26.1.2021 | Svátek má Zora


KOČKY: Jak se koupe Bubák

25.1.2010

O naháčích a sphynxech jsem toho mnoho nastudovala, nezbytné informace se dozvěděla od zkušených chovatelů a praxi jsem získala hlavně ze soužití s našimi zvířátky. Nutno podotknout, že na péči o ně nejsem sama, protože pomáhá celá rodina. Bláža - jak se koupe Bubík 1

Všeobecně se dá říci, že naháči mají rychlejší metabolismus kvůli udržení tělesné teploty a tudíž větší potřebu přísunu potravy. Náš čínský chocholatý pes Krejg by mohl jíst celý den. Naštěstí je to všežravec a nepohrdne ani zeleninou či ovocem. Srovnám-li spotřebu jídla ruské modré kočky Mařenky a sphynxe Bubíčka, tak Bubby jasně vede. S tím také souvisí velikost výsledného produktu trávení; v kočičím záchůdku je na první pohled jasné, kdo to byl. Když je větší příjem, je také větší vydání.

Dalo by se také říci, že naháči jsou poměrně pohybově aktivní a velmi přítulní mazlové. A také potřebují péči. Mařenku stačí vyčesat, občas zkrátit drápky. Krejgovi nutno tak jednou za měsíc koupelí očistit kůži a uvolnit póry, v zimě i méně často a promazat kůži nejlépe olivovým olejem. Bubíčka je také nutné vykoupat v intervalu 2-3 týdnů. Jenomže na rozdíl od naháče psa se kočka sphynx koupe proto, abychom jí zbavili kožního mazu.

Není to nijak dramatické, nepředstavujte si umaštěnou kočku. Chlupaté kočky totiž kožní maz absorbují do srsti, ale sphynxové srst nemají. No a na tu mastnější kůži se nachytá běžná domácí špína, kdežto chlupaté kočky jí vyklepou či vylížou ze srsti. On se i sphynx olizuje a jak! Při svém důkladném mytí zvládne často umýt i nás svým drsným jazykem. A netrpí na bezoáry. Jenže to kočičí mytí nestačí.Bláža - jak se koupe Bubík 2

Tolik teorie. A jak to vypadá v praxi?

Protože kočky sphynx produkují více mazu, projevuje se to tím, že se rychleji ušpiní zejména na krku a břiše, maz jim ulpívá u lůžek drápků a dost mazu se tvoří v uších. Veterinář neznalý tohoto jevu se může domnívat, podívá-li se do ucha sphynxe, že má svrab, ale je to jen nadbytek ušního mazu. Pro jeho lepší uvolnění je dobré nakapat do uší kapky Otipur, které spolehlivě hutnější maz rozpustí.

Pokud bychom se pokusili vykoupat Mařenku, se zlou bychom se potázali! Bubíček je na koupání zvyklý a tak to není problém. Někteří sphynxové se na koupání vyloženě těší, Bubíček to prostě nějak přetrpí.

Nejlepší je napustit vanu teplou vodou a nechat Bubíčka ve vaně chvíli pochodovat. Tím se odmočí drápky a mokrým ubrouskem pak jdou lehce setřít. Na odmaštění kůže používáme jemnou houbu a tuhé mýdlo bez konzervačních látek. Po koupeli stačí jen osušit jemným ručníkem, vyčistit vlhčenými ubrousky drápky od mazu, zkrátit kleštičkami a vyčistit vatičkou uši, případně ještě uši dočistit vlhčeným ubrouskem. A je hotovo! A můžeme se mazlit s voňavým semišáčkem :) Fotodokumentace z koupání je zde

Je tomu již rok a dva měsíce, co přišel do naší smečky Bubíček. Tehdy mu byl rok a půl. I přes počáteční obavy mužské části rodiny se stal miláčkem a mazlíkem všech. Mařenka sice protestovala nejdéle, ale i ta si nakonec dala říci, když zjistila, jaká legrace je hrát si s ním na honěnou. Mnohdy se k té honičce přidá i Krejg a to je pak slušný dusot. Bláža - jak se koupe Bubík 3

Povahově je Bubby velmi mírumilovné a důvěřivé stvoření, rád nám lehává na klíně za mocného předení a oducávání hlavou. K návštěvám je ostražitější, ale po chvíli okoukávání se nechá hladit. Jajka byla dokonce první "cizí" návštěva, u které se dal při hlazení do hlasitého předení. Bubby přiběhne na zavolání, je zvědavý a je to sběratel. Pod sedačkou v obýváku si založil sbírku propisek, lžiček, papírků, plyšových myší a dalších pokladů.

Nejraději spí ve své kočičí kukani, které říkáme garáž. Bubby garážuje rád. Pod peřinou s námi spí jen na chatě. To se pak můžeme všichni přetrhnout, aby dal přednost právě jednomu z nás. Tabletky na odčervení polyká naprosto bez problémů, prostě si jí nechá strčit do krku a je to. Bubíček je naše zlatíčko. Skvěle doplnil naší kočko-psí smečku.

Bláža - jak se koupe Bubík 4

Bláža