19.4.2021 | Svátek má Rostislav


PŘÍRODA: Kauza Medník

25.4.2019

Stav rezervace na tomto kopci je takový, že populace kandíku psího zubu je ohrožena a pomalu, ale jistě zaniká.

Je otázka proč.

Kandík

V pondělí jsem navštívil druhou lokalitu této rostliny v zámeckém parku v Letohradu, která naopak expanduje, a rostlin je zde tolik, že místy tvoří souvislý porost a vytlačují i trávu.

Rozdíly na obou lokalitách jsem shrnul do přiložené tabulky (přidal jsem i výsledky pozorování z několika zahrádek v Pikovicích, kde kandíky rostou).

Srovnávací tabulka k výskytu kandíku psího zubu, 2019

(Klikněte do tabulky pro zvětšení nebo sem pro ještě větší náhled přímo na Rajčeti)

Takže si to shrneme:

Na Medníku je mnohem méně slunce, půda je kyselá a chudá na minerály. Na zahrádkách i v zámeckém parku mají rostliny dost světla i živin a je to na nich vidět. v Letohradě se porost kandíků rozšiřuje do louky, rostlin je tam hodně přes tisícovku a místy tvoří souvislý porost, vytlačující úspěšně i odolnou trávu. Devadesát procent rostlin kvete a tvoří semena; zřejmě je k dispozici dostatek opylovačů.

Kandík

Kandík není nijak náročný na pěstování a péči. Pokud jej vysadíme na záhonek či do skalky a neuděláme nějakou zásadní školáckou chybu, dobře poroste i pokvete a časem se bude i množit. Je velká škoda a zásadní chyba, že tyto nádherné rostliny nelze koupit a pěstovat doma, jako sněženky nebo bledule. V obou případech tyto rostliny na zahradách nejen přežívají, ale vracejí se zpět do přírody a to i na místa, kde se běžně nevyskytují, takže bledule lze najít na divokých skládkách zahradních výhrabků např. v lese u Řitky nebo na řadě míst v údolí Bojovského potoka.

V ČR prakticky nenajdeme vesnici nebo město, kde by aspoň na jedné zahrádce sněženky nebo bledule nebyly, a už jsem na několika místech viděl (předzahrádka v Kroučové) i vzácnou bleduli letní. Rostla si tam na záhonku před domem přímo na ulici a evidentně se jí tam líbilo. Takže pokud chceme kandíky, ale i jiné vzácné rostliny, u kterých to jde, zachránit, měly by být zavedeny do kultury a být v prodeji ve vybraných zahradnických závodech, samozřejmě za takových opatření, aby jejich pěstování bylo pod kontrolou.

Foto: Krakonoš. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do pěkné fotogalerie.

Krakonoš Neviditelný pes


Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...