku s rozpuštěným sádlem, jako na buchty, potřelo tím sádlem po celém povrchu a dalo péct do růžova.Móc dobré! A slaným šiškám jsme také říkali šlejšky a mamka je sypala do pekáče s osmaženou strouhankou a ten nechala ještě nějakou chvíli stát na kraji plotny a ty šlejšky se na některých místech opekly do křupava a to bylo nejlepší. Asi to budu muset někdy udělat, neb mám hubu plnou slin jak pavlovskej pes. DÍKY LENKO ZA PŘIPOMENUTÍ A OBOHACENÍ RECEPTY NA BRAMBORY. TO JÁ MOC MŮŽU.

Karolina 15.1.2010 8:18

To povídání mne vrátilo

zpět do let dětství a vzpomínám na 7 let, prožitých v chalupě v Krkonoších! Byli jsme chudí, ale brambor místní JZD pěstovalo v širém okolí dost a dost, takže jsme s maminkou hlady netrpěly. Brambory jsme měli na tisíce způsobů, i recepty od LenkyS se tam vyskytly, akorát v jednodušíí formě - např. nebyla ta slanina apod. Maminka si dělala vlastní zelí, toho byly vždy 2 zeláky ve sklepě a od babičky jsme dostávali pravidelný příděl škvarků a sádla, protože měli hospodářství a 2x do roka byla zabíjačka. Nejoblíbenějším mým jídlem byla brkaše, to mi zůstalo dodnes, musí být ale z brambor a ne ta syntetika z krabičky! Brkaše s kroupami, brkaše s hrachem, brkaše se zelím, brkaše zapečená sýrem, brkaše s vejcem na způsob "volské oko" atd. atd. Škubánky jsem nasladko nikdy nechtěla, já vůbec nerada sladká jídla a po máku se mi dělá špatně, zato škubánky opečené na sádle a křupavé se zelím, to byl svátek!!! Co jsem ale milovala, bylo jídlo, které jsem tu už taky tuším jednou popisovala: 1/3 brambor vařených na kostičky s kmínem, 1/3 vařených bílých fazolí s tymiánem (obojí vaříme tak, aby se voda odpařila a nemusela slévat) a 1/3 vařeného kysaného zelí s majoránkou. Vše sesypeme do velké mísy a buď zalijeme rozškvařenou slaninou nebo jen omastíme sádlem a přisolíme dle chuti a notně očesnekujeme. Je to fantastické, rychlé, bezpracné........... A dělaly jsme "placičky nasucho", opečené jen na tálech kamen, hezky to smrdělo, ale byly tenoučké, fantasické k čemukoliv! Jo, brambory, ty já teda můžu. Taky je plním.  Rozkrojím syrovou bramboru, hodně velkou, vydlabu a naplním mletým masem. Dám péci do zapékací misky. Když je brambora měkká a maso hotové, přisypu sýr - nejlepší je aromatičtější, např. Niva, plátky Hermelínu apod. a zapeču. Také terče jsu dobré - velikou bramboru nakrojíme tak na 3 cm velké kolečko i se slupkou. Uprostřed uděláme díru. Rozšleháme vejce. Do díry vložíme trochu nasekaného salámu a zalijeme tím vejcem a dáme péct! Nakořeníme a osolíme.

LA 15.1.2010 7:35

Nejlepší způsob úpravy škubánků

je ohřát si k nim např. párek, kus uzeného,... a škubánky sníst jako takovou hutnější bramborovou kaši.

Matylda 15.1.2010 7:24

Bramborové placky, šulánky a bramborák

jsou jídla mého dětství. Dělala nám je babička. Bramborové placky se totiž nedělaly na pánvi, ale na plotýnce,co se dává pod hrnec a bylo z toho děsného svinčíku. Šulánky my jsme jedli s mákem, dědeček s opraženou strouhankou naslano. Bramboráky bez náplně. K takovým jídlům se obvykle dělala fazolová nebo čočková polívka. Jo a všechno se mastilo sádlem, žádné zdravé tuky nebo máslo, to bylo jen na kynuté knedle s jahodami nebo meruňkami.

