19.4.2021 | Svátek má Rostislav


PSI: Night plánuje dovolenou

10.12.2018

Co s dlouhými večery?? Ideální čas na plánování dovolené. A protože se mě víc lidí ptalo, jak hledám pro naše cesty po Evropě ubytování a kde sháním informace a inspiraci… tak tedy stručný „návod“ tak říkajíc v přímém přenosu.

První postupový cíl je dohodnout se, kam to bude. Pepa navrhnul Francii, nějaký kus, který vůbec neznáme. Takže odpadá Burgundsko, Bretaň, Provence a Azurové pobřeží. Chvíli koukám do mapy, vygooglím si pár obrázků a je jasno – bude to Francouzské středohoří – Massif Central (doporučuji vygooglit si pár obrázků…).

Po stanovení termínu (chceme jaro, nechceme do toho volno kolem Velikonočních svátků) následuje náročný úkol, najít vhodné ubytování. Podmínky jsou jasné – musí ubytovat psa (bacha, někde bývá velikostní omezení, časté bývá omezení na jednoho psa), chceme samostatný objekt raději někde na samotě (to bývá levnější a máme rádi klidná místa bez davů), už jsme pohodlní – takže teplá voda, možnost topení, vybavená kuchyňka a lednička je samozřejmostí.

V létě u moře mi vyhovuje oplocený pozemek (aby mohl psík relaxovat bez omezení), na „poznávačkách“ je mi to jedno – pes bude rád, když se bude moct po návratu natáhnout na pelech. A tak jen koukám, kde jsou nejbližší stavení a kde je jaká zástavba (a silnice a železnice...). Ještě poznamenám, že vybrané místo okouknu na fotomapách, přečtu dostupné recenze – prostě chvíli tomu věnuji. Máme kliku, ještě se nám nestalo, že bychom byli nespokojení. Ale taky nejsme přehnaně nároční a vůbec nám nevadí starší vybavení – naopak, řada starých domečků má úžasné kouzlo.

Standardně volím Interhome.cz. Má to české prostředí, máme to mnohokrát vyzkoušené. Prostě zadám oblast, termín, podmínky (samostatný objekt, pes)… ukaž výsledky na mapě… a zrada. Provence má možností mocmoc, ale tahle oblast je domkoprázdná. Zkusím Avander.cz (má větší nabídku zprostředkovatelů) a taky nic. Až booking.com (už dávno nedělá jen hotely) má nabídku větší.

No a jedno ubytování mě zaujme. Je dražší než jindy, ale je hodně osobité. Kamenná odsvěcená kaplička uprostřed pastvin, kus od statku (a penzionu) majitelů v málo zalidněné krajině na jih od Le Massegros. Místní silnička je na dosah, dálnice nedaleko, a je to zhruba uprostřed kraje, který chceme prozkoumat. Rezervujeme raději dřív, s velkým psem těch vhodných míst zase tolik není. Až dodatečně jsem zjistila, že mají odkaz i na mapách.cz. Takže termín i místo by byly.

Následuje poměrně dlouhé období, kdy „si hraju“.

Plánování dovolené

Plánování dovolené

Vezmu průvodce Francií a pročtu vybrané kapitoly. A dělám si poznámky. A kreslím si mapku, kde si dělám kolečka, co vidět „musíme“, co by se vidět mělo, co nemá cenu (třeba překrásné krasové jeskyně – ale prohlídka na dvě hodiny pro nás není, to Night v autě by byl chudák – na pár minut ho tam klidně nechám, ale dlouho ne).

Pak kouknu na „mapku“ – co by se dalo zvládnout v rámci jednoho dne, co je bokem a nevejde se. Případně co změnit, aby se vešlo. Googlovské mapy mají fotky. A tak při velkém zvětšení „projíždím“ cestu a zjišťuji, kde je krásný kostel, kde peřej, vodopád, skalní město... A měním a prohazuji a doplňuji a škrtám.

Pepa rád historii a památky. Gotiky si moc neužije – většina památek zde je ještě starší – skoro všude jsou obří „hromady kamení“ – románské kostely, baziliky, opatství. Já ráda kamení ještě starší – a zdá se, že dolmenů a menhirů si užiji. Však na webu megalitických památek jsou jich v okolí stovky, jeden by měl být i v pěším dosahu.

No a oba (vlastně všichni tři) rádi chodíme. A Central Massif jsou hlavně hory. A mapy.cz fungují i tady – i se značenými turistickými trasami, parkovišti, zdroji pitné vody. Cílem by měly být slavné vrcholy Puy de Dome, Puy Mary, Mont Lozere a Mont Aigoual i skalní města Bois de Paiolive či Chaos de Montpellier-le-Vieux (nakoukněte na fotky, nevypadá to špatně).

Všechny tyto vrcholy jsou snadno dostupné (na některé lze autem dorazit až nahoru), všude se dá vyrazit na dlouhou túru a nebo jen nakouknout. Bude záležet na náladě, kondici a taky na počasí. Místní silničky se často klikatí v hlubokých údolích. Však také údolí řek Ardeche, Tarn, Lot, Jonte jsou turisticky vyhlášená (vygooglete si údolí těchto říček, údolí = Gorges)

Takže každý den bude v plánu protažení nohou na nějaké té horské procházce, trocha té větší kultury (například opatství Conques, jindy katedrála v Mende, či templářská vesnička La Couvertoirade...) a na další drobná zastavení dojde cestou. Silniček je v oblasti hodně, takže nehrozí, že by se trasa opakovala (třeba na rozdíl od skotské Vysočiny, kde je síť silnic velmi řídká).

Ještě spousta cílů se změní, vždycky mám nakonec v zásobě víc míst, než se dá zvládnout. Něco se vynechá, něco nahradí. Výlety se budou přehazovat podle potřeby – kratší, delší... některým špatné počasí až tak vadit nebude, jiné budeme odkládat na sluníčko... a to pak třeba stejně svítit nebude.

Hodně věcí bude jinak, než ukazuje virtuální realita. Parkoviště se zavře nebo udělá jinde. Bude probíhat místní masová akce (teď mě napadlo, kdy a kudy se jede Tour de France?), bude uzávěra silnic, mostů, katedrála bude v lešení... prostě stejně se bude improvizovat.

Štěstí přeje připraveným – a u dovolených to taky platí. Jak to dopadlo, to si řekneme za pět měsíců :o)

Xerxová Neviditelný pes