28.1.2021 | Svátek má Otýlie


KONĚ: Pomozte zachránit poníky

24.4.2007

O co tedy jde?

Před časem se na ochránce zvířat začali obracet lidé s upozorněním na špatnou situaci stáda poníků v obci Chržín, okres Kladno. Chovatel MVDr. Zbyněk Šmahel zde namnožil poníky, o které se však nestará a situace se stává neúnosnou.  PSOZ - poníci 1

"Šlechtitel" pan MVDr. Zbyněk Šmahel je úspěšný podnikatel. Staví třípatrovou vilu pro svých pět dětí a vnuky, vlastní několik automobilů apod. Bohužel na toto vydělává prostřednictvím domácího odchovu koní a amatérským šlechtěním zvířat. Na svém pozemku u vily má za železnými lešenářskými trubkami ve strmém kopci o výměře cca 15 x 20 m umístěno 12 koní a v 6 voliérách o výměře 1 x 1,5 x 2 m přes sto papoušků a andulek.

Děti i pan Šmahel vypadají spokojeně a udržovaně…

Bohužel toto nemůžeme říci ani o jednom zvířátku žijícím v blízkosti této rodiny. Pohled na zubožená zvířata žijící v naprosto neodpovídajících podmínkách a živící se vlastním trusem, shnilým krmením a pijící kalnou hnědou vodu je velice smutný a osobně musím říci, že nechápu, jak pan MVDr. Zbyněk Šmahel mohl někdy dostat veterinářský diplom.

Koně jsou umístěni na malém prostoru, který je celý pokryt bahnem smíšeným s koňskými výkaly. Nikde není žádný přístřešek a nenašli jsme zde ani čistou vodu. Koníci tak stojí po kolena v hlubokém oraništi; pokud proschne, visí na jejich srsti všude hroudy ztvrdlé hlíny. Bez přístřešku jsou vystaveni nepřízni počasí - stojí buď na dešti, mrazu nebo na přímém slunci.

Ke krmení majitel používá slámu, která je volně ložená, nezakrytá, kousek ve "výběhu", a je tedy lehce naplesnivělá; krmí se tím způsobem, že je tato sláma hozena přímo do bahna mezi koně. Většina klisen je vysoce březích a představa, že by rodily v těchto podmínkách, nahání strach. Pokud se tak stane, velká část neošetřených hříbat po porodu pravděpodobně zemře.

Koně celou zimu stáli v bahně, na srsti mají dredy a zanícené rány, mají přerostlá kopyta, takže hrozí jejich deformace a onemocnění; na těle mají neošetřené šrámy ze šarvátek o shnilou slámu. Velké pochybnosti máme o evidenci těchto koní, o pravidelném očkování a odčervení, které jsou nutné k dobré péči o koně.  PSOZ - poníci 2

Děkujme zimě, že byla tak mírná…

Koníci zimu i přesto, že neměli žádný úkryt před mrazem a větrem, přežili, ale již v těchto teplých dnech jsou roje much tvořící se z neodklizených výkalů pro koně k nevydržení a nechci si domyslet, jak budou trpět, až přijde léto - bez vody, s mouchami okolo sebe a bez sebemenšího přístřešku či stínu. Lidé v obci si začínají stěžovat už teď na rostoucí zápach z těchto neudržovaných míst a také na mouchy, kterých bude se stoupající teplotou ještě přibývat.

Pravděpodobně nejhorší na celé věci je, že za krátkou dobu se do těchto podmínek narodí pět!!! dalších hříbat. O jejich přežití v takových podmínkách a při současné nepéči velmi silně pochybujeme. Problém nastane i v případě odkupu části zvířat, protože získané peníze by majitel bohužel nepoužil na nápravu stavu zbylých koní a při ponechání zmíněných březích klisen by nejpozději do tří let byl stav naprosto stejný (mnoho koní a špatná péče).

Papoušci žijí stejně jako koníci - bez dostatku kvalitního jídla a vody, v malém prostoru a čekají na to, kdo si je koupí a vysvobodí je.

Tato zoufalá situace spojila již tři dobročinné organizace - připojte se k nám…

V současnou chvíli je již zajištěn sponzor na převoz koníků, ubytování pro koníky v útulku pro staré a týrané koně vedeném paní Blankou Filipovou, www.soszivotprokone.wz.cz, Nadační fond U-INVEST, www.stromradosti.cz a Pražský spolek ochránců zvířat, www.psoz.cz, asistující při této záchraně a komunikaci s úřady, na kterých závisí odebrání všech zvířat tomuto ,,chovateli".

Majitel však odmítá přiznat jakékoli pochybení a koně je ochoten prodat minimálně za jateční cenu, kterou si stanovil ve výši 40 Kč za kilogram - při 12 koních s hmotností okolo 250 kg se tak dostáváme k částce 120 000 Kč. Co je nejdůležitější - odmítá prodat březí klisny, protože ty, pokud porodí a hříbě neuhyne, představují další penízky na stavbu jeho domu… PSOZ - poníci 3

Jestli se ptáte, jak pomoci, odpověď není jednoduchá.

Pro koníky i ptáčky je nutné krmení a zdravotní ošetření - z toho plyne, že nejlepším darem by bylo krmení, stelivo a peněžní prostředky na úhradu léků a zvěrolékařů. Pan "chovatel" ovšem finanční nouzí netrpí, ale rozhodně nic z výše uvedeného svým svěřencům neposkytne. Jedinou záchranou pro zvířata v jeho "péči" je dostat je pryč. To může ovšem navrhnout pouze příslušný inspektor okresní veterinární správy příslušného kraje.

A ten to velmi pravděpodobně nenavrhne, protože v jeho očích bude vše OK. (Letité zkušenosti v podobných případech mluví samy za sebe.) Takže pomoc může být dvojí: soustředěný tlak na okresní veterinární správu v Kladně a rozsáhlá mediální ostuda "chovatele" MVDr. Zbyňka Šmahela za jeho chování vůči zvířatům.

Podrobné informace najdete na všech zmíněných internetových adresách nebo na telefonním čísle 777 106 178.

Děkujeme Vám a popřejme společně úspěch této záchraně.

 

Eva Vrbová, Pražský spolek ochránců zvířat