Tyhle jídla milují i moje děti. Překvapilo mě, že pokud jim udělají šulánky ve školní jídelně, půlka dětí se šklebí. Tak mě napadlo, co vlastně dnešní děti jí? Šulánky ne, ryby ne, kuře si obvykle neumí obrat z kostí a vyhazují spousty masa, špenát ne, prý omáčky jakž takž, říkala mi onehdy kuchařka ze školy. Leckteří prý už nejedí ani sladká jídla a na ty jsme my ve škole vždycky čekali!

LENKA S 15.1.2010 10:07

MILÁ BUBU, NA TVŮJ DOTAZ JE ODPOVĚĎ ZCELA JEDNNODUCHÁ. DNEŠNÍ DĚTI OBYČEJNÝMI, ALE I MASOVÝMI JÍDLY POHRDAJÍ. ONY JSOU NAPROSTO ZMLSANÉ

Jedly  by nejraději  dokola smažené hranolky, smažák a hamburgery!! Žádná zelenina  ani zdravé jídlo  pro ně není  chutné. My  měli doma  vždy  hluboko do  kapsy  a já i  naše  holky  jsme na bramborách  vyrostly. Však  dříve  stály  jen  necelou korunu za  1 kg a bylo to  opravdu jídlo chudých.Proto si naše  rodinka zvykla  bramory jíst  a na  všemožné  způsoby  úpravy.Dnes  mme  stále brambor  plný  sklep a máme  nejen obyčejné, žlutomasé, ale   hlavně   brambory  červené. všechny   vozíme od soukromého zemědělce, jehož brambory  jsou  velice  dobře ošetřené proti plísním a  hnilobě a jsou velice   dobré.každým rokem se u náís  sní spousta brambor a milujem je na loupačku, s   mírně  soleným česnekovým tvarůžkem.

Bubu 15.1.2010 11:53

Re: MILÁ BUBU, NA TVŮJ DOTAZ JE ODPOVĚĎ ZCELA JEDNNODUCHÁ. DNEŠNÍ DĚTI OBYČEJNÝMI, ALE I MASOVÝMI JÍDLY POHRDAJÍ. ONY JSOU NAPROSTO ZMLSANÉ

Hlavně totiž udělat šlejšky dá mnohem víc práce, než vysypat pytlík předsmažených hranolků na plech a šoupnout do trouby. Na tahle jídla člověk nesmí být líný vařit.

Junior sice šlejšky taky nemusí, ale po bramborových nočkách by se utloukl (v podstatě totéž těsto, jen se ty kousky nezešlejškují a naházejí do vody rovnou). Přidám k tomu špenát a kousek uzeného, nebo rozškvařenou slaninu a žervé (variace na bryndzové halušky), nebo slaninu a cibulku a kyselé zelí,....

Matylda 15.1.2010 11:58

Re: MILÁ BUBU, NA TVŮJ DOTAZ JE ODPOVĚĎ ZCELA JEDNNODUCHÁ. DNEŠNÍ DĚTI OBYČEJNÝMI, ALE I MASOVÝMI JÍDLY POHRDAJÍ. ONY JSOU NAPROSTO ZMLSANÉ

Ó ano, to všechno můžem v množství víc než malém...  :-))

Olina 15.1.2010 12:58

Re: MILÁ BUBU, NA TVŮJ DOTAZ JE ODPOVĚĎ ZCELA JEDNNODUCHÁ. DNEŠNÍ DĚTI OBYČEJNÝMI, ALE I MASOVÝMI JÍDLY POHRDAJÍ. ONY JSOU NAPROSTO ZMLSANÉ

Dnešní děti nejsou bohužel zmlsané. Dnešní děti tato jídla vůbec neznají. Moje kolegyně-babička má vnoučata, která byla kojena do dvou let. Nesměla jim dát rohlík, párek, nic. Měly jen mateřské mléko. Potud dobře. Ale po odstavení byly děti převedeny rovnou na McDonadovskou stravu. Žádné vaření. Nebýt babičky, nevědí, co je polévka, omáčka, knedlík a všechna normální jídla. Doma se živí tím, co si vezmou z ledničky. Že maminka nechodí do práce mi asi nebudete věřit. A takových dětí není málo!

LENKA S 15.1.2010 13:05

TEDY, OLINO, TOMU ČLOVĚK ANI UVĚŘIT NEMŮŽE.

