19.3.2024 | Svátek má Josef


BTW: O bezpečném psím setkávání

12.5.2009

Abychom předešli možným konfliktům, pokusila jsem se zopakovat pár pravidel, která bychom měli mít na zřeteli, ať už jsme na setkání "psí" nebo "nepsí":)) Jinak skvělý návod napsala už přede dvěma lety Xerxová. Samozřejmě neobjevuju nic nového, tím méně pro lidi, kteří jsou se svým psem zvyklí na hromadné akce. Ale přesto - troška opakování neuškodí a kdo ví, v diskuzi se může objevit plno přínosných postřehů. Takže chutě do toho:)) Dede - Norsko - Daník portrét

Co s sebou potřebuje pes:))

Dobře naladěného pánečka, který s sebou nezapomene vzít vedle jídla, vody, misky a nějaké formy pelíšku především:

Průkaz psa se záznamem o platném očkování proti vzteklině

Jakoukoliv identifikaci psa (určitě telefonní číslo!) připevněnou na obojku nebo postroji (pes může utéct, bude v cizím prostředí, ne každý hledá čip...)

Léky - pokud je pes musí pravidelně brát

Je-li pes nervák, zvažte, zda s sebou nevzít sáček Smecty (přípravek proti průjmu) a injekční stříkačku (bez jehly!:)) pro snadnou aplikaci. Vyplatí se i v případě, že vám miláček slupne něco, co by neměl a přijde na něj řídký případ s hustým běháním.

Sáčky na bobky

Krmení psů

Stále platí dohoda - NEKRMIT:))

Zúčastněným psům pamlsky v zásadě nenabízíme. Pokud máme neodolatelnou potřebu jim něco podstrčit, tak pouze po dohodě s pánečkem, který (více méně) ví, co ten den už psisko stačilo sníst, stejně jako ví, co dotyčné zvíře snáší a co už ne. Bolebřich, průjmy a zvracení nejsou příjemné pro nikoho, zkuste prosím vyjádřit svůj zájem, obdiv či náklonnost jiným způsobem:))

Další postřehy pro lidi psí i nepsí

Budou se setkávat psi všeho věku a prakticky všech velikostí, takže nás čeká přehlídka dominantního i submisivního chování. Je to fascinující divadlo, ale musí zůstat pod kontrolou. Nenechte svého dominantního psa, aby naskakováním nebo výhružkami obtěžoval jiné, bojínky uklidňujte a zabraňte jim ječet na ostatní. Když psi uvidí, že pro nás je vše jasné a pravidla jsou daná, bude to fungovat i mezi nimi.

Pozor na všechny formy žárlivosti!

Počítejte s tím, že někteří psi si hlídají své pány, nechtějí k němu pustit jiné psy, případně mají tendenci vyvolat rvačku se psem, kterého jeho pán pochválí. (Vzato z druhé strany - opatrně chvalte cizí psy, máte-li psího Othella:))

Dva psi, kteří se jednu chvíli bez problémů potkali, se mohou hodinu na to servat o fenu, kterou mezi tím jeden z nich začal považovat za svou (pozor, na tohle přivlastnění stačí chvilka hry, kdy se dáma pozornostem psího kavalíra výslovně nebrání:))

Většina psů si hlídá svůj prostor - proto pozor, přistupujete-li ke psu uvázanému u svého auta, deky, misky na vodu... je to nutné i v případě, že se k vám tentýž pes na jiném místě půl hodiny předtím přátelsky lísal:))

Respektujte upozornění majitele psa - ten zná svého miláčka nejlíp a obvykle pozná dřív než okolí, že má jeho chlupáč už něčeho plné zuby.

Počítejte se zkratovým jednáním svých psů a hlídejte možnost jejich útěku (vysmeknutí se z obojku apod). Ke zkratovému jednání přispívá nezvyklý ruch, příliš mnoho cizích psů, vzrušení z "lovu" při coursingu, cizí prostředí... Dede - Norsko - Kazan portrét

Ze stejných důvodů může i dobře vychovaný pes momentálně pozapomenout na dokonalé způsoby, takže zase je nutné přitvrdit v pozornosti.

Občas se psem vyjděte na procházku, vyveďte ho z ruchu, nechte ho si duševně odpočinout. Pokud si po v podvečer hodíte šlofíčka, pes to (většinou) přivítá a vděčně se připojí:)) Nezapomeňte, že obvykle pes přes den spoustu hodin prospí a přestože se bude bavit, spánek mu bude přece jen chybět. A z únavy nejsou nevrlí jen lidé:))

Poznámka pro lidi běžně nepsí

Pejsci nejsou jenom hezcí, elegantní či roztomilí. Někteří poněkud více sliní, jiní se zprasí byť by v místě byla jediná kaluž v prostoru pěti kilometrů čtverečných, prakticky všichni pouští chlupy, někteří radostně skáčou nebo olizují každého, kdo na ně přátelsky promluví, jiní mají ocas jako karabáč, takže projít vedle nadšeného psiska znamená koledovat si o modřinu. I poměrně malý rozběhnutý pes dokáže člověku podrazit nohy, o možných karambolech s většími psíky ani nemluvím. Mezi pánem a psem bude obvykle vodítko, ale pozor, nemusí být hned vidět a tak se dá snadno zakopnout.

Pozor na možné konflikty mezi dětmi a psy!

Spousta malérů vzniká kvůli nepochopení (na straně dítěte i psa) a z nepozornosti. Děti a psi k sobě přirozeně patří, ale při takhle velké akci je třeba ty malé nespustit z očí a ty větší poučit. Samozřejmostí je vždy kontrola ze strany majitele psa.

Prosím neberete to jako výhružky, takřka všem nehodám a nepříjemnostem se dá relativně snadno předejít. Ustrojte se jako do přírody, dětem vezměte pro jistotu víc náhradního oblečení a dávejte si trochu pozor. To by mělo dokonale stačit:))

Takže závěr zní: V zásadě lze většině potíží předejít vzájemnou ohleduplností. A když nám to funguje virtuálně, tak nevidím jediný důvod, proč bychom to neměli zvládnout v praxi:))

Dagmar Ruščáková