8.12.2019 | Svátek má Květoslava


BTW: O skrytém atavizmu a bramborách

7.11.2005 22:57

V prvé řadě nás ničí stres. Už proto, že podmínka bojuj nebo uteč se dá v civilizovaném světě v plné míře uplatňovat jen zcela výjimečně. Jen si vezměte pár příkladů - protivný šéf, nacpané metro, nevycválaní potomci nebo daňové přiznání.

Organizmus nám velí udeř nebo zdrhni, a my musíme místo toho civilizovaně zůstávat a hovořit věci, jako: "Ano, vím, že to mělo být odevzdané do dneška, ale nedostal jsem podklady z... Ano, samozřejmě, je to moje chyba, velmi se omlouvám, už se to nestane..." zatímco něco v nás divoce mává rukama a řve: "A jak si ksakru myslíš, že jsem to měl bez toho udělat? Jako si to vycucat z prstu? Si to udělej sám, když seš tak chytrej!" Děláme si v duši dusno a to nám opravdu neprospívá.

Nebo s jídlem. Celý náš organizmus je nastaven tak, aby maximálně využíval dostupné zdroje a jak je to možné, dělal si i nějaké zásoby. Bezvadná věc v dobách, kdy nevíte, jestli po tom mamutovi, co tak skvěle chutnal, půjde v dohledné době kolem nějaký jeho masitý kamarád. A i kdyby šel, jestli bude ochoten nechat se sežrat hladovým humanoidem.

Dnes, v době nepřetržitě otevřených supermarketů a všelijakých fast foodů, máme problém opačný. Člověk má chuť si mlsnout tohle, sem tam neodolá tomuhle a doktoři hned křičí něco o obezitě a vysoké hladině cholesterolu, čímž lidem poměrně úspěšně kazí jeden z těch opravdu existenciálních lidských prožitků.

Dalším z atavistických sklonů našeho rodu, který propuká právě s podzimem, je shánění zásob na zimu. Veverky završují honbu za oříšky, myši se nám stěhují do domů a my... co my? Letité instinkty nám říkají, abychom se důkladně zabezpečili, zatímco nejnovější civilizační (poněkud cynické) návyky praví něco jako: "Proboha neblbni, v obchodě mají všechno a vůbec, kam to chceš vlastně dát?"

Já se každoročně zmítám mezi oběma krajnostmi. Jistým specifikem naší existence je fakt, že bydlíme na malé vesnici, takže super a hypermerkety nám (naštěstí) nerostou rovnou za humny. Takže plnění dvou velkých mrazáků, z nichž jeden je rezervován jenom na ovoce a zeleninu, považuji za samozřejmost. Ale stejně mám každý rok dobrý pocit z toho, že ze sousedova pole se k nám přestěhuje nejméně metrák báječných brambor, které, rozdělené podle odrůd, plní plastové přepravky velmi uspokojivým způsobem. Následuje pytel cibule, jablka, hrušky, ořechy... 

A já, navzdory jednadvacátému století a jeho technologiím, prožívám atavistické potěšení při pohledu na plnou spíž a dřevník nacpaný poleny. Zima může přijít.
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.