JÁ VAŘILA  VŽDY, I KDYŽ JSEM JEŠTĚ PRACOVALA.JÁ I OBĚ  DCERKY JSME   CHODILY   NA OBĚDY  DO  ŠKOLNÍ JÍDELNY, ALE MANŽEL  NIJAKOU MOŽNOST STRAVOVÁNÍ KROM  HOSPODSKÉHO  NEMĚL. TA  HOSPODSKÁ  JÍDLA  BYLA  PRO NEJ PŘESOLENÁ A NEJEDLÁ, TAKŽE JSEM  VAŘILA  DENNĚ  TEPLÉ VEČEŘE. A VĚŘTE NEBO NE, I  PŘI VAŘENÍ  TEPLÝCH VEČEŘÍ  SE  DALO  DOCELA UŠETŘIT, JELIKOŽ  CHLEBA  A NEJAKÝ  SÝR  ČI POMAZÁNKY  BYLY  VŽDY  DRAŽŠÍ NEŽ  TA   TEPLÁ VEČEŘE. JE  VIDĚT, ŽE  DNEŠNÍ MAMINY   NEPŘEMÝŠLEJÍ NEBO ANI ŠETŘIT NEMUSEJÍ. MY  MUSELI, TAKŽEN  SE RADĚJI VAŘILO I VEČER.

MaRi 15.1.2010 13:27

Re: MILÁ BUBU, NA TVŮJ DOTAZ JE ODPOVĚĎ ZCELA JEDNNODUCHÁ. DNEŠNÍ DĚTI OBYČEJNÝMI, ALE I MASOVÝMI JÍDLY POHRDAJÍ. ONY JSOU NAPROSTO ZMLSANÉ

ono jak kdo. Moje sestřenice má vnuka, kterému bude zanedlouho 22 let. Matka i babička toho mládence denně vaří teplý oběd - a nevaří špatně (ani pro můj mlsný jazyk). A milý Michal zvedne pokličku, řekne "To nejím", nabere si brambory a nalije se na ně kečup, případně - nejsou-li brambory - opeče si nad plamenem plynu rohlík nebo si udělá vaječnou amoletu, samozřejmě zase s kečupem...

Ap 15.1.2010 6:59

OT - pro MaRi

Dobré ráno všem. Ke včerejšímu dotazu na koňáky :-), používá se běžně výraz  lonžovací kruh - většinou v souvislosti s klasickým anglickým ježděním. A nebo dnes velmi módně kruhová ohrada-kruhovka. To je v případě "přirozené komunikace" nebo westernového výcviku. Nevím, k čemu se překlad vztahuje, ale tipla bych spíš na kruhovku :-)). Nic jiného mě nenapadá.

Nestíhám, mějte se všichni krásně!

Emteska 15.1.2010 6:51

Dobré ráno,

LENKO, TVOJE RECEPTY MÉ VRÁTILY DO MLÁDÍ, KDY MOJE MILOVANÁ BABIĆKA VAŘILA PRÁVÉ TATO BRAMBOROVÁ JÍDLA. JINAK NA MORAVĚ SE BRAMBOROVÝM PLACKÁM ŔÍKÁ PŘASŇÁKY NEBO PATENTY A BRMBOROVÝM ŠIŠKÁM JSME ŘÍKALI HOLÉ DĚTI NEBO VĚTŠINOU DÍŤATA. :o)

LENKA S 15.1.2010 9:05

Re: Dobré ráno,

MILÁ EMTESKO, PRACHARANDU  SICE  ZNÁM A  DĚLALA  NÁM JI  NĚKDY  MOJE ZLATÁ  BÁBRLÍNKA. OD  TÉ  DOBY, CO BYDLÍME V BĚLÉ,KDE  SE HRUŠNÍM KVŮLI KYSELOSTI A JÍLOVITOSTI  PŮDY   VŮBEC  NEDAŘÍ , JSOU PRO NÁS   HRUŠKY VELIKOU VZÁCNOSTÍ, TAKŽE  JE ZBAŠTÍME JEN TAK NEBO  NEJVÝŠE   S  NIVOU A POD.

