23.1.2021 | Svátek má Zdeněk


Diskuse k článku

BTW: O skrytém atavizmu a bramborách

Každou chvíli nám nějaká vědecká studie ukazuje, jak jako lidstvo doplácíme na to, že genetické programování lidského organizmu stále odpovídá spíš podmínkám z úsvitu dějin, než našim moderním potřebám.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Lucka 7.11.2005 15:06

ad vaření pro regiment

Nás je doma 5 - já, rodiče a dva bratři. Hlavně pánská část osazenstva se při jídle chová spíš jako africké kobylky, takže u nás se normálně vaří polévka do hrnce o objemu 6,5 litrů a vánoční bramborový salát se tomuto číslu také značně blíží (a po dvou!!! dnech po něm není ani slechu). Takže na vaření ve velkém jsem dost zvyklá...
Ale i tak jsem měla problém, když jsem chtěla uvařit krmení pro kočky paní Janouškové. Kolik toho může sníst 40 koček? Víc než naše rodinka? To snad ani není možné!!! Ale co když jo...?  Tak jsem holt koupila něco přes 2 kg kuřat (vč. kostí), kilo mrkve a k tomu kilo rýže (v syrovém stavu). Po uvaření ubylo trochu z kuřete (kosti a kůže), mrkev zůstala skoro stejná, ale papiňák s rýží připomínal po otevření téměř hrnečku vař (k okraji chyběly asi 2 cm ). Tak jsem uvažovala, v čem to smíchám a hlavně, v čem to odvezu?!? Nakonec jsem našla náš největší hrnec (právě ten na salát), smíchala v něm půl rýže + půl mrkve + půl masa a přendala do našeho největšího papiňáku (cca 6 litrů). Totéž jsem udělala s druhou částí surovin a přidávala... Nebudu vás napínat - vyšlo to jen taktak  Kočenky toho za večerní krmení spořádaly asi půlku, takže jim zbyo ještě na druhý den
Zdena bez psa 8.11.2005 6:26

Re: ad vaření pro regiment

Budu za moudrou. Příště není nutné vyhazovat kůže. Jen sebrat tuk z vývaru. Čičiny, na rozdíl od psů, trochu tuku ve stravě běžně uvítají. (Já někde četla, že se jim jinak v těle neuplatní ze stravy některé vytamíny. Tuším A?) A jinak se říká, že (zejména touto dobou) baští kočky  a zejména kocouři víc, než střední psi.
Lucka 8.11.2005 9:04

Re: Re: ad vaření pro regiment

Já kůže nevyhodila - dostal je náš pesan... A kočkám jsem je nedala, protože si to pí. Janoušková nepřála.. Chtěla to mít dietní, aby to mohly dostat i průjmující koťata.
PetraK 7.11.2005 14:51

Nelyška

Poslední zprávy co mám, jsou celkem povzbudivé - snad, ale s tím jejím žraním je to ještě horší než to bylo dřív. My bychom tam měli jet za 14 dní na víkend, tak uvidím, jak holčina vypadá. Jen nevím jak to proběhne. Jet tam musíme, ale mám strach, aby Ešus neprovedl nějakou pitomost . To bude horor!
Kačer 7.11.2005 14:58

Re: Nelyška

Nelyšce přeji rychlou rekonvalescenci. Tetě Judy moc pomohlo, že jí tam přišlo každý víkend po její mrtvici přišlo otravovat vlezlé štěně. Navíc, pejsci poznají, když psímu kámošovi neni dobře, takže i naše potrhdílo pouze očuchalo marodku a pak šlo devastovat jejího plyšového sysla. Uvidíš, vždycky můžeš Ešuska nechat na zahradě, aby měla Nelynka klid. Doufám, že holčičce bude brzo úplně dobře :o)
Medvídek 7.11.2005 12:20

Re: víte vy mladší co je to tátoš?

Trabant ?
Zdena bez psa 7.11.2005 12:26

Re: Re: víte vy mladší co je to tátoš?

Néééé Medvídku, já jsem nemyslela jednu přezdívku "auta" = tisíc trsátek. Já myslela ten původní význam.
Medvídek 7.11.2005 12:28

Re: Re: Re: víte vy mladší co je to tátoš?

Pak mám dojem že je to kůň, ale na něm snad do Makra nejezdíte....?
Zdena bez psa 7.11.2005 12:31

Re: Re: Re: Re: víte vy mladší co je to tátoš?

To není OBYČEJNÝ kůň To je OŘ, nebo Pegas, nebo jiný bááááájný kůň. No a my tomu autínu tak říkáme, a on je potom na nás hodný a nenechá nás na holičkách .
Kanuk 7.11.2005 18:51

Re: Re: Re: Re: Re: víte vy mladší co je to tátoš?

