1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

MLSOTNÍK: A just budou buchty s mákem!

Známé se tehdy podařilo získat místo ve Švýcarsku. Francouzsky, německy i anglicky uměla jako když bičem mrská a italštinu s retorománštinou ji odpustili.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Xerxes 12.5.2006 14:22

Re: Dneska PC ještě nespad!

Však panička byla na sebe pyšná, když doma v atlasu rostlin zjistila, že nekecala. Ona má tatínka, který je učil znát každého ptáčka, strom, kytku....A jak je vidět, co se v mládí naučíš...Zato páník pozná jen kachnu od kosa a dub od smrku...Ale to ho pomlouvám, vedle paničky dělá znatelné pokroky. On jí to vrací i s úroky v dějepisu...A já jsem ten psí chudák, který má to vzdělání z obou stran -pořád mi někdo říká - teď čůráš na lísku a teď na vrbu, eventuálně - nepleť si románský sloup s gotikou...

Iva 12.5.2006 17:01

Skoro

Ale do Jeseníku jezdíme, mamča je rodačka, tak vlastně přes dva kopce to mám do rychleb a ještě si můžu vybrat kudy půjdu a od tamtud je hláška (od Lipové) "Mě už to nebaví, vratíme se zpátky";-PA já bych si tu slivovici taky klidně dala.;-P;-P

Lída Š. 12.5.2006 9:43

Podraz:-(

Jak jsem zahlédla název - začala jsem slintat jak Drak při pohledu na sáček piškotů - a on tu recepis na buchty NENÍ!!!!! Bééééééééééééééééééééé;-(8-o;-(

zana 12.5.2006 12:40

Re: Podraz:-(

Když ono to s nima není jen tak...  Moje již víckrát citovaná babička je nedělala, takže jsem je neuměla. Prvně jsem je zkusila, až když už byl synek velký. Při té příležitosti jsem pochopila, proč se do nich babča netlačila.

Nevím, třeba někdo zná nějaký geniální způsob, jak na ně, ale můj názor je, že výsledek není úměrný spotřebě času a práce.

tojefuk 12.5.2006 13:26

Re: Re: Podraz:-(

Odkoukáno:  těsto roztáhnout  po vále na míň než 1 cm tloušťku, hrnkem vykrajovat kolečka, náplň na střed, okraje smáčknout nahoře, na vysypaný  plech smáčknutým dolů, aby se jen dotýkaly. Při pečení dolezou k sobě, zečtvercovatí a vršky se zvednou. Po upečení vršek a spodek červené, boky žluté!

Lída Š. 12.5.2006 13:44

Re: Re: Re: Podraz:-(

Mňam:-P;-P Můj problém je ten, že nevím jak uhňácat to kýžené nafukovací těsto:-/

zana 12.5.2006 13:59

Re: Re: Re: Re: Podraz:-(

Lído, to je to nejmenší, dá se koupit v prášku. Zkoušela jsem ho jako první pokus a nemyslím, že by se nějak výrazně lišilo od "opravdového".

Já vidím hlavní problém v tom čekání/kynutí. A pak ve výrobě buchet. Tojefuk má pravdu, ale je tam ještě jeden háček. Je totiž třeba obalit  - když to vezmu z hlediska struktury té hmoty - bláto(nepříliš tuhá náplň)  blátem (poměrně řídkým těstem).

Lída Š. 12.5.2006 14:22

Jóóó tááááák:-) Díky Zano!

Teď mi to teprv naskočilo:-D Takže vlastně to nad čím pláču je normálka:-D Aáááhaáááá:-D

Hela S. 12.5.2006 14:22

Re: Re: Re: Re: Re: Podraz:-(

Těsto udělat hustší, musí být "tak akorát vláčné". Mák uvařit taky hustší. Ale nejlepší je se nedrbat s buchtami a udělat jeden velký koláč na plech, mák na to a nahoru posýpku (pak to sice nejsou buchty, ale koláč, ale mizí stejně rychle) :-P

Práškové jsem nezkoušela, fandím víc klasice s kvasnicemi. Jinak výýýýborným pomocníkem pro přípravu kynutého těsta je domácí pekárna. Vřele doporučuji, stačí i ta nejlevnější, pokud má program "Těsto". Nasypat suroviny, zapnout a za 1 1/2 hodiny mám těsto vykynuté, připravené na tvarování buchet. A od ručně hňácaného ho osoba neznalá nepozná :-)

tojefuk 12.5.2006 16:14

Re: Re: Re: Re: Re: Podraz:-(

Tojefuk to nedělal, tjf to jen viděl! Ale jako vždy si tjf umí poradit! Nacpěte hmoty postupně do zapékacích misek, zaplácněte shora těstem a nechte se překvapit! Výsledek prosím sdělte veřejnosti, tjf se nemůže dočkat a předem děkuje!

aida 12.5.2006 14:45

Re: Re: Podraz:-(

Jestli chcete, mám jeden dobrý a jednoduchý recept, peču je takhle léta.

