7.5.2024 | Svátek má Stanislav


BTW: Na holičkách aneb nordic walking očima začátečníka

27.9.2008

 
Nordic walking znamená řekněme sportovní chůzi, při které člověk používá hůlky podobným způsobem, jako když se chodí/ běhá na běžkách. Hůlky jsou lehké, skládací a pro pohyb na asfaltu a vůbec tvrdších površích jsou vybaveny mírně zešikmenými gumovými patkami, které změkčují odraz a zabraňují nepříjemnému klapání. Dede - Norsko - hůlky baťůžek a termoska
Tady v Norsku s nimi chodí prakticky každý, kdo zrovna z nějakého důvodu neběhá. Je to pohodlné, hezky se přitom rozhýbe celé tělo a prý se tímto způsobem příjemně hubne. No, tak tohle dobrozdání vám ještě dát nemůžu, ale doufat můžeme, že?
Moje cesta k trekovým hůlkám byla více méně nedobrovolná. Mnohokrát zraněné koleno mě začalo zlobit, párkrát ho poničila viróza a já jsem najednou začala mít problémy nikoliv už jen s lezením v divokém terénu, ale i s tak prostými výkony jako jsou chůze a použití spojkového pedálu (je to levé koleno:)). I dostala jsem všelijaké tabletky a mazání, plus doporučení chodit po měkkém a kolenu trochu pomáhat.
A potom jsme se ocitli v obchodě se sportovními potřebami, kde jsme sháněli boty. Prodavač byl ochotný, zasvěceně hovořil speciálních podrážkách i svršcích bot, když tu najednou prohodil – máme zrovna akci na trekové hůlky. Nechcete se podívat? No, šli jsme. Martin je už před rokem věnoval jako dárek svým rodičům a ti byli nadšeni. Tady v Norsku jsou skutečně běžné. No a měli tam za velmi slušné ceny opravdu pěkné hůlky!
Hm, zamyslela jsem se. Bolí mě koleno a za pár týdnů začne v Norsku zase několikaměsíční doba ledová. Co kdybychom...? Martin miluje sportování takřka každého druhu, takže byl také pro. Takže hůlky jsme měli a jakmile koncem srpna skončil zákaz volného běhání psů, začala jsem trénovat.
To co vám teď budu povídat, jsou subjektivní poznatky začátečníka – nikoliv návod:)) Jak jsem se dočetla na netu, tak by si měl správně člověk s hůlkami koupit i nějakou tu hodinu (od dvou do osmi!) s instruktorem, aby se všechno správně naučil. Takže já se učím takříkajíc za pochodu.
Úplně první dojmy: Kristepane, ty hůlky mně překážejí! A ta pitomá poutka – člověk z nich nevytáhne ruku, když chce fotit, podrbat psa, dát mu mlsotu, vytáhnout mobil... Ale chodí se s tím slušně – prostě jako čtyřnožec. Nic zvláštního na tom není, obzvlášť, když člověk umí jezdit na běžkách.  Dede - Norsko - výbava v autě
Po prvním týdnu: Po cestách s nevýznamným sklonem se s hůlkami chodí bezvadně, problém mám s chůzí z prudkého kopce – mám tendenci hůlky strkat před sebe, což je samozřejmě špatně. Na komplikovaných strmých stezkách, propletených kořeny stromů a prokládaných skalami hůlky nedovedu účinně použít – spíš o ně klopýtám. V hustém mlází nebo na uzounké pěšince ve vysokém borůvčí musím hůlky nosit v jedné ruce a prostě se proplést. Nevím, jestli je lepší chodit s gumovými patkami nebo bez nich – na tvrdších cestách jsou jednoznačně přínosem, v těžším terénu mají tendenci s patkami uklouznout, hrot by byl lepší.
V současné době: Na cestách vybrušuju styl, na stezkách jsem šikovnější a na skalách si už dovedu pomoct natolik, že se mi jde s hůlkami lépe než bez nich. Vyřešila jsem dilema s patkami – prostě jsem si spočítala, že na obvyklých trasách mám jen několik úseků, kde to s patkami klouže, takže je nesundávám a prostě si jen dávám víc pozor. Je to jednodušší:)) Také jsem si po získaných zkušenostech hůlky o něco zkrátila – lépe se mi s nimi teď chodí. Ruku z poutek v případě potřeby vytahuju bez problémů, spoustu věcí (včetně přidržení psa) zvládám s hůlkami zavěšenými na rukou.