Tátošík je (byl) okřídlený kůň. Vyskytoval se ve slovenské versi jedné z pohádek B. Němcové.
Zdena bez psa 8.11.2005 6:18

Re: Re: Re: Re: Re: Re: víte vy mladší co je to tátoš?

Pegas by snad měl taky plácat křídly?
Zdena bez psa 7.11.2005 12:12

Petro K.

Máš nějaké nové zprávy o Nelyšce???
Vave 7.11.2005 12:10

Jsem na tom jako Hela S.,

nemám pořádný sklep ani komoru a tak nemohu zálibně hledět, ale určitě bych hleděla, protože stejně jako Evka tak alespoň hledím na zásoby po nákupu, než to všude začne zít.
Milá PetroK., s bramborovým salátem to mám přesně tak, když ho dělám, je ho tak pět (během roku) šest (o vánocích) kilo, a my ho za víkend ve třech bez problémů sníme. Vlastně hůř jsme na tom o vánocích, protože to nás bývá pět. Tak uvažuju o tom, jestli nevezmu letos o pytlíček brambor víc ...
PetraK 7.11.2005 14:49

Vave

pytlík brambor se přece vždycky hodí. Co kdyby ty v tom prvním byly způlky špatný
Olga Kapková 7.11.2005 12:10

Hezký den přeji...

Mám problém, před 14 dny jsem Vám poslala nové povídání a vůbec netuším jestli jste ho dastala. Bylo to povídání o Besince.
 
Medvídek 7.11.2005 12:08

Re: že se v ní pavouk věší hlady

Jednou byl u mně na návštěvě kamarád se psem. Já šel do lednice pro víno, otevřel jsem lednici a ten drzý pes tam hned strčil čenich, chtěje zjistit zda u jinde než u nich doma se nacházejí v lednici poživatiny. To jste měla slyšet to žalostné, vyčítavé a znechucené ňafnutí když tam naprosto nic nenašel, kromě toho vína a pixly s marmoškou v rohu.
evka 7.11.2005 11:02

Medvídku

Já taky moc dobře vím, jak lednice zeje.Protože jak psala Heduš, čím větší nákup, tím rychleji se to (samo ) sežere.Takže naše lednice taky často zeje.Ikdyž my neříkáme, že zeje, my říkáme, že se v ní pavouk věší hlady
Zdena bez psa 7.11.2005 12:11

Re: Medvídku - Evko

Hláška o pavoukovi je přímo pedla. To se stane tím, že někdo chodí v noci koukat do lednice na polární záři. . Potom se vypaří i prošlé netučné podmáslí. My s kamarádkou máme jednou do měsíce orgie. Sebereme jejího "tátoše" (víte vy mladší co je to tátoš? ) a jedeme vyrabovat Makro. Ne, že bych na tom vydělala, protože si koupíme například celou štangli aidamu (no a na něj už čekají mí kloučkové vnoučkové. Oni jsou všichni Monty Jackové) a další položky, které půlíme - až třetíme. No a já to samozřejmě sponzoruji i pro rodinku dcery . Ze začátku nás to docela bavilo, ale teď to už přímo flákáme a přesně víme, co koupíme. Pamatuji se, že jednou před Vánocemi se kamarádka neznala a já už se notně nudila. Skončila jsem na manažerském křesle, které jsem hodinu testovala a četla jsem si digifotografování  a koukala na fotky Bárta. Jen tak mimochodem, dnes se rozvíjí přímo sladká diskuse na rodině a přátelích. Přímo zazářil Mr. Owkrop.
Hela S 7.11.2005 12:21

Re: Re: Medvídku - Evko

Tátoš = trsátka na kolečkách? Jediný bakelitový prototyp auta, který jezdil ... jůůůů kolik let to vlastně jezdilo? :-))))
Oteplovač 7.11.2005 18:16

Re: Re: Medvídku - Evko

No, co je tátoš, to vím úplně přesně. Je to šachová exofigurka užívaná ve skladatelském šachu. Chodí jako obyčejný jezdec (kůň) ale může skákat libovolně skoků ve směru, kterým skočil prvý (pokud nejsou místa dopadu obsazena). Ale proč ho sebou berete do makra, to fakt nevím.
Lenka 7.11.2005 10:57

Medvídku

jo, vím přesně jak lednice zeje :-))) u nás se v ní momentálně nachází asi dvě sklenice okurek ( nejím je, takže to zetí nijak neumenší ) pak tuším zbytek kečupu, dva kýble hořčice, kousek bábovky a jakési odporné víno v plastové lahvi, ze kterého si manžel míchá střik. A to jsem ještě koupili velikou lednici, aby to zetí řádně vyniklo.
Ty zásoby na zimu - znám, znám. Když jsme jako malí u babičky trhali jabka a ukládali je ve sklípku, připadala jsem si přesně stejně. Teď mám zase sklep, tak si říkám..že by :-)). A propos ty dřevěné špalky mě čekají taky, pač KONEČNĚ MÁME DOMA TOPENÍ!!!!
Medvídek 7.11.2005 12:04

Re: Medvídku

Lenko já mám v lednici momentálně jen k pití Cahor (Tebou kdysi mně doporučený) a něco jablek (asi dvě).
Lenka 7.11.2005 12:30

Re: Re: Medvídku

Jinými slovy: vitamíny a tekutiny - to nejdůležitější :-)))
Medvídek 7.11.2005 10:39

Já jsem asi nějakej vadnej

Naopak toho vždycky nakoupím málo a pak na mně zeje prázdná lednice.  Zeje. Víte vy všichni jak lednice zeje ? Nevíte, soudě podle toho co tu píšete.
Hela S 7.11.2005 10:14

Tak já jenom tiše závidím

toho sedláka vedle, co má skvělé brambory, tu cibuli, mrkev, jablka, hrušky a ořechy (mňam) vypěstované pěkně doma a postaru a hlavně prostor, kde se to dá všechno uložit. My máme místa dost, ale žádný prostor, který by připomínal sklep - tmavý, s konstantní chladnou teplotou, ideální na uložení brambor, ovoce, zeleniny na celou zimu. Takže nakupovat se musí méně a častěji, ačkoliv by mě taky těšilo naplnit bedýnky a zálibně se na ně koukat, jak mám na zimu vystaráno. :-)
Heduš 7.11.2005 9:57

jo jo

velký nákupy mám taky ráda, jenže ONO SE TO potom všechno sežere dvakrát tak rychleji než když se nakupuje málo, ale častěji :-(
evka 7.11.2005 9:50

Taky to znám

Velký nákup sice nesnáším, ale když už ho absolvuju a doma všechno vyrovnám do lednice a do skříněk, jsem pak schopná dlouhou dobu stát a zálibně na ty zásoby hledět.Fakt z toho mám takovej dobrej pocit.
PetraK 7.11.2005 9:44

tss u mě tyhle pocity bují velmi udatně

třebas takhle o Vánocích. Každý rok si svatosvatě slibuju, že toho salátu letos udělám méně, tak akorát a ne jako pro regiment vojáků. Jdu a statečně zakoupím pytlík nějakých hezkých brambor. Donesu je domů s uspokojivým pocitem, že jsem to letos ustála............... pak ovšem začnu podléhat lehké panice........."Co když těch brambor bude málo?? Co když se toho půlka vykrájí??? Aby nakonec toho salátu nebyl nedostatek , přece nemůžeme mít TOHO SALÁTU MÁÁÁLOOOOOO!!!!!!  Podlehnu a pádím koupit další pytlík  s tím, že tam z něj ještě radši pár brambor přihodím. Když to začnu házet do hrnce, přihodím dvě, tři brambory. To je málo, usoudí mozek a přihodím další......... další........další....... když to uvařím a nakrájím do mísy, zjistím, že se mi tam už krom brambor nic dalšího nevleze
Zdena bez psa 7.11.2005 10:29

Re: tss u mě tyhle pocity bují velmi udatně

Petro, zažila jsem životní etapu, kdy jsem dělala brsalát v dětské vaničce, stejně jako bramborák pro rodinu a přilehlé kamarády. Zadělávat se to dalo pouze rovnou rukama. Jo, a jednou k nám měl přijít kamarád (s pověstí že žere jako zájezd), milující chlupaté knedlíky se zelím a Moravskými vrabci. Pro nás (2+2děti) a kamaráda jsem zadělala na ty chlupatý knedle v míse o obsahu 5l. (neměla jsem víc než na ochutnání) On přišel před horu jídla a to co předvedl, mne odrazuje od každé žrací soutěže.
Heduš 7.11.2005 9:43

v poslední době

jsem jedla celkem hodně rajčat, mám je ráda, hezky s mozarellou a bazalkou - mňam. Tím hodně myslím, že jsem je konzumovala minimálně jednou denně, pak třeba rajčatovej salát k večeři.....prostě magor :-) během té doby se mi opravdu moc moc rozjely všechny ekzémy (samozřejmě to asi i bylo působením dalších faktorů), ale po přečtení tohoto článku je mi asi jasno. Většina těch mnou spápnutých rajčat byla původem ze Španělska. http://www.reflex.cz/Clanek21335.html Včra jsem si chtěla koupit čerstvou brokolici, byla krásná, zelená, hezky zabalená. Ze Španělska. Tak jsem ji hezky vrátila do regálu a koupila si mraženou Mochovskou, původem z Čech. Byla fajn a já mám dobrý pocit :-))