JINAK PRO OSTATNÍ NA  SVOU OMLUVU  JEŠTĚ  UVEDU TOTO:  NA  BRAMBOROVÉ PLACKY JSEM NEZAOPOMNĚLA, ALE JELIKOŽ TU RECŠPTY NA NĚ  BYLY   ZVEŘEJNĚNY  ZCELA  NEDÁVNO, VYNECHALA  JSEM  JE DOCELA. A NAKONEC POZNÁMKA  KE  XERXOVÉ: BUDU  SE OPAKOVAT, ALE JÁ TYHLE  PŘESNĚ ZVÁŽENÉ  RECEPTY  UVÁD̨ÍM  KVŮLI SVÉ  STARŠÍ  DCERCE. PETRUŠKA  MNE  TOTIŽ VŽDY   PŘIVÁDĚLA  K  ŠÍLENSTVCÍ, KDYŽ  VŽDY  Z JEJÍ  STRANY   BYLA JEN POUHÁ VÝMLUVA, ŽE  ONA TEDY POMÁHAT S VAŘENÍM  NEBUDE, KDYŽ NEVÍ, KOLIK PŘESNĚ   A  ČEHO  DO POKRMU DÁT.  JÁ  ŽÁDNÉ TĚSTO NEVÁŽÍM A   JAKÉKOLIV BRAMBOROVÉ I  KYNUTÉ KNEDLE  DĚLÁM OD  OKA. TO JW   TAKY  CVIK. PRO  ZAČÁTEČNICE NEBVO   BORCE  PODOBNÉ NAŠÍ  PETRUŠCE, JSEM   TY   PŘESNÁ MNOŽSTVÍ RADĚJI UVEDLA.KDYŽ JSWM SWE   BRAMBOROVÉ TĚSTO SNAŽILA  UDĚLAT PRVNĚ  SAMA, NEVĚDĚLA JSEM , ŽE  JE  S  TVORBOU  NUTNO POSPÍCHAT A  VODA  NA  VÝTVOČRY  SE UŽ MUSÍ VAŘIT  DŘÍVE  NEŽ  SE   DO TĚSTA  DÁ VEJCE A OSTATNÍ.TĚSTO   TOTIŽ DOST  ŘÍDNE  A KDO  SI NEPOSPÍŠÍ, TEN MUSÍ DODÁVAT MOUKU, TAKŽE  MÍSTO KINEDLÍ  ČI ŠULÁMKŮ MÁ JEN TVRDÉ   A NECHUTNÉ TENISÁKY.

Xerxová 15.1.2010 6:30

hezký den

hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům, těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej.

Zrovna včera u nás byly šišky s mákem - já vím, že je řada lidí nerada, ale my si je párkrát za rok uděláme a pochutnáme si :o)

LENKO,  JSI  ÚŽASNÁ,  ŽE  UMÍŠ  KE  VŠEMU  TY HMOTNOSTI... TATO JÍDLA DĚLÁM VŽDY PODLE OKA  A KUPODIVU  I  MLAĎASKA  SE  NAUČILA UŽ JAKO MALÁ BRAMBOROVÉ ( A TŘEBA I TVAROHOVÉ)  TĚSTO  PLÁCAT  "ODOKA"  :o)

FALLOWA 15.1.2010 5:47

MILÁ LENKO,

DÍKY ZA SKVĚLÉ RECEPTY,UŽ TU SLINTÁM JAK PAVLOVŮV PES :o). ŠŤOUCHANÉ BRAMBORY ZNÁM JAKO :UVAŘENÉ BRAMBORY ROZŠŤOUCHÁME S MÁSLEM NEBO SÁDLEM,TOŤ VŠE.POKUD SE DO TAKTO ROZŠŤOUCHANÝCH BRAMBOR PŘIDÁ PODUŠENÉ KYSELÉ ZELÍ,NAVRCH POSYPE OSMAŽENOU CIBULKOU,JE TO LEPENICE.NICMÉNĚ,CO ZÁLEŽÍ NA NÁZVU,NEBO TROCHU ODLIŠNÉM RECEPTU,HLAVNĚ,ŽE JE TO DOBRÉ A TVÉ RECEPTY JSOU VŽDY LAHŮDKA.DÍK ZA INSPIRACI A POSÍLÁM HOKINKOVI PODRBÁNÍ  srdíčko 3x

