19.9.2021 | Svátek má Zita


AUSTRÁLIE: Krajina velkých větrů.

13.10.2020

Jaro bývá v Klokánii zpravidla obdobím velkých větrů. Od srpna někdy až do listopadu se periodicky vytváří hluboké tlakové níže mezi Austrálií a Novým Zélandem a ty umožňují antarktickému vzduchu ženoucímu se přes Jižní oceán vytvořit iluzi zimy.

Jarní proudění od Antarktidy

Jarní proudění od Antarktidy

U nás v Modrých horách spadnou teploty k 7 °C, aby výše v kopcích bylo i -1 °C. Vichr duje rychlostí mnohdy i přes 100 km/hod a tak je o zábavu postaráno. Sem tam upadne nějaká větší větev a nebo hned i celý strom. Pokud v buši, tak se nic neděje, pokud mezi domečky, tak tyto, venku zaparkovaná auta a dráty vedení elektrické energie doznávají výrazných změn. Ještě že nám domeček jede na solar a na baterii, která v případě přerušení dodávky proudu ze sítě zaskočí a v domečku nic nepoznáme.

Tentokrát vše začalo nenápadně v pátek 25. září. Ještě kolem třetí hodiny odpoledne bylo krásně, slunečno, modro, klid a kolem 20 °C. Podobně jako před bitvou a nebo před bouří, kdy se čeká na první výstřel a nebo záblesk blesku s náležitým zahřměním. Asi kolem půl čtvrté ze zvedl jihozápadní ledový vichr, který přihnal řídká mračna. Ve vyšších polohách a více od nás na jih dokonce padal sníh, ve Sněžných horách něco přes 10 cm a dnes má ještě připadnout. Sněžilo i na „naší“ vysočině v okolí Oberonu a Bathurstu, jak je vidět na obrázku.

Jaro v okolí Oberonu a Bathurstu, Austrálie

Takové změny v počasí nám spolehlivě hlásí všelijaké tělesné bolístky, které jsou v předpovědi změn přesnější než místní meteorologická služba. Před pár dny nám přes den vyskočily teploty k 30 °C, abychom tento víkend klepali kosu.

Dnes ráno v buši, když o 5:50 vylézalo sluníčko, tak Maxovi funělo pod kožich a musel si dávat pozor, aby ho poryv větru nesfoukl s cesty. Moc se mu to nelíbilo a velice brzy se obrátil na cestu do domečku, ve kterém nefouká. Jeho pohled mě říkal: „Nésu přece blbé, eště na mě spadne strom a co pak?“ „Jedině zakopat,“ zní moje odpověď.

Psáno 27/9/2020. Foto: archiv George ŠvehlaTURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy
TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy

Chcete mít vytřeno raz dva? Přejděte na TURBO! Otestujte s eMiminem třásňový mop s mikrovlákny Vileda TURBO. Nový mop čeká na 10 z vás.


KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více...
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !