5.5.2024 | Svátek má Klaudie


PTÁCI: Ptačí řeč (co to ten pták říká?)

8.2.2022

O ptácích na naší zahradě jsem už jednou psala tady na tomto odkazu.

Ze všech ptáků na naší zahradě tihle čtyři jsou nejhlasitější ptáčci-zpěváčci. Střízlík (house wren), kardinál (cardinal), drozd černohlavý (gray catbird – drozd kočičí) a drozdec mnohohlasý (mockingbird – slate-colored mockingbird). Pouze jeden z nich – catbird je stěhovavý. Přilétá brzy na jaře a odléta už koncem léta.

Střízlík (house wren), USA

Kardinál (cardinal), USA

Drozd černohlavý (gray catbird – drozd kočičí), USA

Drozdec mnohohlasý (mockingbird – slate-colored mockingbird), USA

Zbývající tři nám tu vyzpěvují celoročně a já se jejich zpěvům dosud marně snažím přiřadit správná slova. Podobně jako se říká, že hrdlička cukruje „cukrů, cukrů“, nebo že křepelka volá „pět peněz, pět peněz“.

Ze všech čtyř pěvců má drozd mnohohlasý (mockingbird) nejdelší výdrž. Zpívá nejhlasitěji, nejjasněji a jeho zpěv se nese hodně daleko. Dokáže sedět na jednom místě a bez přestávky zpívat klidně deset, dvacet i více minut. Má sadu několik různých trylků, které pravidelně opakuje. Nebo je prokládá ostrými hvízdavými tóny stále kolem dokola. Divím se, že neochraptí. Ptáci zřejmě tenhle problém nemají.

Mám jeho zpěv ráda, je to nejtypičtější zvuková kulisa jižanské přírody. Ve známé knížce od Harper Lee „Jako zabít ptáčka“ (To Kill a Mockingbird) se malá Scout Finch ptá Miss Maudie proč její tatínek Atticus říká, že zastřelit mockingbird je hřích (“Remember it’s a sin to kill a mockingbird“). A Miss Maudie odpovídá, že tatínek má pravdu, protože jeho jediné poslání je nám z plna hrdla zpívat pro radost(“Your father’s right,” she said. “Mockingbirds don’t do one thing but make music for us to enjoy… but sing their hearts out for us.“) Parafrázuji překlad, knížku jsem četla jen anglicky (a 3x jsme viděli divadelní představení, jednou dokonce za přítomnosti samotné autorky knihy).

Moje maminka k nám roky létala na dvouměsíční návštěvu. Moc ráda sedávala na zahradě a poslouchala ptačí zpěvy. A právě tohoto drozda si nahrála na celou délku magnetické pásky a odvezla domů. Prý aby si jeho zpěvem vyjasnila pochmurné dny v Praze. Přesně tak, jak ho zhodnotila Miss Maudie.

Zaujatá prací na zahradě, zpěv drozda už ani nevnímám. Asi jako časem přestanete vnímat hlasitý tikot nástěnných hodin. Něco jiného je, když si tam v klidu sednu a tenhle vytrvalý zpěvák mi nepřetržitě „mele“ nad hlavou. Někdy rovnou dva, každý na jiném konci zahrady a já se marně snažím trefit se do správného slova – „co že to říká“. V hlavě mi bzučí začáteční písmeno, či dvě, správné slovo skoro cítím na jazyku, ale ne a ne ho vyplivnout. Jistě to znáte třeba u něčího jména, na které si nemůžete vzpomenout. Bývá to až k zlosti. Za roky, co tu bydlíme, jsem v jeho zpěvu rozluštila zatím jen jedno jasné české slovo „tícho, tícho, tícho“. Jenže i tam slyším dlouhé „í“ takže pták „mluví“ spíše rusky než česky. V angličtině nejsem o nic úspěšnější, nejčastěji slyším jen volání „pretty, pretty, pretty“.

Druhý drozd – drozd šedohlavý (catbird) má podobné tóny jako mockingbird, jen jednotlivé „sady“ střídá rychleji. Často zpěv proloží krátkým „mňouknutím“, nebo jen samostatně mňouká. Podobně, jako u návratu rorýsů do komína, se každé jaro zaraduji, když se i tenhle drozd vrátí k nám. Nejprve ho v keřích jen zaslechnu, později i zahlédnu. Pak vysedává vysoko ve větvích, kde ho díky šedé barvě není snadné najít. Když si chci jeho zpěv nahrát, div si nevykroutím zakloněný krk, abych ho vůbec našla.

Střízlík a kardinál mají také hezké trylky, ale ani u nich se mi dosud nepodařilo trefit se jediným slovem, aby zapadlo do trylku (česky či anglicky). Nechcete to zkusit se mnou?

Bohužel v albu na rajčeti jsou teď u videí reklamy. Takže chápu, že k poslechu jednotlivých ptačích zpěvů je třeba extra trpělivost. Přesto byla bych ráda, kdybyste si pustili alespoň poslední dvě videa (č. 17 zde a č. 18 tady) s drozdem mnohohlasým. Nebo jen to poslední. Drozd je na něm skrytý ve větvích, ale je slyšet jeho hlavní směs trylků, tak jak se nějčastěji rozléhají po zahradě celý den. A právě na začátku se mi zdá, že téměř „mluví“. Třeba se někomu z vás povede jeho zpěv „přeložit“ a já si s ním budu moci konečně popovídat.

Foto: Marička Crossette. Další obrázky a videa si můžete prohlédnout přímo zde na Rajčeti.

Marička Crossette Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !