30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

KOČKY: Kde kočky lehávají

Máme tři kočky – Rusty (9), Woody (8) a Ginger (5). Užívají si vnitřek domu, stejně jako oplocenou zahradu. Jakmile padne tma, musí dovnitř a v domě spí. Každá kočka je jiná vzhledem i chováním a každá má v domě svá oblíbená místa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Stanovský 13.7.2021 10:15

My, když jdeme ven, kočky vyženeme na zahradu. Nevadí jim to a ještě si můžou ulovit něco na svačinu. Tuhle bylo na verandě zelené peří.

E. Zvolánková 13.7.2021 10:22

Tohle jediné mi na domácích kočkách opravdu vadí, že z "nudy" likvidují zpěvné ptactvo. U nás na zahradě přímo před našima očima kocour ze sousedství zabil mladého strakapouda, co k nám přilétl na krmítko. Dost mě štve, že k nám ten kocour často leze a vyloženě tam ty ptáčky vyhlíží. Jak ráda bych pustila dozadu psa, aby to ohlídal a kocour tam nelezl, jenomže to bych tam pak nemohla ani nic pěstovat. Takže pokud tam nejsem i já, pes dozadu nesmí;-( Kočkám to bohužel nikdo nezakáže, a tak často nacházím oškubaná peříčka a nezřídka i ubohého utahaného ptáčka, kterého ty kočky ani nesežerou, jen "pro zábavu" utahají. Já vím, že lovecký instinkt šelmy člověk neodbourá, ale pokud bych byla majitelem kočky, dělala bych to jako Marička a raději je, jdu-li, pryč zavírala doma.

A. Alimo 13.7.2021 12:34

Kočka je lovec Evi, s tím nic moc nenaděláš. Abych Čerťu naháněla a zavírala doma, když stejně vím houby, kde je a co tam vyvádí, když my jsme doma, nemá smysl. Taky sem tam něco uloví a přijde se pochlubit, ale jak říkám, je to lovec a na nějaké "fuj" mi kašle.

M. Stanovský 13.7.2021 12:44

Říká se, že kočky zlikvidují jen nemocné vtáky. No nevím, ale už jsem viděl našeho kocoura prohučet ořešákem zeshora až na zem, protože mu ten fógl frnknul.

S tím nic asi dělat nejde. Pokud se někomu nelíbí, že kočka domácí je možná největší predátor naší krajiny, holt je nemá chovat, nebo je musí zavírat doma.

Na krmítko se k nám kočky nedostanou, po dvoumetrové nerezové tyči se ještě šplhat nenaučily.

Kdysi jsme měli ještě jedno velké, tam se kočičák dostal, bylo legrační ho vidět, jak sedí vedle hromádky zrní a čeká, jestli něco nepřiletí. Po týdnu ho to přestalo bavit. Asi jsou myšáci na poli snadnější kořist.

E. Zvolánková 13.7.2021 13:25

Já mám krmítka na stromech a visí dolů tak, že by s tím, podle mě kočka měla problém, jenomže zrovna ten incident, co jsme viděli, se odehrál tak, že strakapoud si odkloval z ptačího koláče kus, spadl mu na zem, on si pro něj slétl a ještě než vůbec přistál na zemi, "odnikud" po něm najednou skočil ten kocour a sejmul ho...vůbec jsme nevěděli, kde ten chlupáč byl schovaný8-o Paradox je, že tento kocour patří rodině, která podporuje různé přírodní projekty, různě přispívají na ohroženou zvěř, , psa mají z útulku, jejich 13letý syn je vášnivý ornitolog. Ale holt asi máte všichni pravdu. Je-li kočka venku, nikdo ji neuhlídá. A já zas nejsem ten, kdo by po nich "házel botama" nebo nedejbože střílel (jako jeden magor u nás na chalupě), takže se vždycky omezím jen na "kššc, mazej domu".