LENKA S 15.1.2010 10:18

FALLOWO A XERXOVÁ,

  TY  RECEPTÍKY JSOU OD  MÉ BABIČKY. JÁ  JE  JEN  VYTVOŘILA  A DOTVOŘILA  DLE  CHUTI NAŠÍ  RODINKY A UPŘESNILA  TA  VÁOVÁ MNOŽSTVÍ PRO ÚPLNÁ  KUCHAŘSKÁ ZAČÁTEČNICKÁ UCHA. PETRA  MNE VŽDY FASCINOVALA  A DOSLOVA  NAPĚNILA  DOTAZY NA  PŘESNÉ MNOŽSTVÍ ČEHOKOLIV. ZKRÁTKA JSEM CHYTLA  MOUKU A, OLOUPANÉ  A JIŽ   DŘÍVE  UVAŘENÉ BRAMBORY A   VÁŽILA , ZKOUŠELA  A  VÁŽILA., ABY   SE  DCÉRENKA   NEMUSELA TAK B/BĚ PTÁT.

LENKA S 15.1.2010 2:41

JEDEN DŮLEŽITÝ DODATEK PRO ZAHRANIČNÍ ZVÍŘETNÍKY

ŠKUBÁNKY  LZE  SIC UDĚLAT I  POUZE Z MOUKY    HLADKÉ, ALE   NEJSOU Z NÍ TAK  DOBRÉ, JELIKOŽ  TĚSTO JE  DALEKO  HUTNĚJŠÍ A  MAZLAVĚJŠÍ. KDYŽ VŠAK NĚKDO NEMÁ   K HRUBÉ MOUCE   SNADNÝ PŘÍSTUP, MŮŽE  S KLIDEM   HLADKOU POUUŽÍT. DŘÍVE JSEM  DĚLALA  ŠKUBÁNKY PRÁVĚ JEN Z  HLADKÉ MOUKY, ALE PAK JSEM   V RÁDIU  SLYŠELA   O  ŠKUBÁNCÍCH  HOVOŘIT JEDNU Z NAŠICH  HEREČEK, JEJÍŽ  JMÉNO MI  UŽ  VYPADLO Z  PAMĚTI. PRÁVĚ TA HEREČKA   POUŽÍVALA NA  ŠKUBÁNKY  MOUKU HRUBOU. .

PROSÍM  , DO HLAVY NEE BÍT, JELIKOŽ JSEM UHOZENÁ  DOSTATEČNĚ. VŠAK JE  JASNÉ, ŽE TYHLE  DOBROTY  SE  U NÁS  DĚLAJÍ DOST   ČASTO.  JASNÝM DŮKAZEM  JE   ŠIROŠIRÁ  ROZLOHA    MÉ POSTAVY, ŽE?

I KDYŽ OSOBNĚ JÁ O SLADKÉ NESTOJÍM A KVŮLI   DIABETUII.TYPU  HO  ANI  STÁT NEMOHU, MŮJ  SLADOMIL  JIŘÍ  SLADKÉ VARIA NTY  ZBOŽŃUJE  . A VYŽADUJE . ŠKUBÁNKY S HRUBOU MOUKOU  JSEM SI  ZVYKLA  DĚLAT  I JÁ  A  HODNĚ RYCHLE.

Marička 15.1.2010 2:51

Re: JEDEN DŮLEŽITÝ DODATEK PRO ZAHRANIČNÍ ZVÍŘETNÍKY

Než jsem odeslala svůj recept, byly tady další dodatky. Lenko, já budu muset škubánky dělat právě jen z té hladké mouky, hr. tady není. Ale mně mazlavost škubánků vůbec nevadí, nějak to k nim patří. Už se mi na ně sbíhají sliny.