1/2 kg hladké mouky, 1/4 litru mléka, necelý hrnek oleje, 2-3 celá vejce, 2-3 lžíce cukru, 1 vanilkový cukr, špetka soli, špetka sušené citronové kůry, 1 kostečka kvasnic.

Kvasnice rozpustit ve vlažném mléce (nedělat kvásek, jen rozmíchat), přidat rozšlehaná vajíčka a olej. Vše vmíchat do mouky se solí a citr. kůrou, těsto propracovávat tak dlouho, až se nelepí na mísu (nejlíp v robotu). Nechat vykynout cca 1,5-2 hodiny, v průběhu kynutí případně jednou až dvakrát znova propracovat.

Z těsta buď vyválet placku, rozkrájet na čtverce, naplnit a skládat do vymazaného pekáče "honzovky" nebo vyválet kuličky (cca 32) a dělat koláče (náplň dát dovnitř a zabalit nebo do kuliček  vymáčknout důlek a náplň dát seshora); před pečením pomazat rozšlehaným vajíčkem.

zana 12.5.2006 14:58

Lído, Helo, Aido

tak to, dámy, vidíte. A proto peču nejraději hrnkový koláč:-D

aida 12.5.2006 15:08

Re: Lído, Helo, Aido

Však já kynuté taky peču jen o víkendech, přes týden nestíhám, dorážím domů z práce tak kolem šesté, i později, a to by se mi s tím fakt patlat nechtělo.

Ale jako matka dvou žravých puberťáků přes týden musím píct nejmíň dvakrát, pořad mají hlad... - takže to vyhrávají taky tyhle hrnkové varianty. 

Fallowa 12.5.2006 9:04

Česká kuchyně

to v zahraničí nemá opravdu jednoduché:-/ - teď trochu odbočím - při stěhování jsem ztratila dva skvělé recepty na piškotovou buchtu  - v prvním se do těsta dával olej,mouka,vajíčka,kypřící prášek,(víc si už nepamatuju)zamíchalo se to,vylilo na pekáč a upeklo,v druhém totéž,ale se šlehačkou místo oleje - obě buchty byly vláčné, dobré a hlavně rychlé a jednoduché:-).Nemáte někdo podobný recept?PROSÍÍÍM:-)!

Judith Saebel 12.5.2006 10:19

Re: Česká kuchyně

Rychlé a jednoduché:

Perník

1 l hladké mouky, 1/2 l pudru cukru, 1/2 l mléka, 1 prášek do pečiva, 1 prášek do perníku, 1 vanilkový cukr, 2 lžíce kakaa, 2 dcl oleje, 1 vejce

Smíchat všechno dohromady, nalít do vymazaného and moukou vysypaného pekáče, a péci.

D. R. 12.5.2006 10:23

Re: Česká kuchyně

Tady je podobná podle babičky:

1/2 hrnku oleje, 2 celá vejce, 1 hrnek cukru (+ vanilkový) dát do mísy a ušlehat. Potom přidat 2,5 hrnku polohrubé mouky + 2 pr. do peč. a potom mléko dle potřeby (asi 1 hrnek). Vyšlehat, vymazat plech a upéct.

Je to dokonalý základ na všechno včetně bublanin, záleží na fantazii, co se do těsta přidá. Když chci dát navrch tvaroh nebo puding, nebo nastrouhaná jablka do těsta, přidám vejce. Je to všechno do jedné mísy, rychlé a nedusivé! U nás se to peče ve spoustě variant a vystačí to na jeden klasický plech. Zkuste a uvidíte...

Fallowa 12.5.2006 15:25

Re: Re: Česká kuchyně

To bude určitě ono:-)!Moc děkujuR^:-D!

Yezi 12.5.2006 14:39

Re: Česká kuchyně

Šlehačkový piškot nebo bábovka

250g polohr. mouky, 200-250g cukru, 3 vejce, šlehačka, vanilkový cukr, prdopeč

Ušleháme vejce s cukrem, přidáme vanilkový cukr, šlehačku,  mouku s práškem do pečiva, pečeme va vymazané a vysypané formě jako piškot nebo bábovku.

aida 12.5.2006 15:10

Re: Re: Česká kuchyně

Yezi, ahoj.:-) Dlouho jsem Tě "neviděla".

Fallowa 12.5.2006 15:27

Re: Re: Česká kuchyně

DíkyR^R^R^!