M. Crossette 13.7.2021 19:08

Na zahradě nám hnízdí dost ptáků, ale - jak už jsem někde kdysi psala - máme kmeny všech stromů volně obtočené "asi půl až metr dlouhými sukničkami" z pletiva nahoře stočenými do obloučku směrem dolu. Lehoučké veverky pletivo snadno podlezou nebo přelezou, Suknička jse výš, než kočky doskočí (takže nad ni nedoskočí) a i kdyby se zachytily, plandání pletiva se jim nelíbí a hlavou narazí do toho oblouku. Zabránit kočkám před šplháním bylo jednak kvůli ptákům, ale i proto, že větve cedrů přesahují k sousedům a nechtěli jsme, aby tak po nich kočky za zahrady utekly. Tedy takhle to bylo ze začátku, všechny kočky (i ty dřívější) pokusy dost rychle vzdaly, teď už kmenům stromů vůbec nevěnují pozornost . A když už mají chuť šplnat po větvích, tak lezou na keř cesmíny a dva další nízké keře, vnitřně zahrady, kde ptáci nehnízdí, tak tam není pletivo.

Z. Jenny 13.7.2021 9:22

Maričko, díky za bezva fotodokumentaci,moc hezké. Je vidět,že se kočindám u Vás daří nadmíru dobře. Jsou to prostě Krasavy. Jinak u nás je to stejné,jako všude,pelíšek,kam se podívám, věčně obsazený gauč,pokrytý dekou, křeslo taky, takže mi zbývá jen snídaňová a počítačová židle. Večer zadám povel"jdeme spinkat" první letí kocour a za ním dupou psice,pak to někam všechno zalehne, co nejbíž ke mně a jakmile usnu,nasáčkují se ještě blíž,tak aby moje poloha byla co nejnepohdlnější.;-D No, jak říká níže Eva, co bychom pro ně neudělali. ;-DR^V

E. Zvolánková 13.7.2021 10:17

Tohle obdivuju a zároveň mi to hlava moc nebere, kolik lidí je ochotno obětovat kvalitu svého spánku kvůli svým miláčkům. Všechny své psi jsem milovala a miluju, ale do postele jsem si nikdy žádného nebrala a i kočku jsem z ní kdysi "vyhazovala" do jejího pelíšku, který měla vedle postele. (To, že jsem ji pokaždé ráno našla skoro na hlavě, už byla věc druhá). Nicméně já bych se prostě se zvířetem v posteli nevyspala. Skoro 3 roky jsem tam měla dceru, ale to je trochu něco jiného a musím říci, že pohodlné už to po tom jejím 2. roce života taky nebylo;-D;-D Strašně se mi tenkrát ulevilo, když si zvykla na svou vlastní postýlku a všechny psy jsme vždy učila na jejich místo, které bylo v domě vždy jen jedno, a které se naučili nejen respektovat, ale i mít rádi a považovat ho za své bezpečné místo. A povel "spinkej" máme taky. Říkám ho jen večer, když už se opravdu nic dít nebude, takže Eda ví, že po "spinkej" už je to jen se svalit do pelechu a o nic se nesnažit, (max. pustit ven čůrat). Dveřníka ale v noci často nemusím dělat vůbec. Jednou mi to "spinkej" ale nějak uteklo odpoledne a Eda na mě hodil takový pohled, že jsem si to hned uvědomila a musela se smát.

Z. Jenny 13.7.2021 10:32

No, já když se potom v noci proberu,tak to všechno vylifruju a je to! Kocour mi pak buší na dveře, mlásknu do dveří polštářem a je klid.;-D;-D

E. Zvolánková 13.7.2021 11:43

šmarjá taková hrubka...fuj...samozřejmě psy jsem milovala, nikoli psi8-o

M. Crossette 13.7.2021 19:17

Jenny děkuji. No u nás si s oblibou Woody zabere i tu počítačovou židli a je pak nutné si přisunout jinou :-) Večer jsou v obýváku s námi všechny tři kočky. Když jeden z nás třeba musí jít na záchod či tak, kočky na to nereagují. Ale jakmile choť vyplne TV všechny se zvednou - povel k odchodu a do hajan.:-)

E. Zvolánková 13.7.2021 7:36

Krásný den všem přeji, Maričko, díky za milé kočičí povídání a super fotodokumentaci. Kočka v knize mě rozesmála;-D. To je vlastní hodně mazlíčkům, být všude tam, kde to jejich páneček zrovna nejméně potřebuje;-D;-D;-D. Řešení Tvého muže je výborné, mít pro jistotu rozečtené dvě knížkyR^ Mně přesně tohle dělal Eda na chalupě. Kdykoli jsem si sedla s knihou (což bylo tedy málokdy, neb nebyl čas), hned jsem měla před sebou psa v jeho klasické pozici panáčkujícího zajíce, jeho tlapy na kolenou a ideálně aspoň jednu v té knize....obvykle i tu fousatou hubu, když se krátce předtím byl napít...Začínám ho podezřívat, že to dělá naschvál...vždycky si namočí hubu a pak si ty fousy jde o někoho utřít;-D

M. Crossette 13.7.2021 19:22

Evo děkuji. Choti Rusty zalehne knihu, mě zase Woody klávesnici u PC:-). No také ji nemohu odehnat, tak si jí přesunu stranou jak nejdál to jde - buď abych mohla dopsat co mám zrovna načatého, nebo aby mi kočka tlakem na klávesnici počíčtač "nesplašila" nebo nevypnula (oboje už se stalo).