LENKA S 15.1.2010 3:35

Re: JEDEN DŮLEŽITÝ DODATEK PRO ZAHRANIČNÍ ZVÍŘETNÍKY

DOMA VYROBENÝ TVAROH PODLE  NĚKTERÉ Z "NORSKÝCH"(?)ZVÍŘETNIC:  Omlouvám se  autorce  slovensky  psaného  receptu, ale musím ho  celý přepsat, jelikož mi stále  admin nařizuje, abych příspěvek zkrátila o 45 odstavců:!Takže: Vezmu 1 kg opravdového kvalitního a zralého  neochuceného, živého bílého jogurtu(nikoli ty  trvanlivé  náhražky) a  vysypu(vyliju) ho  do  vroucí a jednou špetkou osolené vody  (množství vody= cca 1500 ml).Promíchám a nechám vše pomalu  vařit tak 5 minut .Po té  době varu se už  tvaroh začne  srážet na  povrchu vody, která je  mírně nažloutlá jako syrovátka.Vše je poté třeba   slít přes  gázu neb jemné plátno . nechat tvaroh  řádně odkapat a vychladnout.Z toho množství  vznikne cca 300g tvarohu. Je -li třeba  tvaroh tvrddý(na  strouhání)musí  se  na  několik  hodin zatížit.Když  stačí tvaroh na   pečení nebo halušky, jen se nechá  řádně  vykapat , aby  byl  sypký, ale  ne  suchý. 

Emteska 15.1.2010 6:52

Re: JEDEN DŮLEŽITÝ DODATEK PRO ZAHRANIČNÍ ZVÍŘETNÍKY

A ZNÁŠ ŠKUBÁNKY S PRACHARANDOU ? TO JSOU POMLETÉ SUŠENÉ HRUŠKY.

HanaW 15.1.2010 2:38

Mila lenko - zapomnelas na zemaky

Chicht. Recepty vyborne - ja muzu brambory kazdy den - ale odolavam vydatne kvuli linii. Ne, ze by to na mne bylo videt. A za moravske sestry se pridavam s dalsim slovem - ty bramborove sisky na sladko se, aspon na Hane, jmenujou sulany nebo sulanky. Zejmena sulany s makem. Jsem rada, ze muzu ucinit neco jazykove osvety.

Rikala jsem Chetovi, ze mam od tebe ted recept na bramborak a Chet si pamatoval, ze jsem cosi varila od tebe, a ze to bylo dobre, a on v Cesku bramboraky rad. Takze na ne asi brzy dojde o nejakem vikendu.

LENKA S 15.1.2010 2:53

Re: Mila lenko - zapomnelas na zemakyHANI,

NEZAPOMNĚLA, ALE NĚJAK  SE MI TY  NÁZVY   TROŠKU ZDÁLY   DLOUHÉ. A TAKY  SE  ERTEPLÍM  ŘÍKÁ  SEJKORY  A JEŠTĚ  SE  DÁ VYMYSLIT SPOUSTA JINÝCH  NÁZVŮ. A TY  ŠULÁNKY  SE U NÁS  UŽÍVALY  ZCELA  BĚŽNĚ  A  DNES   DOMA   ŠIŠKÁM JINAK  NEŘEKNU.  JEN JSEM TY  ŠIŠKY  POUŽILA PRO  TY, CO BY  NETUŠILI, O  ČEM JDE  VASTNĚ  ŘEČ.

 MARIČKO, U NÁS   SE  ŘÍKÁ  BVRAMBORÁKŮM VELICE   RŮZNĚ. JSOU TO KŘÁPANCE, KRAMFLEKY, VOŠOUCHY)!CHODSKÉ), BRAMBOROVÁ ÉBÁBY  A JEŠTĚ  SPOSTU  DALŠÍCH NÁZVŮ MAJÍ. TY  MI NĚJAK Z PAMĚTI VYPADLY A JEŠTĚ  PŘIPOMÍNKA: DO BRAMBOROVÝCH  TĚST NA TAHLA  JÍDLA  LZE  VELMI  SNADNO POUŽÍT MÍSTO HRUBÉ MOUKY   OBYČEJNOU  PŠENIČNOU KRUPICI. ŠIŠKY  A  ŠKUBÁNKY LZE DĚLAT TAKY  ZE  SMĚSI POHANKOVÉ  A PŠENIČNÉ MOUKY  ČI  KRUPICE.

Marička 15.1.2010 2:58

Re: Mila lenko - zapomnelas na zemakyHANI,

No tedy Lenko, tys noční můra!!!!! Musím si ty různé názvy "prskanců" zapamatovat, já znám jen ty prskance, bramboráky a cmundu. A když se těsto nalije na pekáč, tak se tomu říkalo "bác" (určitě to není pražský název, nevím odkud to přišlo). Ale to jsem moc ráda neměla, já mám u prskanců ráda právě ty křupavé okraje.  Tak a pro dnešek tady končím i já a jdu si sednout do obýváku ke krbu, kde krásně praská ohýnek. Letos tedy topíme jako diví, každý večer velikánský koš polen. Ale naštěstí tady je dřevo levné a přivezou nám ho celý pick-up a složí do úhledné hranice. Tahle zimní idylka mě jedině smiřuje s tou nepříjemnou zimou, která stále přetrvává.

