14.4.2021 | Svátek má Vincenc


ZANINY CESTY: Malované výměníky

30.12.2020

Žudro, taktéž žebračka, je klenutý přístavek používaný u vchodů do domů v lidovém stavitelství Moravského Slovácka a části Slovenska. Jeho boční strany tvoří oblé nebo hranolovité pilíře nesoucí nad sebou obloukovité překlenutí, které bývá shora pokryté střešními taškami nebo jinou ochranou proti povětrnostním podmínkám. Jeho účelem je ochrana vstupu do domu před nepříznivým počasím. Obvykle bývá zdobeno barevnými malovanými ornamenty s rostlinnými a lidovými motivy,“ praví zdroj všeho moudra, tedy Wikipedie.

Malované výměníky 1

Malované výměníky 1

Jak šel čas, lidová architektura se stávala cílem vlastivědných vycházek a krásno chodilo jinudy. V té době vznikala panelová sídliště a tam se ve většině případů nějaké estetické prožitky moc neřešily.

Malované výměníky 2

Malované výměníky 2

Ale lidé chtějí mít kolem sebe něco hezkého. A tak jsem u nás tuhle objevila malované výměníky.

Malované výměníky 3

Malované výměníky 3

Výměník na sídlišti je obvykle přízemní nevzhledná kostka umístěná někde mezi baráky. Jejím úkolem je distribuci tepla do ústředního topení a ohřev teplé vody. Pokud výměník tuhle úlohu plní, nikdo si jich nevšímá. Ponejvíce proto bývají oprýskané a vůbec životem unavené.

Malované výměníky 4

Malované výměníky 4

Před časem se to tu začalo měnit. Vlastně nevím, kdo to iniciuje (čti: platí) – tedy kromě dvou kousků, kde si poměrně neomaleně dělá reklamu nejmenovaná pražské energetická společnost.

Ale v ostatních případech to vypadá, že nějací nadaní sprejeři, ti, co dělají obrazy a jen tak nečmárají po nově omítnutých zdech, dostali zaplaceno, aby ty staré objekty nějak zkrášlili. Ponejvíce se to opravdu povedlo.

Malované výměníky 5

Malované výměníky 5

A tak tu máme cyklistu v zapadajícím slunci, mořské ryby a chobotnice a můj oblíbený maják (na ten se občas chodím dívat jen tak pro radost) a pak taky vodní hladinu plnou bublinek… už se těším, co bude dál, ještě je kde tvořit.

Foto: Zana

Zana Neviditelný pes


Advantage Consulting, s.r.o.
KOORDINÁTOR VÝROBY s AJ (55 - 75.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 55 000 - 75 000 Kč