J. Fialová 13.7.2021 7:16

Maričko, dělat dveřníky byste nemuseli :-)

https://1url.cz/UKBHe

Dvířka pro kočky do dveří - dvířka se 4 polohami (ven / dovnitř / ven i dovnitř / uzamčené). "Jsou vybavena kartáčovým těsněním a magnetickým uzávěrem, který zabraňuje průvanu i dešti. Uzávěr je dostatečně pevný aby odolal poryvům větru, ale umožňuje zvířeti otevření bez jakékoli námahy."

E. Žampachová 13.7.2021 8:57

Ano, psí dvířka jsou u nás nezbytností, jinak bych na naše děvěnky musela dveřníka najmout, nebo se nehnout od dveří. Máme s nimi skvělé zkušenosti.

A. Alimo 13.7.2021 15:39

Psí a kočičí dvířka jsou můj sen. ale neuskutečnitelnej. Za a) nemíním "ničit" dveře za 45 tisíc jakýmikoliv dvířky - a pro psa by musely být sakra velké, protože si stejně myslím, že by jimi táhlo a nejsem si jistá, že by se to naši senioři naučili. A za b) udělat dvířka do zdi jaksi nelze, je to starý napůl kamenný dům, má zdi široké cca 50 cm. Barák teda bourat nebudu, tak holt dělám dveřníka;-D

Z. Yga 13.7.2021 16:17

Kočičí dvířka jsou jistě fajn a kočka se jimi naučí chodit, né že ne, ale... když stejnak se nejlíp prochází dveřmi, které otevře vlastní dveřník ;-D;-D!

M. Crossette 13.7.2021 19:35

Jako, bohužel vsadit taková dvířka do šoupacích dveří nejde. Oba díly jsou těsně u sebe s dvířky by se nedaly odšoupnout. A navíc ty co vedou z domu na verandu jdou myšelné jako "venkovní dveře", tedy z velice pevného, tlustého a těžkého skla - řezat do nich nelze. A jak píše YGa, my sice brbláme, ale dveřníky děláme docela rádi, je to kontakt navíc s kočkami, protože s nimi vždy prohodíme pár slov (sice něco jako "sakra, už zase chceš ven, vždyť jsi před chvilkou přišla", ale ty dveře jim otevřeme :-))

M. Crossette 13.7.2021 19:36

Ne "jako", ale Jarko - pardon.

Z. Xerxová 13.7.2021 6:23

hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

áno, pelíšků a jiných oblíbených míst k lenošení musí být dostatek. NIght má skoro v každé místnosti měkké poleženíčko, občas my chodíme přes pelech a musíme si dávat pozor, abychom se nepřerazili... Ale co by člověk pro broučky rozcapené neudělal ;-)

E. Žampachová 13.7.2021 9:01

Momentálně máme obývák jedno velké psí ležení, koberec jsme kvůli Laudii srolovali. Ale už je čistotná, takže hrozí jen, že se přerazíme, ne že do něčeho šlápneme. Jinak slalom mezi 4 psy v noci potmě, rozespalá, to fakt není jednoduché ;-D a všichni chtějí spát blízko, to znamená většina na podlaze poměrně malé loýnice. No jak říká Xerxová, co bycom prot ně neudělali.

J. Fialová 13.7.2021 9:40

Po několikerém nočním přeražení se mám vyřešeno: vedle postele v noci parkuje wc křeslo pro seniory ;-D

E. Žampachová 13.7.2021 14:50

Já se už naučila mezi nimi kličkovat a křeslo nemám. Ale dík za inspiraci, možná na něj dojde ;-D

M. Crossette 13.7.2021 19:42

No je rozdíl ve velikostí pelíšků ;-D Však je to vidět na fotce s modrou matrací - přesná velikost pro Najtíka, pro kočky dva pelíšky a místa kolem stále dost :)