LENKA S 15.1.2010 3:06

Re: Mila lenko - zapomnelas na zemakyHANI,

BÁC JE MORAVSKÝ A BÁČ ZAS   JE Z KLATOVSKA. 

LA 15.1.2010 7:32

Re: Mila lenko - zapomnelas na zemakyHANI,

Jen upřesním, že báč je sice z brambor, ale je to spíš taková buchta.

Šiškám se u nás říkalo vždycky šlejšky a při jejich jídle jsem si opravdu připadala jak ta husa, jen jsem to narozdíl od ní musela spolknout sama.

Marička 15.1.2010 2:53

Re: Mila lenko - zapomnelas na zemaky

Chetovi určitě bramboráky (prskance, cmundu) udělej, určitě mu budou chutnat !!! My máme rádi česnek a tak s ním nijak nešetřím.

LENKA S 15.1.2010 3:01

Re: Mila lenko - zapomnelas na zemaky

A JEŠTĚ POSLEDNÍ RECEPTÍK NA  HANČINU  DIETRKU. ZKUS  UVAŘIT  ERTEPLE  VE  SLUPCE(  ALE  LZE I BEZ).PAK  SI PŘIPRAV V MIASCE   JAKÝKOLIV TVAROH, DO NĚJŽ JSI  PROLISOVALA   FŮRU OLOUPANÉHO  ČESNEKU, TROCHU VŠE "OSOL"  SEKANOU PAŽITKOU NEBO  ZELENOU  PETRŽELKOU. TUHLE  MISKU  S TVAROHOVOU  SMĚSÍ   DEJ NA  STŮL. A´T  SI KAŽDÝ  STRÁVNÍK OLOUPE  SVŮJ BANDŮREK, POMÁZNE  HO TVARŮŽKEM A   ZBAŠTÍ. A PRO TY NEŠ´TASTNÍKY   "BEZ TVAROHOVÉ" DODÁM JEDEN  RECEPT NA  VÝROBU  TVAROHU PODLE  NĚKOHO ZE ZAHRANIČNÍCH ZVÍŘETNÍKŮ. OMLOUVÁM SE VELICE, ALE  ZAS  SI NA JMÉNO NEVZPOMENU. RECEPT NA  VÝROBU  TVAROHU NÁSLEDUJE.TEN BY  SE  SEM NEVEŠEL.

Marička 15.1.2010 2:24

Bramborové hody

Milá Lenko, brambory v jakékoli úpravě milujeme oba a jíme je nejméně jednou týdně - tedy "opravdové" brambory, nepočítám v to br.kaši z prášku, kterou dělám když mám kvalt. Br. placiček jsem jeden čas nosila mísu na party, ty chutnají všem. Škubánky miluji, ale ty můj choť moc nemusí, takže ty jsem si při návštěvách Prahy vždycky vyžádala od maminky. Ale teď jsi mně nalaskominovala, že si je zkusím udělat jen tak pro sebe. Stejně tak šišky, ty jsem už nedělala také dlouho, ty má choť rád - díky za připomínku. Ale zrovna minulý týden jsem dělala prskance, sice se jimi vždy zakouří kuchyň a druhý den už bych je nechtěla, ale jsou tak žravé, že při nich choť sedí u stolu, já pendluji s pánvičkou a dalším prskancem mezi sporákem a stolem a vždy jen na chvíli přisednu a utrhnu si kus z toho jeho. Také nikdy žádný nezbyde. A my si i na prskance mažeme povidla (stejně jako na placičky), chutnají na nich skvěle!  Šťouchané br. takhle neznám, ale vyzkouším a na halušky tady nemám brynzu. Rychtářovu kapsu jsem prvně jedla před 3 roky v Praze v rest. Byla to ta se zelím, nebylo to špatné, ale ten bramborák asi nebyl správně propečený, celé to bylo dost těžké a takové patlavé. S tou masovou náplní to ovšem vypadá skvěle, také jistě udělám.