madla 12.5.2006 21:50

Re: Česká kuchyně

Do toho (já tomu říkám mixér, ale ono to je to na pomazánky a těsto, takže šlehač?) přístroje vyklepnu 3 žloutky, zasypu 1 vanilkovým a hrnkem cukru krupice, zapnu a jen hlídám, aby mi to neodešlo z linky. K ušlehané hmotě doběla přidám buď půl hrnku oleje nebo necelou osminku másla, 1 celé vejce, citronovou kůru a špetičku soli, a zase šlehám, tedy šlehá stroječek. Mezitím si prosiju  2,5 až tři hrnky polohrubé mouky a ušlehám tuhý sníh z 3 bílků, vsypu mouku do stroječku (nechám hrst stranou, do ní vmíchám prášek do pečiva), zaliju hrnkem mléka (jakékoliv-sladké, kyselé, kefír, podmáslí), opět proženu stroječek a nakonec vmíchám mouku s práškem. Přeliju do mísy, kam opatrně špachtlí vmíchám sníh, jen převracet, už nešlehat. Nalít na plech, vyložený pečicím papírem nebo vymazané a vysypané bábovky a péct ve vyhřáté troubě na 170 stupních. Spousta možností obměny - do části vmíchat kakao - dvojbarevná buchta. Mák - makovec (sem víc citronové kůry). Jakékoliv ovoce - nejlepší bublanina.Ta se dá opět dělat na několik způsobů - jen tak klasická, nebo navrch ještě drobenku, nebo jak říkala moje maminka - žmolenku. Když se místo mléka dá šlehačka, tak nikdo nepozná, že je to recept pro lenochy, ale lehce ji zamění za luxusní šlehanou buchtu. Protože jsem od přírody líná a raději vařím než peču, dělám tak všechno, včetně biskupského chlebíčku a rozličných bábovek, stačí jen přidat mandle, rozinky, kandované ovoce - fantazii se meze nekladou. Na základní  těsto se dá zabudovat ještě další vrstva z rozšlehaného tvarohu s kouskem másla, opět nějakým tím žloutkem, cukrem, mlékem a sněhem ze zbylých bílků, sáčku vanilkového pudingu. Navrch ještě do oslazeného sněhu vmíchaný strouhaný kokos a budou vás nosit na rukou.U nás jde nejvíc na odbyt meruňkový koláč - větší část těsta naliju na plech, zasypu kokosem, hustě vedle sebe pokladu půlkami meruněk (kompotované nechat hodně okapat a dávat slupkou dolů), v menší části těsta rozmíchám kakao a cik cak přeliju meruňky.

YGA 12.5.2006 8:51

Že by si Češka neporadila

se zákeřnými Švýcary a makové buchty neupekla?! Měla koupit ten ve zverimexu a přesíti přes jemné sítko (semtam nějaké proso či ječmen by snad nevadil - vždyť je taky poživatina). Ještě si ho mohla nechat poslat z domova, ale nevím, co by tomu řekli na hranicích, jestli by ji nakonec nezavřeli jako člena narkomafie - inkriminovaný sáček máku mohl nakonec skončit u soudu jako předmět doličný. Jo, je těžký život Čecha v zahraničí.

zana 12.5.2006 8:41

skvělé

představa paní vyklovávající si z buchet mák ;-D;-D

tojefuk 12.5.2006 10:55

Re: skvělé

Mák si má vyzobat ptáček, pro paničku je to, co zbyde! Paní D.R., co říkáte na "ptáčka s makem"?

tojefuk 12.5.2006 11:04

Re: Re: skvělé

Tojefuk se omlouvá, furt si plete autory!

zana 12.5.2006 12:33

Re: Re: Re: skvělé

Myslíte španělského?;-D

tojefuk 12.5.2006 13:32

Re: Re: Re: Re: skvělé

Né, zrní by vrzalo  v zubech! To se nechá naklíčit pro cereáliožrouty - králík, křeček, morče, plch to taky zblajz!

tojefuk 12.5.2006 7:05

Dobré ráno, Zvířetníci!

Honem, než si PC lehne! Nic jsem ještě nečetl, mám na place kvalt, od půl šesté jsem si poprvé sedl.

Děkuji HeleS za schovávání před Luckou! Děvčata asi mají sklepy zavalené loňskýma cuketama, vyhodit je je jim líto, tak se chystají na tjf!

Omlouvám se koním, žádného tak poťouchlého jako tento PC neznám! Možná houpací, kterýmu jsem zamlada přelítl přes hlavu a potloukl si obličej!

Rpuť 12.5.2006 6:35

Jiný kraj, jiný mrav!

Představte si mé zoufalství, když jsem chtěla v Německu udělat obyčejné vepřo-knedlo-zelo  a z  masa byl pečlivě opižlán každý kousiček sádla. A když jsem chtěla sádlo, bylo mi nabídnuté takové to něco bílé, mastné v kelímku. "Frische Speck" opakovala jsem zoufale a řeznice na mně málem volala psychiatra.

Takže nakonec jsem si z Čech vozila nejen knedlíky v pytlíku (mouku na knedlíky taky neseženete), ale i kus poctivé flákoty:-D

D. R. 12.5.2006 5:47

na Taiwanu to bylo stejné

a ten nevěřící výraz, když jsem ho sháněla řkouc, že je to na pečivo pro děti! Oni si snad mysleli, že je jdu uspávat "makovou šťávou"! :))) A s tvarohem to bylo totéž jako u Mirky. Ostatně i droždí jsme po dlouhém hledání našli až v pekárně... Ale abych byla spravdlivá, ono u nás udělat "pravou čínu" bývá leckdy také problém, i když je to nestrovnatelně lepší než předněkolika málo sty lety...