15.12.2019 | Svátek má Radana, Radan


MLSOTNÍK: A just budou buchty s mákem!

12.5.2006 23:32

Prvotní okouzlení místními specialitami fondue a raclette ji za čas opustilo a zastesklo se ji po české kuchyni. Pečení oněch bucht s mákem zbrzdil nejprve švýcarský lékař. Byl vychrtlý jako herec Kemr a mé známé, v té době mírně oplácané a nosící velikost M doporučil na její obtíže dietu s netaktním vyjeknutím: "Monstrouse!"

Leč ne dieta, ale dovolená u moře s neduhem zatočila a ona dáma zase začala chystat pečení buchet. Nejprve pocházela supermarket a hledala zda Švýcaři řadí mák k zelenině, moukám či oříškům. Mák však nebyl k nenalezení. Zkusila se zeptat přátel. Češka jen mávla rukou: "Jo, holka, mák tu neseženeš."

Švýcar ji na dotaz na mák obdařil hodinovou přednáškou o nebezpečnosti drog a jejich vlivu na asijskou ekonomiku. Zatvrdilo ji to. Vůbec tomu nerozumíš, řekla si v duchu, počkej až přinesu čerstvé buchty, ono tě to přejde. Pěkně namletý mák svařený s medem a mlékem, okořeněný malinko vanilkou a strouhanou citrónovou kůrou. Mák a droga, pchá.

Vypravila se tedy na nákup do malého místního obchůdku a obsluhujícího majitele se zeptala na mák. Ten zdvořile odvětil, že mák nevede: zkuste prosím Zverimex, madame.

"Vida Zverimex!", zajásala známá nad stopou. Proto kamarádka nemohla nic sehnat, nenapadlo ji jít do Zverimexu. A sama ihned do Zverimexu vyrazila a požádala o mák. Prodavač zašátral v regálech a položil na pult pytlík - ale bohužel mák byl ve směsi jiných semínek. "Já bych potřebovala jen mák, pane", viděla známá již buchty nadosah a nasadila co nejprosebnější a malinko koketní tón hlasu.

"Mák samostatně nemáme, madame, " odvětil prodavač. "Ale madame nemusí mít žádné obavy, on si ptáček z té směsi mák vyklove!"

Jarka Pavlíková


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!