Závěr: kdo chodí po vybraných cestách, které jsou cestami nikoliv stezkami a pěšinkami, nemůže mít problém. Chodí se rychle, pohodlně, skutečně se ulehčí kloubům, procvičí se ruce a posilují záda. Kdybych si volila cesty podle potřeb chůze s hůlkami, není nic snazšího. Jenže já chodím primárně ven se psy, takže volím trasy podle našich společných potřeb, takže občas lezu s hůlkami do terénů, kde je jejich použití diskutabilní, ale i tam se to dá zvládnout.
Problém je samozřejmě se psy. Vodit psy na vodítku a přitom mít hůlky v podstatě nejde. Člověk musí mít pás a běžecká vodítka. Funguje to u psů, kteří jsou zvyklí chodit s pánečkem běhat – kvůli běhu samotnému. Na venčení se to nehodí. Takže aby člověk vyrazil s hůlkami a se psem, musí splnit následující podmínky:
Pes (psi) musí být ovladatelný na dálku, protože se pohybuje na volno. Dede - Norsko - hůlky detail
To je podmínka postačující u malých psů, kterých se většina lidí nebojí. Bohužel nestačí to u větších plemen, kde se předpokládá, že potkáte-li rodinu s malými dětmi nebo babičku s malým pejskem, tak pes musí k noze nebo je třeba ho (kvůli klidu lidu:) aspoň přidržet za obojek. Pokud si máte chůzi s hůlkami užít, je třeba v takovém případě volit ještě správné místo a správný čas, abyste prostě lidí potkávali co nejméně.
Nazgúlové patří do druhé kategorie (neškodní psi, kterých se nicméně lidé mají tendenci bát), takže moje vycházky s hůlkami se odehrávají především ráno a v lese navíc volím postranní cesty. Psi na hůlky nejdřív reagovali dost nedůvěřivě (co si to ta panička zase vymyslela...), ale brzy zjistili, že hůlky a baťůžek značí nadstandardní délku procházky a beru-li je do ruky, radostně poskakují.
Dále jsem s hůlkami na užších stezkách začala cvičit povel "Za paty!“, který jsem obdivovala u kníraček Hanky/Pitrýska. Znamená to, že se psi na povel zařadí těsně za pána a uvolní tak cestu třeba cyklistům nebo autu. Je to velmi praktické a musíme to natrénovat před zimou, kdy budeme na našich cestách potkávat desítky běžkařů, kterým je hlavně v kopci třeba uvolnit cestu kolikrát hodně rychle... Pomocí hůlek totiž držím psy na úzké cestě za sebou a přitom velím "Za paty!“ Chápou dobře, horší bude dotrénovat to i na širokých cestách, ale to už je práce pro mě a ne pro hůlky:))
Stejně jako se dá běhat s různou námahou a intenzitou, dá se tak chodit i s hůlkami. Podle chuti a potřeby mohu jít prakticky stejně jako bez nich, jindy mohu natáhnout krok a tedy i rozmach paží a chůze je okamžitě rychlejší i náročnější. Rozhodně mohu potvrdit, že chůze s hůlkami šetří klouby a příjemně rozehřeje a namůže tělo. Dede - Daník u jezera
S tím souvisí i oblékání. Vzhledem k tomu, že při náročnějším výkonu se člověk obvykle zpotí, nosím při této příležitosti "nepotivá“ trika (s krátkým nebo dlouhým rukávem), která používám v tělocvičně nebo při jízdě na kole. V kombinaci s větrovkou (tady v tuto roční dobu nezbytnou) je to ideální – člověk je v suchu a není mu zima.
Boty by měly být podobné jako na běh, tedy šetřící nohy a tlumící nárazy. Každopádně až přijde zima (a to bude tak za měsíc), budu prostě nosit boty zimní a nejspíš i s "isbrodery“ neboli s mačkami.
Chůze s hůlkami je prostě fajn a je mi jasné, že až přijde první duben (tedy opět období povinně uvázaných psů) tak mi budou na vycházkách chybět. Pokud máte možnost a z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete běhat – zkuste to. Vybavení není drahé a je to velmi příjemný způsob pohybu.
Uznávám, že v Čechách ještě není úplně běžné vidět někoho s trekovými hůlkami a třeba se budete i kapku stydět. Ale věřte mi, že není za co. Vždyť jste v tomto případě vlastně ohromně in! :)) Stačí kouknout na pár odkazů...
***
Tady stručné seznámení
A nakonec jeden návod – video je s anglickým komentářem, ale podstatné uvidí i ti, kteří tímto jazykem nevládnou:))
***
A tady je zase pár fotek z podzimního lesa
Dede - Kazan v lese



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !